Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Benzini 1.kademede doldurun!

benzin fazla köpürmez köpürsede köpük hemen yok olurgider lakin mazot köpürür hızlı basımda ama buda sorun değil önemli olan pompadan akan yakıttır depo köpürsede köpürmesede pompadan aynı miktarda yakıt çıkar

Depoyu gırtlağına kadar dolduracam diyosan eyvallah. Ama bunun dışında pek mantıklı gelmedi bana.
Asıl yakıt yavaş ilerlerken kapak açık olduğundan daha çok uçması gerekmezmi ?
Ayrıca benim bildiğim, pompaların sayacı tabancaya ne kadar bastığına göre değil gelen yakıtın yoğunluğuna göre ilerler.
Yanlışım varsa düzeltin

Yakıt köpürür ama aşırı değildir zaten depoya giden hortum bunu oldukça engelliyor.Pompanın kademe hızının sıkıntı yaratması belki küçük bir ihtimal olabilir.Ama kafanızda soru işareti varsa yavaş doldurtun maksimum 2-2,5 dakikanızı alır:).

xx

Açıkçası hiç duymamıstım ama deniyeceğim :)

full'lerken, en fazla kaç lt yi gördünüz arkadaşlar.. leon da menzil sıfır gösterirken doldurttum, 57lt aldı hala alıyo durdurdum artık.. sonra müdürle konuştuk, normal dedi, hatta bir passat sahibi şikayet etmiş 5lt fazla aldı diye.. testler yapılmış normal çıkmış durum.. sıcaktan genleşme açısından da sabah almaya çalışıyorum ben

Ben de hep 3. hıza aldırtıyorum hemen bitsin die :D depo 65 litre olunca baya sürüyo dolması :)
Pompanın havayla karışık atma v.b. bi ihtimali yok :) sayaç sadece benzini sayıyor yani giren benzin aynı ;)
birçok arkadaşın dediğii gibi köpürme de o kadar önemli değil, sanki 120 oktan alıyoruz da :D
O kadar dikkat etmek istiyorsanız, gerçek oktan yükseltici isteyenler bana ulaşsın...

Giren yakıt aynı fakat hızlı basınca hava olmasa bile kompresör etkisiyle basabilme olanağı yok mu?

Musluğu yavaş açtığımızda sorunsuz bir şekilde şişeyi ağzına kadar doldurabiliriz. Hızlı açtığımızda bir köpürme oluşur sonrasında gider ama yanıltma ihtimali vardır. Yanıltma ihtimalinden kastım, benzini az yada fazla gösterecek değil, depoyu dolmadan doldu sanacak anlamındadır.

Yavuz bey 120 oktan benzin alsanız aracınıza zarar verirsiniz. min.95 yazıyorsa en optimum'u 95'tir. RON98'e kadar çıkmanız vuruntuyu azaltır. 100+'ya çıkmanıza gerek yoktur min.95 yazan bir araçta. Bununla ilgili birçok yazı vardı. Yüksek oktan aracın performansını arttırmaz diye ;)

murat şişe musluk olayındada dediğin gibi sadece dolarken şişede köpük oluşur hızlı akıtırsan ama benzinde bu böyle değil çünki hava tahliye kanalı var deponun içindeki havayı dışarı atması için şişede bu hızlı dolumda mümkün olmadığı için köpürdüğü zaman durup tekrar dolduruyoruz çünki dolum yeri dar

Depoyu gırtlağına kadar dolduracam diyosan eyvallah. Ama bunun dışında pek mantıklı gelmedi bana.
Asıl yakıt yavaş ilerlerken kapak açık olduğundan daha çok uçması gerekmezmi ?
Ayrıca benim bildiğim, pompaların sayacı tabancaya ne kadar bastığına göre değil gelen yakıtın yoğunluğuna göre ilerler.
Yanlışım varsa düzeltin

Tabancaya ne kadar basarsa o kadar hızlı ilerler benzin. Fiyat/Aldığın benzin oranı değişmiyor doğu :) Sadece daha yavaş doldurmak daha sağlıklı olduğunu söyledim.
Benzinin uçması kapağı ilk açtığın anda gerçekleşiyor oda genleşmeden dolayı. Yani sen 20TL'lik 50'TL'lik benzin alıp 1 günde bitirip öbür gün tekrar alıyorsan bu durumda kapak açıldığı için zarara giriyorsun uçma meydana geliyor. O bunun için geçerli. İlk açtığında oluyor o olay :) Fullerken açık kaldığında ağıza pompa girip benzin doldurduğu için uçma meydana gelmesi zordur. Yavaş dolum bana daha mantıklı geldiği için paylaşmak istedim.

Mantıklı bulan öyle doldurur, bulmayan doldurmaz. Ben birşey duydum ve bana mantıklı geldiği için, paylaşmak istedim! ;)

Geri
Üst Alt