Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Arka fren lambası sorunu

WhiteSeat06

Kayıtlı Üye
Aracımin bilgi ekranında sol fren lambasını kontrol edin uyarısı cıktı. Ampul patlamış değiştirdim. Ancak uyarı gitmedi. Bu sefer de "arka sol lambayı kontrol edin" uyarısı cıktı. Ancak sol taraftaki lamba grubunun hepsi yanıyor. Sağ tarafta bagaj kapağında bulunan fren lambası ise frene basınca yanmıyor ama sisleri açınca yanıyor. Ayrıca yanmayan yerdeki ampulü çıkarıp diğer tarafın duyuna takınca yanıyor yani ampul sağlam. İşin içinden çıkamadım paylaşmak istedim.
Iki foto paylaştım. Birinde frene basılı hali diğerinde sislerin açılmış hali. (Not: Geri vites ve sinyal lambalarında sorun yok normal yanıyor.)

Sorun ne olabilir acaba? 20190928_231649~2.jpg20190928_231903~2.jpg

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Ekli dosyalar

• 20190928_231903~2.jpg
    20190928_231903~2.jpg
    29.5 KB · Görüntüleme: 21
Aracınızda başka elektirik aksanıyla oynandıysa şase yapıyor olabilir

Şaseden başka bir yol kalmıyor sistemsel olcağını sanmıyorum genelde bu tür sorunlar şase den kaynaklı olabiliyor

obd kontol cihazı ile hatayı sildiğinizde problem kalmayacaktır. ampul değişim işini yaparken kontak araç üzerinde takılı ise arıza devam eder olarak kodlanır açık devre uyarısı alırsınız ve bundan dolayı obd ile silmeniz lazım

obd kontol cihazı ile hatayı sildiğinizde problem kalmayacaktır. ampul değişim işini yaparken kontak araç üzerinde takılı ise arıza devam eder olarak kodlanır açık devre uyarısı alırsınız ve bundan dolayı obd ile silmeniz lazım
Sadece hata silme konusu değil ki. Tüm lambalar yansa sadece yazılımsal hata kısmı kalıyor obd ile muhtemel çözülür ancak fotolara dikkatli bakıldığında sisler açıkken yanan fren lambası frene basınca sol taraf yanıyor sağ taraf yanmıyor. Önümüzdeki perşembe yetkili serviste bakımımız var bakalım ne diyecekler.

Evet sorun yetkili serviste çözüldü. Sıkıntı ise servis yetkilisinin söylediğine göre patlayan fren ampulünü degistirmistim ancak taktigim ampul her ne kadar duya tam otursa da uygun ampul değilmiş bu sebeple araç bilgisayarı hata olarak algılamış. Oysa ki araç kitapçığındaki ampul numarasına göre almıştım. Oksitlenme veya temassizlik değilmiş. Aracın bu kadar ayrıntı dahi algılaması ilginç geldi doğrusu.

Geri
Üst Alt