Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

arka tekerlerden gelen gicirti

freesezar

Kayıtlı Üye
Araci dik bir yokusta park ettigimde yada arkaya yolcu binip inerken arka tekerlerin ordan acayip gicirtilar geliyor ve rahatsiz oluyorum yolda giderken gelmiyor yada duymuyorum srbebi nedir amortisorler mi patladi yoksa baska bi sebebi olabilir mi?

Salıncak burçlarından olma ihtimali yüksek...

ben arka yaylara hortum geçirttim ses mes kalmadı ;)

Araci dik bir yokusta park ettigimde yada arkaya yolcu binip inerken arka tekerlerin ordan acayip gicirtilar geliyor ve rahatsiz oluyorum yolda giderken gelmiyor yada duymuyorum srbebi nedir amortisorler mi patladi yoksa baska bi sebebi olabilir mi?

Kağan abi meraklanmana gerek yok neredeyse tüm leonlarda mevcut bu ses. Sebebi ise arkaya agırlık bindiginde yayların esnemesi/gerilmesi ve kasılması söz konusu olabiliyor. Haliyle agırlık inince tekrar eski halini alırken ses cıkartabiliyor yaylar. düz bir yerde arka koltugu doldur ilerle azıcık ve indir, daha sonrasında asla frene basma sesin gelmedigini göreceksin.. Tabi el frenide çekik olmayacak sonucunda düz bir yerden bahsediyoruz.. Ama Eğimli yollarda bir şey diyemem fren bas cek ses azalır inerken agırlıklar :) Karısık cümle kurdum özür diliyorum :) umarım anlamıssındır abicim.

Kağan abi meraklanmana gerek yok neredeyse tüm leonlarda mevcut bu ses. Sebebi ise arkaya agırlık bindiginde yayların esnemesi/gerilmesi ve kasılması söz konusu olabiliyor. Haliyle agırlık inince tekrar eski halini alırken ses cıkartabiliyor yaylar. düz bir yerde arka koltugu doldur ilerle azıcık ve indir, daha sonrasında asla frene basma sesin gelmedigini göreceksin.. Tabi el frenide çekik olmayacak sonucunda düz bir yerden bahsediyoruz.. Ama Eğimli yollarda bir şey diyemem fren bas cek ses azalır inerken agırlıklar :) Karısık cümle kurdum özür diliyorum :) umarım anlamıssındır abicim.
Daha onceden olmuyordu ama bu ses? Kasis yada cukurdan gecince gelmiyor sadece yokusta birakinca el freni cekince arkasi yukseliyor ya o zaman ve yolcu binip inerken yapiyor zannedersin arka taraf koptu gidiyor

Yok abi bende sıfır FR var 3 4 bin oldu km'si arkaya oturunca en az 2 kişi bu ses inince eger ayagım frende ise veya el freni cekik durumda ise ses oluyor. Rahatlayamıyor yani yaylar ve arac.. Her ikisini etkisiz bırakınca ( Fren, el freni ) hic ses gelmiyor.. En azından bende boyle ....

Düzenleme: Bende de cukur, kasis vs setlerde olsun ses yok. Sadece agırlık binince.

Ses araca yük binerken frenin basılı olmasından dolayı çıkıyor. Araçtan biri inerken, binerken frene basmazsanız veya el freni çekili değilse ses gelmez. Tabi bunu asla yapın diye söylemiyorum, elbette biri binerken, inerken frene basılı tutmalısınız.

Ses gelmesinin nedeni ise şu: Araca yük bindiğinde veya indiğinde salıncaklar ile tekerlekler arasındaki açı minimal oranda (milimetrik) değişir. Fakat siz frene basarken araca biri binerse/inerse, fren diskine baskı yapan balata bu açının değişmesini engelleyecek çünkü disk hareketli, balata ise aracın sabit organlarına bağlıdır. Sonuç olarak binen/inen yük normalde fazla esnemeyen bağlantı ve burçlara binecek. Bu noktalardaki yağ ve izolasyon yetersiz kaldığından ses çıkacak. Çözümü ilgili noktaları yağ/gres ile izole etmek fakat bu çok geçici bir çözümdür. Oralardaki izolasyon hemen kuruyacağı için ses geri gelir. Bu sorun malzeme kalitesi ve özel tasarımlarla bu sorunu aşan nispeten daha lüks araçlar hariç tüm araçlarda vardır.

Ses araca yük binerken frenin basılı olmasından dolayı çıkıyor. Araçtan biri inerken, binerken frene basmazsanız veya el freni çekili değilse ses gelmez. Tabi bunu asla yapın diye söylemiyorum, elbette biri binerken, inerken frene basılı tutmalısınız.

Ses gelmesinin nedeni ise şu: Araca yük bindiğinde veya indiğinde salıncaklar ile tekerlekler arasındaki açı minimal oranda (milimetrik) değişir. Fakat siz frene basarken araca biri binerse/inerse, fren diskine baskı yapan balata bu açının değişmesini engelleyecek çünkü disk hareketli, balata ise aracın sabit organlarına bağlıdır. Sonuç olarak binen/inen yük normalde fazla esnemeyen bağlantı ve burçlara binecek. Bu noktalardaki yağ ve izolasyon yetersiz kaldığından ses çıkacak. Çözümü ilgili noktaları yağ/gres ile izole etmek fakat bu çok çekici bir çözümdür. Oralardaki izolasyon hemen kuruyacağı için ses geri gelir. Bu sorun malzeme kalitesi ve özel tasarımlarla bu sorunu aşan nispeten daha lüks araçlar hariç tüm araçlarda vardır.

Yorumuma benzer fakat daha da acıklayıcı/aydınlatıcı bir yorumlama oldu.. Gayet anlasılır. Sorun acıklığa kavustu, fikrimce..

Eyvallh arkadaslar sizde de varsa sorun yok demektir ama gene de bakimda bi sorcam cunku hafif bir ses degil bayagi yuksek bir ses cikartiyor

Evet Emre de benzer şey ifade etmiş.

Kağan bakıma gittiğinde sorunu anlatıp, izole/yağlama yapmalarını söylersen sorunu bir süre daha yaşamazsın. Veya aracı bir lifte alıp, kaliteli gres ve WD40 ile doğru yerlere uygulama yaparak sorunu geçici bir süre için kendin de çözebilirsin.

Geri
Üst Alt