AUTOSHOW Yeni Audi A3,VW Golf VI,Yeni BMW 118i karşılaştırma | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

AUTOSHOW Yeni Audi A3,VW Golf VI,Yeni BMW 118i karşılaştırma

igci_01

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Ocak 2010
Mesajlar
4,548
Beğeniler
1,595
Yaş
30
#1
Anlatacaklarımız sizi kıskandırmasın sevgili Wolfsburglular. Neticede bunun sorumlusu sizlersiniz. 1964 yılında batmak üzere olan Auto Union GmbH’yı satın aldınız, adını Audi olarak değiştirdiniz ve şimdi bu marka tarafından geride bırakıldınız. Tabi ki burada satış adetlerinden veya cirodan değil, örnek öğrenciniz Golf’ten söz ediyoruz: VW Grubu içinde Golf VII’nin platformunu kullanan ilk model yeni A3 oldu. Golf’ün ise tamamen yenilenmek için yılsonuna kadar beklemesi gerekiyor. İşte Golf bu nedenle karşılaştırmamıza artık saçları kırlaşmaya başlayan 6’ncı kuşağıyla katılmak zorunda kaldı. Sınıfın dinamizmi olarak ise BMW 1 Serisi konuğumuz oldu.

Ailelerin gördükleri

Toplam uzunluğu (4.24 m) aynı kalmasına rağmen yeni A3’ün dingil mesafesi 2 cm artmış ve bu artışın etkileri arka koltuklar ve bagaj bölmesinde biraz genişleme olarak hissediliyor. Arka koltuk yolcuları için diz ve baş mesafelerinde artışlar var ama yolcular burada karoser tarafından sarmalanmış gibi hissediyor. Kısıtlı görüşün neden olduğu bu etkiyi kimileri güvenli kimileriyse, özellikle de çocuklar, biraz can sıkıcı bulabilir. Bunun dışında A3, tüm bu iç mekan kazanımına rağmen, Golf’ün seviyesini yakalayamıyor. Yani konu günlük kullanıma uygunluk yeteneği olduğunda Golf, hala sınıf lideri olmaya devam ediyor.

BMW’nin 1 Serisi de bu konuda Golf’ün eline su dökemiyor. Örneğin arka koltuklardaki darlık hissi Audi ile aynı. Kısa ön kapılar ve arka kapılara derin girintiler yapan çamurluklar nedeniyle biniş ve inişler biraz zorlayıcı olabiliyor. Karşılaştırmamıza 3 kapılı karoserle katılmak zorunda kalan A3’te arkakoltuklara geçiş biraz daha rahatsız. A3’te 5 kapılı, 118i’deyse 3 kapılı versiyon daha sonra piyasaya çıkacak.

Sürücülerin gördükleri

Audi A3 tam bir yolculuk uzmanı. Sadece motoru bile ona “muhteşem” dememizi sağlayacak kadar başarılı. Prensipte bu motor, başarısıyla tanınan bir makine: 4 silindir, 1.8 lt hacim, turbo besleme… Motorun bugüne kadar 160 HP olan gücünü 180 HP’ye çıkarmışlar ve bu iyileşme kesinlikle hissediliyor. Audi A3 1.8 TFSI gaz komutlarına anında tepki veriyor, homojen bir şekilde devirleniyor, çalışırken herhangi bir can sıkıcı ses çıkarmıyor ve otomobili “karşılaştırmanın en hızlısı” adayları arasına sokuyor. Motorun gücünü sonuna kadar kullananlar insana keyif veren sportif seslerin tadını çıkarabiliyor. Sonuç olarak Audi’nin TFSI makinesini asla Golf’ün motoruyla değiştirmek istemezdik. Bunun dışında Audi’nin motoru, direkt ve manifold enjeksiyonu kombinasyonuyla daha az da tüketiyor: 6.8 lt’ye 7.1 lt. Golf ise ağırbaşlı ve neredeyse dizginlenmiş bir motora sahipmiş hissi veriyor. Turbo ve kompresörle aşırı beslenen 1.4 lt’lik makine, canlı olmak yerine az keyif veren bir tutumluluk makinesi etkisi bırakıyor.

Performans ölçümleri herhangi bir dinamizm eksiği değerlendirmesi yapmayı imkansız hale getirmesine rağmen Golf 1.4 TSI, hissedilir bir gecikmeyle canlanıyor ve devirlenmekte A3’e göre belirgin bir isteksizlik hissediliyor. Gelelim ikinci Bavyeralı adaya… 118i 170 HP’lik motor gücü ile de çalışma karakteri ile de VW Grubu’ndan iki rakibinin tam ortasında konumlanıyor. BMW’nin Peugeot ile birlikte geliştirdiği 1.6 lt hacimli turbo motor dengeli özellikleriyle puan toplamaya çalışıyor. Yani bir Bavyera güç bombası yerine ağırbaşlı bir Frenk motoru olmayı tercih ediyor. Ancak endişeniz olmasın, çünkü 118i gayet seri kalkışlar yapabiliyor ve otoyol kullanımlarında da herhangi bir güç eksikliği hissettirmiyor. Diğer taraftan kendisinden nefes kesen güç patlamaları veya çılgın devirlenme şovları beklememek gerekiyor.

Münihli markanın tüm bilgi birikimi test pistinde kendisini gösteriyor. Hassas bir direksiyon ve atak arkadan itiş konseptiyle kombine edilen başarılı sürüş özellikleri kesinlikle çok etkileyici. Sonuç olarak 1 Serisi, Golf sınıfının farklı bir üyesi yani harika bir sürüş makinesi olmaya devam ediyor.

Audi A3 ise arkadan itişle de yüksek sürüş keyfi vermenin mümkün olduğunu kanıtlıyor: Nefes kesen hızlanmalar yaşatıyor ve her türlü virajı sanki önceden biliyormuşçasına güvenle alıyor. Önden kayma eğilim? Yok denecek kadar az. ESP ise inanılmaz bir hassasiyetle çalışıyor. Golf ise başarılı direksiyonuna ve yüksek güvenlik rezervlerine rağmen neredeyse ağırkanlı bir etkisi bırakıyor ve virajlarda belirgin şekilde daha fazla yana yatıyor. Tek kademeli olan ve tamamen devre dışı bırakılamayan ESP ise sürücüye fazla özgürlük tanımıyor.

Konfor konusunda ise Golf yeniden her şeyi doğru yapmaya başlıyor. Test aracımızda bulunan ayarlı amortisörler (DCC: Almanya opsiyon fiyatı 975 Euro) karşılaştırmamızdaki otomobiller arasında farklı zemin bozukluklarına en doğru cevapları bulmasını sağlıyor. BMW 1 Serisi’nin adaptif süspansiyonu bu konuda çok daha zayıf kalıyor. Bu da iç mekana daha fazla kısa zemin darbesi ulaşmasına, arka aksın arada bir kopup yolculara uyarı içerikli darbeler iletmesine neden oluyor.

A3 ise burada tam bir sürpriz yaşatıyor. Test aracımızda adaptif süspansiyon yerine S-Line paketinin Spor süspansiyonuyla (Almanya opsiyon fiyatı 345 Euro) konuk olan A3, 25 mm kısaltılmış süspansiyon stroklarına rağmen, darbeleri şaşırtıcı bir başarıyla emiyor.

Asfalt yamaları gibi kısa darbeleri yavaş hızlarda Golf’ten daha fazla iç mekana yansıtan süspansiyon, hız arttıkça daha başarılı çalışmaya başlıyor. Dalgalı zeminlere sahip birbirini takip eden virajları ise neredeyse ütüleyerek düzleştiriyormuş gibi hissettiriyor. Bu sırada sürücüye verdiği fazladan sürüş keyfini de hatırlatmamız gerekiyor.

Bütçenin gördükleri

Ne yazık ki bu keyif sıra ödemeye geldiğinde sona eriveriyor. Çünkü böyle bir A3’ün kendisi gibi fiyatı da premium. Testimize konuk olduğu haliyle, tabi ki 3 kapılı olarak, 1.8 TFSI’ın Almanya fiyatı 25 bin 900 Euro. Bu da 5 adet kapıya sahip BMW 118i ile neredeyse aynı: 26 bin 750 Euro. Golf 1.4 TSI ise 23 bin 960 Euro’luk fiyatıyla karşılaştırmanın en ucuz otomobili oluyor. Diğer taraftan kısa bir süre sonra üretimi sona ereceği için Golf VI’nın ikinci el değer kayıplarının daha fazla olacağını da göz önüne almak gerekiyor. Yepyeni bir otomobil olan A3 ve henüz genç olan 1 Serisi ise bu konuda biraz daha avantajlı. Yani Golf VII’de durum daha farklı olabilir.

1. Audi A3 1.8 TFSI 431 PUAN

Yeni A3 gerçekten güçlü bir başlangıç yaptı. Harika motoru ve başarılı süspansiyonuyla kompaktların kralı olmayı garantiledi. Bu da yüksek fiyata rağmen müşteriler için gerçekten etkileyici bir gelişme.

2. VW Golf 1.4 TSI 422 PUAN

Sınıfın bestsellerı sonunda ustasını buldu. En azından yenilenene kadar… Ancak üretim ömrünün sonuna gelmiş bir otomobil olarak bayağı iyi bir sonuca imza attı. Gerçekten de herhangi bir yaşlılık izi hissettirmiyor.

3. BMW 118i 415 PUAN

1 Serisi bu karşılaştırmanın sonuncusu olsa da kesinlikle kaybedenlerden biri değil. Aslında puan kayıplarını yaratan eksikleri birkaç cm daha geniş bir iç mekan ve biraz eksik kalan konforla sınırlı.

Sonuç

Bu karşılaştırmalı testte iki farklı tezin altının çizildiğini söyleyebiliriz. Bunlardan ilki, kompakt sınıf otomobillerinin artık, sadece 10 yıl önce bile kimsenin aklına bile gelmeyecek bir olgunluğa eriştikleri. İkinci tez ise zirveye yaklaşıldığında ilerlemelerinin sadece küçük adımlar halinde gerçekleşebildiği. Teknik olarak bir Golf VII olan yeni A3, güncel Golf VI’ya sadece 9 puan fark atabildi. Golf ise özellikle konfor ve iç mekan konularındaki başarılı özellikleriyle, yüksek sürüş dinamizmi sunan 1 Serisi’ni geride bırakmayı başardı. Diğer taraftan asıl kazananlar her zaman müşteriler oluyor, çünkü artık tüm otomobiller gerekli olgunluğa ulaşmış durumda.

Alıntıdır...
Kaynak: www.autoshow.com.tr
 

mrtsnr

Kayıtlı Üye
Katılım
18 Ocak 2010
Mesajlar
2,558
Beğeniler
498
Yaş
27
#2
Şu golf hiçbi zaman yüzümü kara çıkarmıyor. Bir Test daha vardı, o zamanlar yeni a3 yoktu. 6-7 tane 150hp üstü hatchbackler vardı. Toplam sıralamada yine golf 1. çıkmıştı. Zaten bu testte yeni a3'ten fazla puan toplasaydı bu teste inanmazdım :D

Ama 1.4 TSI'ı çok yermişler :) 1.8 TFSI 180hp'den inip 1.4 TSI 160a binince öyle oluyo sanırım :D