Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Arıza

MUSTİ2727

Kayıtlı Üye
Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar size bi sorum olacak benim 2002 model signo toledom var araba gaza basınca duman atıyor tamirciye götürüyorum yap yakıyodur yada su akıtıyodur diyor ama ben yağını değiştim 1000 km yol yaptım hiç eksilme olmadı yağda su desen bakmıyorum bile hep aynı seviye de arabamın gerçekten yağ yakma gibi bi sorunu varmıdıd yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Duman değil de buhar çıkıyor olabilir mi? Soğuk havalarda Lpg li araçların egsozundan yoğuşma sebebi ile, ilk çalıştırmada buhar çıkışı olabilir. Soğuk havalarda motor ve egzoz bölgesi henüz yeterli ısıya ulaşmadığı için dışarı atılan yakıt, hava ile buluştuğunda kimyasal tepkimeye yol açar. Yanması tam olarak gerçekleşmemiş moleküler yapıdaki yakıt parçacıkları dışarı çıktığında donmaya maruz kalarak beyaz renge dönüşür. Egzoz içerisindeki kar, su, nem gibi oluşumlarda buharlaşarak beyaz dumana sebebiyet verir. Beyaz renkli buharsa ve araç ısındıktan sonra kesiliyorsa sorun değil.
Ancak araç ısındıktan sonra da devam ediyorsa, renk farklıysa ve buhar değil de duman ise o zaman ehil bir ustaya baktırmanızda fayda vardır. Silindir kapak contası yanmış olabilir. Bu durumda araç su eksiltir. Conta yanığı olup olmadığını anlamak için radyatör kapağını açarak aracı çalıştırınız. Yaklaşık 15-20 saniye boyunca sürekli gaz veriniz. Verilen gazla birlikte orantılı olarak radyatör suyunda yükselme ve taşma meydana geliyorsa ya da su kabarcıkları oluşuyorsa conta yanmış demektir. Aksi durumda ise korkmanıza gerek yoktur. Aynı şekilde soğuk aracı çalıştırdıktan yaklaşık 1 dakika sonra radyatör hortumlarını elinizle sıkarak kontrol ediniz. Hortumlarda sertleşme, patlayacak gibi şişme hissederseniz pistonların sıkıştırdığı hava radyatöre ve hortumlara geliyor demektir. Bu durumda conta yanığını teşhis etmenize yardımcı olabilir.

Araçta su eksiltme yok dediklerinizi yaptım zaten daha önce araç çalışırken duman atıyo sadece yolda giderken bi sıkıntı olmuyo ancak yolda giderkende vites yükseltirken gaza yüklenince de hafif duman atıyo onun dışında atmıyo

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaşım birkaç kişiyi ekleyip özel mesaj yapmışsın telefon coştu her mesajda bık bık ötüyor.
Özel mesaj kısmına değil de buraya foruma yazarsan problemine daha hızlı çözüm bulunur.

Araçta su eksiltme yok dediklerinizi yaptım zaten daha önce araç çalışırken duman atıyo sadece yolda giderken bi sıkıntı olmuyo ancak yolda giderkende vites yükseltirken gaza yüklenince de hafif duman atıyo onun dışında atmıyo

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bence sorun yok. Normal bir durum.

Katalüzörünü temizlet

Katalizorden yapacagini dusunmuyorum. Yoksa kat iptali yapan araclarin cilgin gibi duman atmasi lazim.

Geri
Üst Alt