Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aydınlatma çalışmalarım.

Rabbimin izni ile Ankara'dan arkadaşımızın Golf 4 aracının Stopları için Power led dizaynı uygulaması yapmak için uzun süren bir çalışmayı iyi bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Oldukça fazla şekil testleri,dizayn denemeleri,lensler,ledler deneyerek sonuca ulaşıldı.Stop tipi oldukca ölçüsüz denilebilecek yapıya sahip olduğu için led şekli vermek beni epey zorladı.

Çalışmayı lens kullanarak bitirmek istiyordum ama lensler istediğim gibi olmadı iptal ettim.Lenslere göre delinip şekil verilen yapıyıda sonradan bozmayarak aynen kullandım.Bu nedenle biraz led dizilimi hatalı oldu bunuda nazarlık diyerek ellemedik.

Çalışmada Park modu için ilk baştan beri ben pleksi çubuk dizaynı için uğraştım ve ortaya tahminimden daha iyi netice aldığım bir yapı çıktı.Pleksileride power led ile aydınlattım.

Bütün kırmızı ledler smd tip her biri 50 lümen kırmızı renk verebilen ledler.

Amber renk sinyal ledlerimiz.Sinyaller için sonradan yürüyen şekilde yapmaya karar verdik ve yaptık fakat sonradan ön sinyal ile uyumsuz olduğuna karar verildi ve normal şekilde yanması sağlandı.

Geri vites için 15watt power led merceksiz olarak kullanıldı ve ciddi manada performans alındı.Kamera ile gündüz gibi görüntü alınabiliyor.

Stopların komple açılmış hali.

M1uEIoF.jpg

En son karar verilen yapı için kesilmiş delinmeye hazırlanmış sogutucularımız.

UgX1cdS.jpg

sinyal ledleri test için monte edildi.

Fqnkw3k.jpg

Sogutucularaın boyalı ve ledlerin takılmış hali.

mSvkoLT.jpg

Stop kasası zımparalanıp siyaha boyandı.Buna en son karar verildi ve sanırım epey doğru bir karar oldu.

rx2FVl0.jpg

Bu şekilde bir yapı olsun demiştik ama sonradan vazgeçtik.

dAUr6mI.jpg

Bütün ledlerin montajlı hali.

TtJ3nN9.jpg

Sonra orjinal pleksi camlar gibi ledlerin önünü kapatmaya karar verildi ve pleksiler hazırlandı,şeffaf folyo ilede kaplandı.

TsSMnhl.jpg

Montajlı halleri.

0GuUjaC.jpg

NUnIrHu.jpg

JFoD1zl.jpg

Pleksi çubukların takılmasından sonraki testimiz.

rcz361h.jpg

Stopların kapanmış hali.

Q82Wz3l.jpg

Montaj sonrası görünümler.

MOu2nlS.jpg

Aklımda ilk baştan beri olan köşe kısma led uygulaması sonrası görünüm.

9aa1wEJ.jpg

AlnVint.jpg

Son hallerinden kareler.

1BHwy25.jpg

jMhjJRa.jpg

04vIuKj.jpg

[URL="http://i.imgur.com/fPdhdcP.jpg%5b/IMG"]http://i.imgur.com/fPdhdcP.jpg[/IMG[/URL]]

Telefon ile çkilmiş Golf 4 stop videoları.

[url=http://youtu.be/z4ZIRhu9IBs]gündüz - YouTube[/url]

[url=http://youtu.be/Kxyv5k8L4wA]gece - YouTube[/url]

Farların açılmış hali.

[IMG]http://i.imgur.com/IYAndtJ.jpg
Rabbimin izni ile yine uzun süren bir çalışmayı son derece güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Farlar Bursa'dan bir arkadışımıza ait İnsignia aracı için alınan İnsignia Cosmo modelin Afl farları diye bilinen modeli.Çalışmaya ilk başta sadece mercek değişimi için başlandı fakat sonradan iş büyüdü,Yeniden yapılanan gündüz farı,orjinal gündüz farının yerine sinyal ve orjinal sinyalin yerine led uzun hüzme yapılmay akarar verilerek işin akışı uzadı.bu çalışmadada oldukca fazla testler,dizayn aşamaları yaptım.Sonra bu çalışmalara ilave olarak ledlerin yanış şekilleri ile oynama yaptık.

sinyalleri akan ışık yada yürüyen ışık şekiline benzetmeye,yeni dizayn ettiğimiz Gündüz farınıda kademeli olarak yanmasını istedik ve istenilen şekildede sonuç alarak farları kapattık.

Güdüz farında smd her biri 50 lümenlik yarım wattlık ledler kullanıldı.Sinyalde 1 watt amber ledler kullanıldı.Uzun hüzme ledlerimizn her biri 20watt power led olarak sağ ve sol olarak 6 led 20derecelik reflektör sınıfı lens kullanılarak güzel bir sonuç alındı.

Orjinal Hella mercekleri Afl sisteme göre olduğu için yeni nesil Hella Bi-xenon mercek ile değişti,Yükseklik motoru servoo tip olduğu için orjinal yükseklik motoru ile değişti.Gen5 balast ve Philips 4300k xenon takım kullanıldı.Orjinal iç mercek şapkası siyaha boyandı.

Farların açılmadan ilk hali.

BMksACr.jpg

N0oigTi.jpg

Sadece mercek çalışması yapılsa idi bu şekilde farlar kapatılacaktı.

MGx4tni.jpg

Orjinal servo yükseklik motoru ve yerine takılmış normal motor.

7cLtyWv.jpg

qm5FgHd.jpg

Orjinal Afl Hella mercek ve yeni Hella mercek yan yana.Montajı yapılmış Hella mercek.

1VGPoRM.jpg

rLIBQMO.jpg

İç mercek kapagının boyanmış hali ile benim düz çubuktan bükewrek bu şekli verdiğim parça son şekilde ince kalınca montajı zorlaştığı için 3 mm daha geniş hali ile Lazerde kesilmiş aynı şekildeki pleksi çubugun Gümüş grı ye boyanmış hali.

l3YLEAh.jpg

Gündüz farı ledlerinin montajlanmış hali.

Of6t3Kb.jpg

Ledlerin önünün kapanması için metalik grı ile boyamış pleksi çubukların montajlanmış hali.

JdNFeBN.jpg

Gündüz farının yanış şekli.

qLSoXMn.jpg

Uzun hüzme power ledlerimizin montajı.

m78xVqD.jpg

Araç sahibi arkadaşımız ile dizayn ettiğimiz lens sabitlemesi ve ön görünüşe destek veren parçanın yapımı.Lazerde kesilen parça görünümde çok eyi değiştirdi.Bu parça yerine son anlarda aklıma gelen bu genişlikte pulu kesip biçip kullanmak vardı yada aliminyumda delip kesip yapmak vardı.sonra fikir birliği ile üstteki parçayı geliştirdik.Ledlerin sogutucu bölümündeki ayaklar hiza ve yön verebilmek için bu şekilde yapıldı.

MxCTeIy.jpg

qBeUo7S.jpg

qHXQy8r.jpg

Uzun hüzme ledlerin montajlı hali.

OP8wHrv.jpg

Orjinal sinyal camı uzun hüzme yapısı için kesildi ve siyaha boyandı.

K3WY7af.jpg

Orjinal gündüz farı bölümündeki ledler söküldü ve yerlerine her bölüm için 2 şer tane olmak üzere toplamda 12 led takılarak sinyal aşamasıda aşılmış oldu.

weKhTRc.jpg

Küçük devre Sinyalin akışkan veya yürüyen şekilde yanması içinve hızıda kontrol edilebilecek şekilde yapılmış devresi,Gündüz farımızın 4 kademeli olarak sıra ile yanmasını sağlayan gecikmeli role devresi ve dönüş farlarının gecikmeli yanmasını sağlayan devremizin bitmiş hali.Sinyal devresi son model Audi araçlardaki sinyal yanışından yola çıkılarak yapıldı.Gündüz farı sıralı yanması ise arkadaşımızın istegi üzerine yapıldı.

J9hKUcj.jpg

NTbCzKF.jpg

Farların bitmiş hali.

8sx3FyH.jpg

hqCW04P.jpg

İlk test montajı.

fhz7iEM.jpg

Monatjlı hali.

rddr2b0.jpg

Duvar resimimiz.

OUTy67e.jpg

Uzun hüzme power ledler ile bi-xenon uzun hzüme bir arada.

vBvY10Q.jpg

Power led uzun hüzme duvar resmimiz.Mercek gibi uzun hüzme şekli gücü beklenemez tabiki fakat ciddi manada yardımı olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Çekimi ışık kısması yaparak çektim.

50aymfn.jpg

Bilahire Gündüz resimleri ve videoları gelecek ekleyeceğim.Şimdilik tadımlık bir sinyal gündüz farı videosu.

?nsignia Cosmo far power led sinyal,gündüz far? - YouTube

İnsignia Cosmo far modifiyesi videomuz bunda yanış halleri daha net anlaşılıyor.

insignia özel yap?m cosmo farlar? - YouTube

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2000 Fiesta aracı için çıkma far teminden sonra alınan orjinal Hella d2s xenon takım ile eski Hella merceklerden sonra çalışmaya başlandı.Biteli epey oldu ama paylaşım şimdi oluyor aksilik olmaz ise şehir dışında olan araç içinde montajı haftaya olacak.

Farların orjinal görünümü bu.

kF6nxX4.jpg

Komple dagılmış hali.

SHg7Iuv.jpg

Merceklerin montajlı hali.

6N4Ih6Z.jpg

vMGLCuh.jpg

Mercek kapaklarına ilk yaptığım hali bu idi sonra vazgeçtim.Mercek kapagı çok çizikli idi ve ilk defa en yakın krom tonunda boyamayı becerebildim diyabilirim.

bGLLJWc.jpg

2PRqclg.jpg

MiCvbh3.jpg

Sinyal kısmına junyan farlarda kullanılan merceğin camı ve krom çerçevesini kullanma fikri geldi ve power ledlerin dizaynı ile birleştirerek yeni sinyalin görünümü bu oldu.

OvjUP9R.jpg

İlk yaptığım mercek kapagındaki parçayı söktüm ve orjinal yeni Hella merceklerde kullanılan bir parçayı birleştirerek hem far çizgisinde mavi tonu yakalamış olduk(bu parça sadece bu amaç için yapılmış orjinal parçadır.) hemde far tipini tamamen degiştiren bence sert bakışıda elde etmiş olduk.Mercek şapkasının şekline yani desenli yapısına oturan orjinal Bmw halkalarınıda montajına karar verdim.Yuvarlak halka bu kapakta çok sırıttı resim dahi çekmedim.

g3IyGih.jpg

2koF41S.jpg

TTNi7qa.jpg

Camlar kapandıktan sonra.

CXyOUp3.jpg

FJkwHEB.jpg

lq4WMNm.jpg

xzskSKA.jpg

Halkaların yanar hali.

WrsvQUM.jpg

[URL="http://i.imgur.com/0QbVxFJ.jpg%5b/IMG"]http://i.imgur.com/0QbVxFJ.jpg[/IMG[/URL]]

Son orjinal mercekli fara monte ettiğim Hella mercekteki montaj sonrasında elime geçen yine orjinal mercekli tasa yaptığım Valeo mercek montajında bu defa kafamı biraz daha meşğul edip orjinal mercek montaj kasasını kullanmak yerine aliminyumdan ayak yaparak merceklerin orjinal yapıdaki gibi durmasını sağlamaya çalıştım ve sanırım epey yaklaştım.Sonraki çalışmada aynı şekilde ayak yapıp dahada iy yapabileceğimi düşünüyorum.Bu çalışmalarda merceğin orjinal yapıdaki gibi çıkkın durmasını engelleyen en önemli nokta yeni takılan merceğin boyutu ile ilğili bir durum.Bu çalışmayı Hella mercek sonrasında yaptım biteli epey oldu ama eklemeyi unutmuşum.

Orjinal bozulmamış mercekli tasın hali.

[IMG]http://i.imgur.com/vn3XX1u.jpg

Yaptığım aliminyum montaj ayakları

z67w1qv.jpg

Montajlı hali.

cKvsCPe.jpg

Kullandığımız Valeo mercek lens çapı Hella'dan ve orijinal Halojen H7 mercek çapından biraz küçük olduğu için biraz farklı duruyor.ama eski orijinal mercek kasasına yaptıklarımdan edindiğim tecrübe sonrasında daha iyi olan bir çalışma oldu.

Lz80lNg.jpg

Yine silikon desteği ile merceğimizi sağlama alıyoruz.

MY2kDR9.jpg

Farların kapanmış hali

I2TP0SC.jpg

x88OX5W.jpg

Mncgl7O.jpg

gN2W3bz.jpg

Rabbimin izni ile bundan sonra tamamlanacak olan bütün projelerimi yönetim izin verdiği sürece bu şekilde kısmen detaylı paylaşımlarıma devam edeceğim.

Her şekilde aydınlatma konusunda halojen farlara xenon takmak isteği,bilğisi,çakar led,konu içinde fiyat isteği vesaire gibi kurallara uymayan sorular haricinde her türlü sorunuza,projenize aydınlatıcı,doğru ve olması gerektiği şekilde elimden geldiğince anlatırım cevaplarım,yardımcı olurum.Özelden gelecek detaylı sorularada zevk ile yardımcı olurum.

Şimdiye kadarSeat farına bir çalışma proje nasip olmadı.Olduğunda ki çok isterim bir halojen fara çift mercek angel tasarımı yapmayı ve birikimim olan bütün bilğiler boşa gitmeyecek bundan eminim.

Orjinal Afl farları normal halojenli far yerine takılabilmesi için ve bütün donanımları far içi açılarak adaptasyonları yapılarak arıza ışığından diğer bütün şekli ile tak çalıştır halde Rabbimin izni ile rahatça yapılabilir.Kendi yapmak isteyen arkadaşlarada karşılıksız özelden yada buradan farketmez her detayı ile anlatımlarda bulunup yardımcı olurum.Benim için sorun değil.Kendim yapmış gibi sevinirim.

Bu cümleleri Seat çalışması yokmu diyecek arkadaşlar için yazmak geregi hissettiğim için hazır cevap niteliğinde konu içinde farklı yorumlar olmasın diye yazdım.Aydınlatma konularında soruları tercih ederim.

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2012 Astra j aracının halojen farlarına Rabbimin izni ile yaptığım mercek çalışmasında halojen farlarına yeni tip Hella bi-xenon,Gen 5 balast 4300k Philips xenon apuller ile montajı yapıldı.

Farlar kesilerek açıldı.

ojlikaS.jpg

Balast ve mercekler.

dGS9vFe.jpg

LA4GduH.jpg

Mercek şapkası olarak Fiesta orjinal mercekli far tasını kesip biçerek kullandım.Başkada şapka yakıştıramadım.Beni çok uğraştırdı küçük hatalar ile orjinal şekilde durması için çok uğraştım.İç kısmda bulunan kesik ksım angel halka taktıgım için mecburen kısa oldu yoksa bu kısım uzun yapacaktım ve farın orjinal eğimli yapısına daha uyumlu olacaktı.

Mt5DPSI.jpg

Far camını idareten kapattım ve görünüm böyle idi.

Fmd5byV.jpg

UCCb071.jpg

opRZriE.jpg

Son halide böyle oldu.Araç sahibi arkadaşımız özellikle bu angel tarzını istedi ve bende elimden geldiğince iyi durmasına özen gösterdim.

nvOcdjY.jpg

F23iAoc.jpg

1eu2Rsm.jpg

rYrmfTp.jpg

MraZ8xW.jpg

NFp2qz0.jpg

Duvar resimlerimiz.

Cv6wFpi.jpg

9cATtwa.jpg

Araç üzerinden bir görünüm.

7LG04zK.jpg

farların orjinal olan ledli gündüz farı bölümüne amber power ledler kullanarak sinyal ledlerini ekledim ve tampondaki orjinal olan sinyal bölümünede hem sinyal ledi hemde gündüz farı için 10 watt power led kullanarak farlar ile bütün halde olacak şekilde bir çalışma ile neticelendi.Elimde fazla resim yok fakat video izlenebilirse her şeyi fazlası ile anlatıyor.Yapıda Orjinal gündüz farı,Angel halka ve sinyal bölümündeki gündüz farı sinyal verildiğinde otomatik kapanıyor ve sinyal bitince aktif oluyor.

Orjinal gündüz farına amber power led montajı.

rFGBEE2.jpg

Angel halkanın montajlı hali.

F23iAoc.jpg

rYrmfTp.jpg

Orjinal sinyal bölümüne ise parçanın alt kısmından 4 adet ledler için delik deldim ve iç yapının reflektör özelliğinden yogun ışık oluşturarak ışık dagılımının en iyi şekilde olabilmesini sağladım.Orjinal ampul girişinede 10watt lık power ledi yerleştirdim ve sinyalin orjinal egimininde yardımı ile ışık son derece iyi bir açı ile gündüz görünebilir halde elde edildi.

Sinyal ledleride biraz görünüyor.

mBat39t.jpg

DrhxBjn.jpg

Araç üzerindeki görünüm.

57eYi0E.jpg

4oxz3HB.jpg

Bütün çalışmayı anlatan video bu linkte.arkadaşımız benim ismim ile videoyu paylaşmış.Yanlış anlaşılmasın.

Oktay Toker Astra J Bixenon Mercekli Far Çalışma - YouTube

Rabbimin izni ile bir arkadaşımızın Hyundai Era aracı elinde iken yapmaya başaladığımız fakat iş bitmeden sattığı aracı için mercek çalışmasında Eski tip D2s Hella bzenon mercek kullanıldı.Mercek şapkası olarak 2012 sanırım bu yılda üretilmiş Megane mercek şapkası kullanıldı.Bence tabiri caiz ise cuk diye orturan bir şapka oldu.Angel halka ve power led sinyal de ekledim.Yapım aşamasında çok resimler yok.Sonuç resimleri farı anlatacak.

Farlar şu an araç satıldığı için mecburen satılık durumda.Konu açsam mı bilemiyorum.

Farlar sıfır yerli üretim ve yükseklik motoruda üzerinde.Mercek montajından sonra mercek şapkasınında takılmasıyla görünüm böyle oldu.

A4EwbmL.jpg

cdNiVaF.jpg

Farların kapanmış hali.
Xwgw1O5.jpg

iokq2Fa.jpg

n6YzBxi.jpg

Gündüz farı olarak mercek şapkasının yapısına uygun orjinal Bmw U halka montajı yapıldı.200 lümenlik power led ile aydınlatması yapıldı.
Sinyal ampulü giriş kısmına 30mm lik lens monte ettim ve uygun kısımlara 3 adte power led için delik deldim sinyal için iç reflektör yapısınıda kullanmaya çalıştım.Sonuç umduğumdan daha iyi oldu.

ICNnxHi.jpg

Halkanın ve sinyal bölümün bitmiş resimleri.

UOii0lO.jpg

c7OdweX.jpg

GGb9roV.jpg

ujC1xiJ.jpg

Rabbimin izni ile Ankara'dan bir arkadaşımızın 2010 scirocco aracının halojen farlarına çift mercek çalışması ile berbat duruma getirilmiş aydınlatmasını düzelt tik.Yeni tip Valeo bi-xenon mercek ve uzun hüzmeyede Halojen H7 mercek siperi kesilerek uzun hüzme konumuna sabitlenip takıldı.Kısa hüzme mercek şapkası Bmw mercek şapkası kullanıldı far tasına tabiri caiz ise cuk diye oturdu.Uzun hüzme merceğine ise mercek şapkasını kendim yaptım.
Gen4 balast ve 4300k Osram xenon takım kullanıldı.

Farların dağılmış hali.

tVkWG0Q.jpg

Orjinal H7 soketi kırılarak Çin malı H7 xenon takılıp yapıştırıcı ile öylesine sabitlenmiş hali.

CZDA82d.jpg

Bu xenon ile H7 tasın kısa far duvar resmi.Çizgi yok neredeyse tamamen uzun hüzme yapısında bir ışık demeti.

jUxKdaz.jpg

Merceklerin montajından sonra.

dSzZn7K.jpg

aUkKOjt.jpg

Uzun hüzme için yaptığım mercek şapkası.

rCI5cbG.jpg

vYhE9jq.jpg

Kısa hüzme mercek şapkası.

VNqX8rz.jpg

Şapka montajlarından sonra görünüm.

x0HGrUl.jpg

GqLCIhj.jpg

4DKqH7q.jpg

Çerçeveye Bmw halkaları takıldı.

gqtRVLC.jpg

2K9yUv5.jpg

Farlar ayarlanmadan duvar resmi.Bu farda uzun hüzme ayrı olarakta yükseklik ayarı yapılabiliyor ve aynı zamanda kısa far çerçevesinede paralel bağlı yapısı mevcut.

jiP96Br.jpg

Montaj sonrası sadece bu resmi çekebildim.Arkadaşımız kendi çektiği resimleri yollayınca bilahire ekleyeceğim.

yzzOStd.jpg

Profesyonellik diye buna denir... Eline koluna emeğine zekana sağlık kardeşim... Ankara ya gelebilirsem tanışmak isterim...

Beklerim.

Ankara'dan bir arkadaşımızın sanırım 2011 model Picasso aracının farlarına yeni tip Valeo bi-xenon mercek,Gen5 balast 4300k xenon ampul ve mercedes mercek şapkası kullanarak Rabbimin izni ile iyi bir sonuç alarak bitirebildiğim bu far çok iyi bir gündüz farı power led sinyal modifiyesine uygun yapıda.Arkadaşımız bu tarz işlemleri istemediği için sadece mercek montajı ile araca monte edildi.

Farlar kesilerek açıldı.

sbVz27A.jpg

Tasa merceğin monteli hali ve mercek kapagının denemelik hali.Mercedes mercek kapagı 2 parçadan oluşuyor.düzgün bir şekilde birleşim yapıldıktan sonra krom tonunda boyandı.

uGUZlvr.jpg

MCeLJ7q.jpg

Montajlı halleri.

4AD88rn.jpg

YghXJwL.jpg

5YilKsM.jpg

Akşam saatlerinde montaj olduğu için duvar resmimizde bu şekilde.Bi-xenon uzun ile Halojen uzunların etkisi bu resimde daha net ortaya çıkıyor diye düşünüyorum.Halojen ampul beyaz olsa idi bu netice kesinlikle alınamazdı diye düşünüyorum.

qhlV6BL.jpg

XeDogUN.jpg

Araç üzerinden görüntüler.

aJccFEy.jpg

3jMRJKc.jpg

48ppI4W.jpg

Elazığ ilimizden bir arkadaşımızın 2004 kasa fiesta aracına makyajlı kasa farları yan sanayi sıfır olarak alındı.Bosch bi-xenon mercek,Gen4 balast 4300k xenon ampul,mercedes mercek kapakları birleştirilerek yapılan kapak,orjinal Bmw eski tip angel halka takıldı.sinyal bölümüne 1 watt sarı power ledler monte edildi ve sinyal camı sökülerek junyan mercek camı yerleştirildi.Bu kısımada yine orjinal eski tip ince olan Bmw angel halka monte edildi,Park bölümünede 30mm lens kullanılarak sişnyale dahil edildi.Çerçeveler aracın orjinal renk kodunda boya bastırılarak boyandı ve far içide siyah zemin yapıldı ve Rabbimin izni ile güzel sonuç alarak işlem bitirlidi.

Farın dağılmış hali.

G4tXTcc.jpg

Çerçevelerin zımparalı ve boyanmış hali.

BuFGifm.jpg

QSstAeq.jpg

Mercek şapkası.

RlpwL8w.jpg

Power led sinyalimiz.Mercek içinden araç rengi tonunda yansıma olsun diye boyadım.

Tfue60n.jpg

Junyan merceğin camının yerleşmiş hali.

KnmOciM.jpg

Halkalar ile tasların birleşmiş hali.

gyPWg3E.jpg

Toplanmış halleri.

ZPV796s.jpg

olxtdJ5.jpg

cOkV5dY.jpg

EVKDPuS.jpg

Angelların ve sinyal kısmının yanarken görünümü.

0Yc84ZH.jpg

ipsIwYm.jpg

m7KKaa3.jpg

8hHjaEJ.jpg

WLYDuxG.jpg

7UqY67p.jpg

Ankara'dan arkadaşımızın 2012 Mazda 3 aracının oldukça kirlenmiş merceklerini eski tip D2s Hella bi-xenon modifiyesini yaptık.Boşa çıkan orjinal H7 merceğide uzunlara monte edildi.Bmw angel halkalar takıldı.Sinyal bölümü power led yapıldı turuncu camın altına amber power ledler yerleştirip etkili bir sinyal elde edildi.Çok ricacı bir şekilde yapmamı istedi fakat ben sadece aldığı rgb şerit ledi her 2 merceğin etrafına yapıştırıp kablosunu çıkartırım gerisini kendin yaparsın diyerek Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile işlem bitirildi.

Far tasının sökülmüş hali.

kdX4hvg.jpg

Mercekler o kadar kirlenmişki camı defaatle temizlemem ragmen yapışan tozları temizlemesi çok zor oldu.Merceğinde siper kenarına yapışmış misafiri vardı.

UUzb8pv.jpg

4KXi44a.jpg

oAJ2Ei0.jpg

HczNA83.jpg

Uzunlara takılan mercek için şapka tasarımı beni çok fena ugraştırdı.Mercek çapı küçük olduğu için uyan parça sadece Afl bosch bi-xenon merceğin orjinal şapkası ve 2010 mercedes mercek şapkası parçasını birleştirerek tabi buda epey uğraştırdı kes biç yapıya uydur 2 gün uğraştım dersem yalan olmaz.Fakat güzel olduğunu düşünüyorum.Orjinal mercek şapkası Hella merceğin uzun olması nedeniyle ki yeni tip Hella merceğide uzun geldi.Mercek camının şapkadan çıkan kısmı içe dogru basık olduğu için mercek çapına göre genişletildi zımparalandı ve meşhur aliminyum parçayıda ekleyince görünümü güzelleştirebildim.Uzun merceğin orjinal siyah bölümüne uysun diyerek bu parçayıda siyah yaptım.

oMMAwb4.jpg

cHroMML.jpg

q0wxn8G.jpg

Orjinal bmw tam yuvarlak fakat ince tip halkayı mecburen silikon ile tutturdum.Uzun hüzme kısmıda kalın küçük yuvarlak halkkayı keserek ve yapıştırarak yerleştirdim.

Resimlerde sinyal kısmındaki power ledler görünüyor.

tUochNd.jpg

b5emvBv.jpg

sL9O8BH.jpg

Farın kapalı hali.

8lPQMAX.jpg

Halkaların ve sinyal kısmının yanan hali.

pKDk5yq.jpg

5aEvujH.jpg

cyjYArC.jpg

Araç üzerindeki görünüm.

L9yqdYp.jpg

2dlyzTi.jpg

WvEbD6G.jpg

Oktay kadeşim çalışmalarını dikkatle takip ediyorum.. Senden bir ricam olacak... mk3 Leon um var... İnceleyebilirsen farlara mercek uygulaması yapılabilir mi, olursa far yüksekliği ayarı bozulur mu acaba...

K00E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mercek montajı yükseklik ayarını bozacak bir çalışma değil.Ayrıca alakasıda yok.Yükseklik ayarı Afl sistemli yada sağ sol dönüş farlı bir farı normal halojen sistem farın yerine adaptasyonunda bunlar geçerli.Çünki bu yapılardaki yükseklik motoru eger manuel tip ise soket yapısındaki pinler farklıdır yada motor servo kontrollü ise bundan dolayı çalışmaz.Halojen fara yapılan mercek montajında böyle bir korkunuz olmasın.Yapan kişinin farklı bir hatası yok ise asla alaksız bir donanımdır.

Mk3 Leon fara rahatça montaj yapılır.Gerekli detayları özelden yolladım.

Oktay bey paylasimlariniz için teşekkürler

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Geri
Üst Alt