Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

BBY Motora LPG uyumlu mu? Kullanan var mı?

maraşlı

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım Seat Cordoba 1.4 STELLA 2003 benzinli aracım var 130.000 kilometrede. BBY motor. Benzin fiyatlarından dolayı LPG taktırmayı iyice düşünmeye başladım. Senelik 11000 kilometre maksimum yol yapmaktayım. Bu araçta LPG kullanan var mı? bu motor LPG ye uyumlumu? ve yakıt tasarrufu ne kadar olur? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Aşağıdaki gibi bir tüketim karşılaştırma tablosu yapmanız lazım. Sanırım motorunuz Lpg ye uyumlu. Ben verilerden emin olmamakla birlikte aşağıdaki şekilde bir sonuç çıkarttım. Bu durumda Lpg taktırmanız mantıklı geliyor. Ama net veriler ile tekrar hesaplayarak hareket etmelisiniz. Ek olarak Lpg nin motora vereceği zarar, Lpg ile birlikte bir miktar kullanılan benzin vb gibi giderlerinde eklenmesi gerekli.

Aşağıdaki gibi bir tüketim karşılaştırma tablosu yapmanız lazım. Sanırım motorunuz Lpg ye uyumlu. Ben verilerden emin olmamakla birlikte aşağıdaki şekilde bir sonuç çıkarttım. Bu durumda Lpg taktırmanız mantıklı geliyor. Ama net veriler ile tekrar hesaplayarak hareket etmelisiniz. Ek olarak Lpg nin motora vereceği zarar, Lpg ile birlikte bir miktar kullanılan benzin vb gibi giderlerinde eklenmesi gerekli.

Teşekkür ederim hocam faydalı bir tablo olmuş. Bu tabloya göre muhtemelen taktırrim.

Dostum tabloda
benzin tüketimi 9 lt ve
lpg tüketimi 8 lt demişsin

fakat genel prensip olarak lpg li bir araç aynı aracın yaktığı benzinden litre olarak %20 civarında fazla lpg harcar.
Buna göre lpg litre hesabını 11 litre civarı hesaplamalısın
ayrıca gün içinde kaç kere kontakt basılıyor bilmiyorum ama az da olsa ısınıp lpg ye geçene kadar harcayacağı benzini de eklemek gerekiyor. Hele kış aylarında bu ısınma süresi uzayacak.

Her durumda uzun vadede lpg daha ucuza gelir tabi. 1 senede amorti etmese bile 2. senede eder yalnız arabayı
2 sene sonra satacaksa arkadaş bu kadar uğraşmaya değmez.
Uzun dönem kullanımlarda her halükarda lpg daha mantıklı.

Ben de küçük bir hesap yaptım. Buna göre 12-13 ay gibi kısa bir sürede sistem kendini amorti ediyor.
Bundan sonra araç satılmamalı ki yapılan masraf ve emek boşa gitmesi

lpg pompa fiyatı
3,93​
TL fiyatı
lpg sarfiyatı - 100 km/litre
11​
Litre
lpg sarfiyatı - 1 km/TL
0,4323​
TL
benzin pompa fiyatı
6,69​
TL
Benzin sarfiyatı - 100 km/litre
9​
Litre
Benzin sarfiyatı - 1 km/TL
0,6021​
TL
lpgbenzin
Lpg montaj masrafı
2.500,00 TL​
0,00 TL​
yıllık yakıt sarfiyatı (11,000 km üzerinden)
4.755,30 TL​
6.623,10 TL​
Lpg de yıllık ortalama benzin safiyatı 50 TL * 12 ay
600 TL​
1 yıllık maliyet
7.855,30 TL​
6.623,10 TL​
Benzin lehine yıllık fark
1.232,20 TL​

Dostum tabloda
benzin tüketimi 9 lt ve
lpg tüketimi 8 lt demişsin

fakat genel prensip olarak lpg li bir araç aynı aracın yaktığı benzinden litre olarak %20 civarında fazla lpg harcar.
Buna göre lpg litre hesabını 11 litre civarı hesaplamalısın
ayrıca gün içinde kaç kere kontakt basılıyor bilmiyorum ama az da olsa ısınıp lpg ye geçene kadar harcayacağı benzini de eklemek gerekiyor. Hele kış aylarında bu ısınma süresi uzayacak.

Her durumda uzun vadede lpg daha ucuza gelir tabi. 1 senede amorti etmese bile 2. senede eder yalnız arabayı
2 sene sonra satacaksa arkadaş bu kadar uğraşmaya değmez.
Uzun dönem kullanımlarda her halükarda lpg daha mantıklı.

Ben de küçük bir hesap yaptım. Buna göre 12-13 ay gibi kısa bir sürede sistem kendini amorti ediyor.
Bundan sonra araç satılmamalı ki yapılan masraf ve emek boşa gitmesi

lpg pompa fiyatı
3,93​
TL fiyatı
lpg sarfiyatı - 100 km/litre
11​
Litre
lpg sarfiyatı - 1 km/TL
0,4323​
TL
benzin pompa fiyatı
6,69​
TL
Benzin sarfiyatı - 100 km/litre
9​
Litre
Benzin sarfiyatı - 1 km/TL
0,6021​
TL
lpgbenzin
Lpg montaj masrafı
2.500,00 TL​
0,00 TL​
yıllık yakıt sarfiyatı (11,000 km üzerinden)
4.755,30 TL​
6.623,10 TL​
Lpg de yıllık ortalama benzin safiyatı 50 TL * 12 ay
600 TL​
1 yıllık maliyet
7.855,30 TL​
6.623,10 TL​
Benzin lehine yıllık fark
1.232,20 TL​
Hocam ekstra bir durum olmazsa uzun süre binmeyi düşünüyorum. Peki LPG kiti oneriniz nedir? Atiker Gold bu motora uyarmi?

Hocam ekstra bir durum olmazsa uzun süre binmeyi düşünüyorum. Peki LPG kiti oneriniz nedir? Atiker Gold bu motora uyarmi?

Daha önce farklı araçlarımda 4 - 5 Farklı marka lpg kiti kullandım. Gerek yakıtı gerek sarfiyatı gerekse problemsizliği bir diğerinden farklı değildi.

Bu sebeple maliyet olarak seni yormayacak, servisinin yoğun olduğu ve en önemlisi montajını yapacak ustaya işinde güvendiğin herhangi bir markayı kullanabilirsin. Montaj seni rezil de eder vezir de...

Lpg markalarının %99'u İtalyan parça kullanır. Yerli kullanan kalmadı. (Prins ve Teleflex hariç. Onlar Hollanda malı)
Yerliyi kötülediğimden değil ama italyanlar bu işte yıllardır ustalaşmış ve üretim standartları bize göre daha yukarıda.

Atikeri de 2001 model Cordobam da kullanmıştım. Yine bir sorun yoktu.
İstanbul'da olsan önereceğim güzel bir yer vardı ama Gazianteptesin sanırım. Biz de burada öyle katmer yiyemiyoruz ne yapalım. :)

Daha önce farklı araçlarımda 4 - 5 Farklı marka lpg kiti kullandım. Gerek yakıtı gerek sarfiyatı gerekse problemsizliği bir diğerinden farklı değildi.

Bu sebeple maliyet olarak seni yormayacak, servisinin yoğun olduğu ve en önemlisi montajını yapacak ustaya işinde güvendiğin herhangi bir markayı kullanabilirsin. Montaj seni rezil de eder vezir de...

Lpg markalarının %99'u İtalyan parça kullanır. Yerli kullanan kalmadı. (Prins ve Teleflex hariç. Onlar Hollanda malı)
Yerliyi kötülediğimden değil ama italyanlar bu işte yıllardır ustalaşmış ve üretim standartları bize göre daha yukarıda.

Atikeri de 2001 model Cordobam da kullanmıştım. Yine bir sorun yoktu.
İstanbul'da olsan önereceğim güzel bir yer vardı ama Gazianteptesin sanırım. Biz de burada öyle katmer yiyemiyoruz ne yapalım. :)
Antene yolun düşerse yedireyim hocam inşallah şuan işinde iyi iki tane ayrı montajcı var. Biri Atiker Gold 2150 TL digeride prins ecomax 2400 TL . Sizce hangisi mantıklı ?ustalain ikiside Antep'te tutulan en iyisi denilen türden.

Antebe yolun düşerse yedireyim hocam inşallah şuan işinde iyi iki tane ayrı montajcı var. Biri Atiker Gold 2150 TL digeride prins ecomax 2400 TL . Sizce hangisi mantıklı ?ustalain ikiside Antep'te tutulan en iyisi denilen türden.

Eyvallah saolasın dostum.

İkisi arasında kaldıysan 250 TL lik farkı gözardı edip kesinlikle Prins'i öneririm.
Diğer italyanlardan birkaç gömlek yukarıda bir markadır.
Eskiden piyasaya oranla neredeyse 2 katı fiyatı vardı 6-8 silindir D-E sınıfı Mercedes Bmw ler takıyordu.
Demek hedef kitleyi orta sınıfa düşürmüşler.

Eyvallah saolasın dostum.

İkisi arasında kaldıysan 250 TL lik farkı gözardı edip kesinlikle Prins'i öneririm.
Diğer italyanlardan birkaç gömlek yukarıda bir markadır.
Eskiden piyasaya oranla neredeyse 2 katı fiyatı vardı 6-8 silindir D-E sınıfı Mercedes Bmw ler takıyordu.
Demek hedef kitleyi orta sınıfa düşürmüşler.
Benimde gönlüm ondan yana. Biraz daha araştırma yapıp karar verecem galiba. Yardımlarınız için teşekkür ederim

Lpg ayar merkezi ahmet nalbantoglu arkadasımız var aracın motor koduna gore uyumlu lpg markası bilgisi verir

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt