Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Benzin Miktarı ve Performans..

Oktan sayısı, yakıtın içindeki kimyasal katkı ile sabittir, Tüpraştaki 30 mt. yüksekliğindeki yakıt deposu içindeki yakıt bile homojendir. Yakıt her zaman en dipten çekilir, depo tam dolu - boşa yakın , hep aynı yerden yakıtı çeker, pislik varsa zaten emilmiş gitmiştir.

Allah Allah ilginç bir tespit Yiğit. bende depoda yakıt az kaldığında daha iyi gider diye biliyordum. bir usta deponun dibindeki yakıtın oktanı daha fazla olur falan demişti. bana biraz saçma gelsede inanasım geldi.:D

Oktanının daha fazla olması pislik su vs.den kaynaklanmasın? :D:D

Bu noktada da yakıt filtresi devreye giriyo. Yakıt filtresi iyi süzmez ise güçte düşüklük olur. Enjektörlerin kirlenmesi bile mümkün. Bu da gücü düşürür.

Yakıt filtresi kirli benzini komple süzebilir ama bu seferde filtrenin kirlenmesine bağlı performans düşüklüğü olabilir bununda depoyla alakası olmaz bilemedim ya:D mantıklı bir açıklaması yok gibi bu olayın pisiolojik bence

Oktan sayısı, yakıtın içindeki kimyasal katkı ile sabittir, Tüpraştaki 30 mt. yüksekliğindeki yakıt deposu içindeki yakıt bile homojendir. Yakıt her zaman en dipten çekilir, depo tam dolu - boşa yakın , hep aynı yerden yakıtı çeker, pislik varsa zaten emilmiş gitmiştir.

Yalnız şöyle bir durum var..Eski görev yaptığım yerde helikopterlere yakıt veriliyordu.Görüyordum bunu.Depodaki yakıt belli bir seviyenin altında kalınca verilmiyordu...Pisliğin orada kaldığı söyleniyordu...

Benzin ancak bitmek üzere olduğunda benzin basıncı düşebilir..
Ama şunu söyleyeyim, yarım depoda tam depoya göre daha az benzin gönderiliyorsa yarım depoda yine daha iyi gider. Benzinin az gitmesi arabanın yavaşlaması değil hızlanmasıdır. Ağırlıktan dolayı değil, fakir karışımdan dolayı. Ama yarım depoda benzin basıncı düşmeyeceği için böyle bişey olmaz.

bence sağ ayak bileğinin istemsiz hareketi olabilir..depo doluyken "nasılsa benzin bol,basalım" derken, azaldığında "lan bitti gene" diyip,kendi kendine bir savunma mekanizması geliştirmiş, ve beyinden gönderilen kökleme emrini çaktırmadan tam yerine getirmiyo olabilir..

Performans konusunda nasil bir yorum yapilabilir bilmiyorum ama ekonomik kullanım, az yakıt harcama konusunda okudugum bir makalede dolu deponun yakıt emilimi acisindan daha iyi oldugu ve tuketimi bos depoya gore aynı yollar aynı performanslar için daha iyi oldugu soyleniyordu. Buna göre gidilebilir yorumlarda :)

Hava taşımacılığı söz konusu olduğunda işler oldukça değişiyor, mesela 1 birim yakıt ile çalışacak motora 2 birim yollanıyor gibi gibi, tanktan, depodan dolum yapılırken, depo dibinde su-toz-kir-is-pis olacağı normal karşılanacağı için, tank tabanının belirli mesafe üstünden yakıt verilir, periyotlarda dibi temizlenir vs. Otomobil depolarında en dipten çeker ve devamlı sirkülasyon vardır.
Yalnız şöyle bir durum var..Eski görev yaptığım yerde helikopterlere yakıt veriliyordu.Görüyordum bunu.Depodaki yakıt belli bir seviyenin altında kalınca verilmiyordu...Pisliğin orada kaldığı söyleniyordu...

Geri
Üst Alt