Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

az kaldı satacam:(

banada amcam söylemişti abi ama neden olduğunu hatırlamıyorum pm atarım öğrenince

Sent from my RM-825_eu_turkey_211 using Board Express
bende merak ettim sebebini öğrenince paylasırsan sevınırım. oyle ise bende yaptırmam. zaten amac sadece yakıttuketımını hesaplamak.

Diğer arkadaşların da dediği gibi benzincini değiştir ve bence sadece opet kullan... ayrıca senin 55lt lik deponu doldurup kalan 5 lt yide taşma deposuna koyuyor olabilirler... Hava da basıyor olabilirler... Herşeyi beklerim ben... Hava filtreni değiştir... O araç hiçbir şekilde 13-14lt yakmaz abicim... Mutlaka bir problem var... İyice baktır derim... Ben de senin gibi eski Leon umun yakıtına kızıp yok paraya sattım... Linea aldım ama bin pişma oldum... Sonra tekrar doğru yolu buldum tabiki ama bana 1 yıl içinde 12bin liraya maloldu... Araban evladiyelik bir araba... kıymetini bil derim...
abi inan arabanın yakmasından cok verılen degerlerın bukadar fark etmesı koyuyo ınsana. araba zaten 7. 8 litre yaksa busefer cok yakmıyo dıye sureklı sıkıstırıp gezecem aynı paraya gelecek. yanı asıl sebep yakıt degıl verılerden cok yakınca arbam sorunluymus gıbı gelıo o yuzden souyorum. sırf sorunsuz bı araba olsun dıye gıttım sıfır aldım. :) ama bidaha dedıgınız gıbı opet veya selden alıp deneyecem eger hakkaten 55 litreden fazla almazsa dava edcem o petrolu elımde fişleri ve kart slipi hala duruyor tam 59. 87 litre yazıyo ve arabada en az ıkı uc lıtre daha vardı. ama bır onceki fişi de yeni attım keske atmasaydım onda da 62 litre civarında idi yanlış hatırlamıorsam tam 303 lıralık yakıt almıştı ozaman depğo.

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

ertan o aracı sakın böyle bi nedenden satma
abi yalıtım konusunu da cok takıyorum kafaya ya . hafıf puturlu bı yol olunca arabanın ıcınde durulmuyo resmen ya bu modelde bu fıyata boyle bı arabada bunu nasıl yaparlar anlamıyorum. bu konuyu mutlaka cozmem lazım :( acayıp moralımı bozuyo uzun yolda sırf o uğultuyu duymamak ıcın camı acıp gıdıyorum oyle en azından ruzgar sesi bastıryor :( servıse gıdınca lastıklerı de degıstırtmeyı denıyecem bakalım. belkı bıraz fark eder

bende merak ettim sebebini öğrenince paylasırsan sevınırım. oyle ise bende yaptırmam. zaten amac sadece yakıttuketımını hesaplamak.
[MENTION=23360]atay78[/MENTION] kullanma kılavuzunda yazan şöyle:
otomatik doldurma nozulu doğru şekilde çalışıyorsa, depo dolar dolmaz yakıt doldurmayı kesecektir. Genleşme haznesini dolduracağından, asla bu seviyenin üstünde yakıt doldurmayın. Ortam sıcaklığı yükseldiğinde yakıt kaçağı olabilir.

zararlı yazmıyor ama doldurmamakta fayda var diye düşünüyorum.
bu arada yakıt tüketimini hesaplamak için dolduruyorum demişsiniz zaten pompa her zaman aynı yere atıyor öylede hesaplayabilirsiniz

Ses sorununun bir sürü sebebi var, bu konuda iyice detaya inmiş birisi olarak size kendimce tecrübelerimi paylaşayım istiyorum.

1- Lastik marka/model bile seste büyük etkendir. 16" lastik ile 17" lastik bile seste ciddi derecede farkettirir. Lastik alırken DB değerlerinden bunu kıyaslayabilirsiniz.
2- Aracın bütün kapılarında bulunan boşluklardan içeriye maalesef gürültü sızmaktadır. Yani burda da seatın yaptığı ayıbı geç te olsa görüp yeni leonlara fitil koymasından anlayabilirsiniz.
3- Aracın davlumbaz, bagaj ve arka koltuk altına izolasyon yaptırarak gürültüyü bir nebze daha azaltma şansınız da var ki bunu şahsen yapmış ve sonucunu almış biriyim.
4- Ayrıca aracın lifte kaldırılıp altını incelemiş birisi olarak gördüğüm diğer eksikliklerden birisi de egsoz borusunun olduğu bölgede oluşturulan havuz, benzin deposunun bulunduğu kısım ve o bölümdeki diğer aksamlar da lastik sesinden dolayı rezonansa uğrayıp bize uğultu olarak geri dönüş yapmaktadır. Zift ya da pütür kaplaması ile de olumlu sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar. Bir de son olarak şunu da söylemeliyim ki hatchback araçların kaderinde bu uğultu maalesef var. O da yapılarından dolayı olmakta.

Uğultu sesi v.s sesler bu arabada kronik :D Benım 2003 leonum vardı.. O bıle daha az ses alıyordu ıcerı.. :D Duydugum kadarıyla Leonun kasası ıle scirocco'nun kasasını aynı eleman tasarlamıs.. Sciroccodada acaba aynı ses problemi varmı.. Yoksa :D eğer bilerek yapılmıs bırsey.. Varsada o adam tasarımdan baska bısey anlamıyor.. :) Kapılara fitil falan tak 18 ise jantların 16 ya dusur ses düzeyi azalabilir fakat bu seferde arabanı satarken İlana MEMURDAN,ÖĞRETMENDEN Falan satılık diye yaz :D farkı kalmıyor...

Cut out var suan aracta gaza köklediğimde torbıdo yerınden cıkacak sanıyorum bazen :D malesef aracın herseyı ıyıde buyuk bı ıhtımalle kullanılan malzemeler dandik.. Kapılarda bir tane FİTİL yok.. Eski arabalarda bile var..

Bence fazla takılma ses olaylarına.. Ses yalıtımını BMW 3.20 ve 5.20 ıle kıyaslamaya kalkmayın. Kıyaslıyorsanız benım gıbı :D 35-40M arası araclarla kıyaslayın .. Ben 2010 ford focus ve Hundaı ERAlara bindim yemin ediyorum bozuk yolda Lenonun torpıdosu falan daha az ses cıkarıyor..

bende kesinlikle sana katılıyorum benim bildiğimde o sekılde 2500 ve 3000 devır arası yakıtın daha dusuk olması gerekıyor ama sıtede uzun suredır kullanan arkadasların yorumlaraına gore hareket ettım yorumlarda genelde 90 km sabıt hızla yapılan degerlerın dusuk oldugu yazıyo. dedıgın gibi 6. vıteste 90 kmye sabitleyınce araba bayıyor zaten bana da mantıklı gelmedi ama dedeım yınede. sımdı onumuzdekı hafta uzun yol yapacam her turlusunu deneyecem bakalım. sımdı urfada oldugum ıcın servısede goturemıorum mersıne gıdınce ılk ısım o olacak. bide lip :)

Araç sistemi zaten saçma.. Arabanın beynı :) Ben 5. vıteste 70 le gıdıyorum bana 6 ya at dıyor.. Senımı kıracam dıyorum 6 ya atıyorum arac bayılıyor.. O yuzden ben hiç aracın vıtes gostergesındekı yonlendırmeyı kullanmam.. Bence 90 a sabıtlıyorsan 6.vıteste sabıtleme 5. vıteste bı sabıtle.. Aynı yolda 6.vıteste 100 110 a sabıtle hangısı anlık yakıtı dusuruyorsa uzun yolda onu kullan.. 1.6 16v 2003 5.vıteste 95-100 e sabıtlıyordum 5.5 6 litre yakıyordu uzun yolda.. Buda 26 kurus demek :)) Sen dıyorsunkı 55 kurus arada 30 kurus var :)) 100 km de 25 30 lira zarar demek.. 500 km yol gelsen 150 lira fazla yakmıs olursun.. Bence sen bi göster servise..

Araç sistemi zaten saçma.. Arabanın beynı :) Ben 5. vıteste 70 le gıdıyorum bana 6 ya at dıyor.. Senımı kıracam dıyorum 6 ya atıyorum arac bayılıyor.. O yuzden ben hiç aracın vıtes gostergesındekı yonlendırmeyı kullanmam.. Bence 90 a sabıtlıyorsan 6.vıteste sabıtleme 5. vıteste bı sabıtle.. Aynı yolda 6.vıteste 100 110 a sabıtle hangısı anlık yakıtı dusuruyorsa uzun yolda onu kullan.. 1.6 16v 2003 5.vıteste 95-100 e sabıtlıyordum 5.5 6 litre yakıyordu uzun yolda.. Buda 26 kurus demek :)) Sen dıyorsunkı 55 kurus arada 30 kurus var :)) 100 km de 25 30 lira zarar demek.. 500 km yol gelsen 150 lira fazla yakmıs olursun.. Bence sen bi göster servise..

Ordaki mantığı yanlış yorumluyorsunuz. Düz yolda ilerlerken size bir vitesin devir bant sınırları içinde olduğunuzu gösteriyor. Şöyle örnek vereyim daha iyi anlaşılacak.

5. vitesle ilerlerken 6. vites uyarısı geldiğinde hemen 6. vitese takın demiyor. 6. vitesin min. bant devrinde olduğunuzu gösteriyor. Sonuçta 1500 devirde de 6. vitese takabiliyorsunuz, 4000 devirde de.

Ama kalkıp size minimum devir bandında da bir üst vitese geçiş yaparsanız ister istemez araç yığılıyor. Biraz daha deviri yükseltip vitesinizi değiştireceksiniz ve çok fazla minimum devir bandına inmeden kullanacaksınız.

Bu hem vites yükseltirken hem de vites düşürürken böyledir. Tam tersi durumda da aracı yığma, daha da düşürmeye kalkarsanız titretme, hatta aracı stop ettirmeye kadar gider.

abi inan arabanın yakmasından cok verılen degerlerın bukadar fark etmesı koyuyo ınsana. araba zaten 7. 8 litre yaksa busefer cok yakmıyo dıye sureklı sıkıstırıp gezecem aynı paraya gelecek. yanı asıl sebep yakıt degıl verılerden cok yakınca arbam sorunluymus gıbı gelıo o yuzden souyorum. sırf sorunsuz bı araba olsun dıye gıttım sıfır aldım. :) ama bidaha dedıgınız gıbı opet veya selden alıp deneyecem eger hakkaten 55 litreden fazla almazsa dava edcem o petrolu elımde fişleri ve kart slipi hala duruyor tam 59. 87 litre yazıyo ve arabada en az ıkı uc lıtre daha vardı. ama bır onceki fişi de yeni attım keske atmasaydım onda da 62 litre civarında idi yanlış hatırlamıorsam tam 303 lıralık yakıt almıştı ozaman depğo.

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

abi yalıtım konusunu da cok takıyorum kafaya ya . hafıf puturlu bı yol olunca arabanın ıcınde durulmuyo resmen ya bu modelde bu fıyata boyle bı arabada bunu nasıl yaparlar anlamıyorum. bu konuyu mutlaka cozmem lazım :( acayıp moralımı bozuyo uzun yolda sırf o uğultuyu duymamak ıcın camı acıp gıdıyorum oyle en azından ruzgar sesi bastıryor :( servıse gıdınca lastıklerı de degıstırtmeyı denıyecem bakalım. belkı bıraz fark eder
ertan [MENTION=25594]Ziya[/MENTION] arkadaşımız yalıtım yapmıştı ses öyle kesiliyo hepimiz o yolda ilerliyoruz @çöllü arkadaşımızda yapmıştı onları bi incele istersen

ertan @Ziya arkadaşımız yalıtım yapmıştı ses öyle kesiliyo hepimiz o yolda ilerliyoruz @çöllü arkadaşımızda yapmıştı onları bi incele istersen
abi selcuk yaptıgında ıncelemıstım baya arastırmıstım. hatta selcuklada konustuk yazın eger balıkesırde denk gelebılırsek yakından bakıcam ona gore bende baslıyacam. bu arada bu cuma mersıne gıdıyorum arabayı servıse goturecem dırek. bide arabaya lip taktıracam :)

Ses sorununun bir sürü sebebi var, bu konuda iyice detaya inmiş birisi olarak size kendimce tecrübelerimi paylaşayım istiyorum.1- Lastik marka/model bile seste büyük etkendir. 16" lastik ile 17" lastik bile seste ciddi derecede farkettirir. Lastik alırken DB değerlerinden bunu kıyaslayabilirsiniz.2- Aracın bütün kapılarında bulunan boşluklardan içeriye maalesef gürültü sızmaktadır. Yani burda da seatın yaptığı ayıbı geç te olsa görüp yeni leonlara fitil koymasından anlayabilirsiniz. 3- Aracın davlumbaz, bagaj ve arka koltuk altına izolasyon yaptırarak gürültüyü bir nebze daha azaltma şansınız da var ki bunu şahsen yapmış ve sonucunu almış biriyim.4- Ayrıca aracın lifte kaldırılıp altını incelemiş birisi olarak gördüğüm diğer eksikliklerden birisi de egsoz borusunun olduğu bölgede oluşturulan havuz, benzin deposunun bulunduğu kısım ve o bölümdeki diğer aksamlar da lastik sesinden dolayı rezonansa uğrayıp bize uğultu olarak geri dönüş yapmaktadır. Zift ya da pütür kaplaması ile de olumlu sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum.Aklıma şimdilik gelenler bunlar. Bir de son olarak şunu da söylemeliyim ki hatchback araçların kaderinde bu uğultu maalesef var. O da yapılarından dolayı olmakta.
abi senın yalıtımla ilgili konuna daha once bakmıstım bıtmemıstı tam. bugun arthur hatırlattı tekrar baktım cok guzel olmus yaa. elıne koluna emegıne saglık hem cok zahmetlı hem cok faydalı olmus bizler için. keske yakın olsaydık direk solugu yanında alırdım valla :) ama ılk fırsatta bende girişecem bu işe . basladıgımda muhakkak bilgine basvuracam abi.

• Beğen
Reaksiyonlar: Ziya
Geri
Üst Alt