Benzin Fiyatlarına Hükümet El Attı ! | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Benzin Fiyatlarına Hükümet El Attı !

Konu, 'Sohbet' kısmında Torrado tarafından paylaşıldı.

 1. Torrado

  Torrado SCW Üyesi

  955
  4
  18
  Hükümet 4 lirayı geçen benzin fiyatına el attı. Enerji Bakanı Yıldız, Ankara'da "acil" toplantı yaptı. Önceki yıl uygulanan tavan fiyat da dahil tüm seçenekler masaya yatırıldı. Dağıtım şirketleri gözetim altına alındı
  Benzinin litresinin 4 lirayı geçmesi üzerine hükümet harekete geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ve Petrol İşleri Genel Müdürü Erdal Gülderen ile 'acil' toplantı yaptı. Enerji Bakanı Yıldız başkanlığındaki zirve yaklaşık 1.5 saat sürdü. Üçlü zirvede akaryakıtın tüm fiyatlandırması, sistemin çarpık yönleri, TÜPRAŞ'ın fiyatlandırma metodolojisi ile bayi ve dağıtıcı kârları gündeme geldi. Tavan fiyat uygulaması masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre, tavan fiyat uygulamasıyla ilgili 'şimdilik' net bir karar çıkmadı. Toplantıda bayi ve dağıtıcıların yanı sıra rafineri kâr marjının da takibe alınmasına karar verildi. Rafinerinin, satış yapması gereken fiyat formülünden zaman zaman daha yüksek marjlara yöneldiği tespit edildi. Bu çerçevede, rafineri çıkış fiyatlarının da yakın markaja alınması planlandı.


  İTHALAT SİSTEMİ İNCELENİYOR
  SABAH'ın sorularını yanıtlayan Yıldız, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili tüm sistemi ele aldıklarını belirtti. Yıldız, Tavan fiyat uygulamasına geçilip geçilmeyeceği konusunda net bir açıklama yapmadı. Türkiye, akaryakıtta referans fiyat olarak Akdeniz piyasası ve bu çerçevede İtalya'yı baz alıyor. İtalya, en pahalı referans kaynak olarak öne çıkıyor. Ancak buna karşılık Türkiye, kullandığı petrolün hemen hemen yüzde 60'ını, Rusya'dan ithal ediyor. İthal akaryakıtı göreceli olarak daha ucuza getiren şirketler EPDK'nın sadece Akdeniz piyasasını baz alması nedeniyle çifte kazanç sağlıyor. Bu arada vergiyle ilgili bir düzenlemenin gündemde olmadığı da öğrenildi.

  2009'DA TAVAN FİYAT UYGULANDI
  EPDK, Temmuz 2009'da fiyatların yükselmesi üzerine tavan fiyatı devreye almıştı. Uygulama 40 kuruş seviyesinde olan bayi ve kar marjı 25 kuruşa inmişti. Kâr marjı 1.5 yıllık sürede tekrar 40 kuruşlara geldi. Türkiye kar paylarında tüm Avrupa ülkelerini solladı. Benzinde AB ortalamasında toplam kar payı 25 kuruş iken Türkiye'de 42 kuruş. Motorinde ise AB'de toplam kar payı 32 kuruş iken Türkiye'de 39 kuruş.

  EPDK: PAHALI BENZİN VERGİDEN KAYNAKLANMIYOR
  EPDK'nın önceki gün açıkladığı 2009 yılı Petrol Piyasası Sektörü Raporu, Türkiye'de bir ezberi daha bozdu. Raporda petrol kaynaklarına en yakın konumda olan Türkiye'nin vergisiz akaryakıt fiyat karşılaştırmasında da Avrupa ülkelerinden daha pahalı akaryakıt kullandığı ortaya konuldu. Vergisiz akaryakıt fiyatında Türkiye ve AB ülkeleri arasındaki bu yüksek fark, rafineriden dağıtım ve bayii satışına uzanan akaryakıt sektöründe maliyet ve kar oranlarını tekrar gündeme getirdi
   
 2. LeonRider

  LeonRider SCW Üyesi

  1.950
  746
  113
  inşallah daha güzel haberler aldığımız zamanlar gelirde artık bi nefes alırız...............:eek:key:
   
 3. Lejyoner

  Lejyoner
  Administrator

  8.986
  6.435
  113
  Hükümet SCW deki protesto başlığını okudu tırstı:D
   
 4. serkanreis

  serkanreis SCW Üyesi

  2.771
  545
  113
  bıktık artık kardeşim nedir buya artık şu işe bi çeki düzen getirsinlerede rahat rahat gezelim araçlarımızla:mad:
   
 5. LeonRider

  LeonRider SCW Üyesi

  1.950
  746
  113
  benzinden çekip otomobil vergilerine koymasınlarda.....
   
 6. TORO_BLANCO

  TORO_BLANCO SCW Üyesi

  3.050
  374
  83
  nee hükümet elmi attı abi yarın benzin litresi 5 TL die bi haber geçerse sakın şaşırmayın :D
   
 7. serkanreis

  serkanreis SCW Üyesi

  2.771
  545
  113
  olacağına bak serhat herşey olabilir :)yaparmı yaparlar:confused:
   
 8. - 48 -

  - 48 - SCW Üyesi

  1.987
  633
  113
  sadece kahve içmişler cockies yemişler...
   
 9. mehmetelt

  mehmetelt SCW Üyesi

  3.617
  152
  63
  inanmıyorum. bir haftalığına indirirler sonra 2 katını bindirirler. eğer ucuzlatırlarsa adam değiller.:kizgin::kizgin:
   
 10. kral_mzk

  kral_mzk SCW Üyesi

  2.724
  141
  63
  benımde hıc umudum yk bu konuda
   

Sayfayı Paylaş