Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Arkadan gelen garip sesler

agape666

Kayıtlı Üye
merhaba gecenlerde park halnde direksyonu kırdıgımda gıcırtı gelen gıcırtı seslerinden bahsetmiştim onlar arka sag tekerden geliyormus ve artı olara demir demire surtuyormus gibi bi ses neden olabilir bu sorun

El freni çekili haldeyken tam sağ tam sol yapınca bu sesler gelebilir, normal. Ama çekili değilken de geliyorsa salıncak bağlantılarını güzelce greslemek lazım. Bu havalarda arabanın açıktaki bütün yağları, izolasyonları kuruyor, haliyle sesler artıyor. Bende de birkaç ses peydahlandı, gres+yağ geçiriyor ama bu sıcakta arabanın motor bile direkt 60 derecede başlarken seslerin geri gelmesi en fazla birkaç gün sürüyor. Havalar normale dönene kadar katlanıcaz.

el frenı cekılı degılken apıyor sadece sag tarafta var carsamba raba seervise gidecek bi baktırayım o zaman

şimdi daha detaylı ınceleme fırsatı buldum tekerler druyorken cevrildiğinde arka tekerın haifi geri kayması gerekıyor ve teker bu durumda haifi kayıyor vı gıcırtı yapıyor

Tam anlayamadım, tekerleğin ses yapması için mi hafif geri kayması gerekiyor?
Dediğim gibi eğer el freni veya fren basını durumdayken tam sağ, tam sol yapıyorsanız ses gelmesi normal.

Onun dışında salıncakları test etmenin kolay bir yolu var. Düz zemine çekin arabayı, el freni çekili olmasın, araba boşta olsun. Bagajı açın. Bagajın oradan yani tam bagajın kapandıgı zeminden araca yüklenin, bırakın. Tüm ağırlığınızı verin, bırakın, iyice yaylandırın arabanın arkasını yani. O esnada gıcırtı geliyorsa salıncakların yağa ihtiyacı var.

Gıcırtı gelmiyorsa disk ve balatalardandır ses, çok kafaya takmaya gerek yok, arada nadiren gelir, geçer.
Amortisörlerden gelmediğini varsayıyorum yoksa sadece park halinde değil, yürürken de ses gelir.

Bir de şimdi aklıma geldi, diskin arkasında koruyucu bir saç bulunur, disk arkasındaki bağlantıları koruma amaçlı yuvarlak bir parçadır. O parçanın eğrilip, biryerlere mesela diske değmediğinden emin olun.

Tam anlayamadım, tekerleğin ses yapması için mi hafif geri kayması gerekiyor?
Dediğim gibi eğer el freni veya fren basını durumdayken tam sağ, tam sol yapıyorsanız ses gelmesi normal.

Onun dışında salıncakları test etmenin kolay bir yolu var. Düz zemine çekin arabayı, el freni çekili olmasın, araba boşta olsun. Bagajı açın. Bagajın oradan yani tam bagajın kapandıgı zeminden araca yüklenin, bırakın. Tüm ağırlığınızı verin, bırakın, iyice yaylandırın arabanın arkasını yani. O esnada gıcırtı geliyorsa salıncakların yağa ihtiyacı var.

Gıcırtı gelmiyorsa disk ve balatalardandır ses, çok kafaya takmaya gerek yok, arada nadiren gelir, geçer.
Amortisörlerden gelmediğini varsayıyorum yoksa sadece park halinde değil, yürürken de ses gelir.
evet sadece fren yada elfrenı cekılıyken geliyor birde arkaya cok kişi bindiğinde binerken yani oluyor... sesi dıreksyon cevrildiğinde arac hafif geri kaymayı ıstıyor frenler zorlandıgı in sanırım gıcırdama yapıyor cevzbınız için cok teşekkur ederim

Birşey değil... o sesin çaresi yok, duymazdan gelmek lazım, BMW'de de gelir, Audi'de de. Balatalarda aspest tozu yasaklandığı için artık eskisi gibi sessiz değiller. Halen uzak doğudan gelen balatalar var, ses çıkartmazlar ama malum tavsiye etmem.

Geri
Üst Alt