Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aramızda Avukat yada savcı varmı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
GEÇMİŞ OLSUN.demekki neymış kımseye bağırmayacağız kızmayacağız yoksa ...:)

geçmiş olsun Mevlüt sen şimdi bu para cezasını ödeyecek misin yoksa başka bir olaya karıştığın zaman mı ödüyorsun yoksa ödeyip 5 yıl sonra geri mi alıyorsun nasıl oluyor

mahkeme sonuçlandı arkadaşlar karar ;
Hakaretten dolayı 90gün hapis cezası paraya çevrildi = 1500TL 10 taksit
Tehditten dolayı 5ay hapis cezası paraya çevrildi = 1500TL
Toplamda 3000TL para cezası verildi yalnız 5 yıl boyunca bir suç işlemezsem bunlar silinecek eğer ki
bir olaya karışırsam bu para cezasını ödeyecem..

Hakim aylık gelirin ne diye sordu bende 1500lira dedim cezaları ona göre verdi
Gelirin ne düzeyde olursa cezayıda ona göre veriyorlarmış :)

geçmiş olsun kardeşim... 5 sene akıllı dur kimseye bulaşma... ha unutmadan sağdan git belki cüzdan bile bulursun :D puhaha

Gün para cezası sisteminde 20-100TL arası günlük hesap yapılır gelir seviyenize göre örneğin milyonersiniz ve günlük 20TL size koymaz :) Bunu göz önüne alarak gelirinize göre daha yüksek bir karar alıyor. Ancak şunu anlamadım, 90 güne 1500TL dediğimizde 16-17 lira gibi bir rakam çıkıyor. 150güne 1500TL'de ise 10TL çıkıyor. Ceza Kanunu'na göre bir suçu adli para cezasına çevireceği zaman minimum 20TL'den hesaplamaları gerekli :S Kafam karıştı ben mi yanlış görüyorum dersleri :)

Toplamda 3000TL para cezası verildi yalnız 5 yıl boyunca bir suç işlemezsem bunlar silinecek eğer ki

Biraz düşününce hatırladım. Mevlüt abi, hakim kararında öyle 1500-1500 ayırmamıştır :) Farklı nev'i'den fikri içtima hükümlerine göre belirlemiştir. Yani işlediğin hakaret ve tehdit suçu tek hareketle gerçekleştiği için cezaların ağır olanına başvuruyor. Yani 90 günlük ceza bir anlam ifade etmiyor, asıl kaale alınan suç sadece tehdit suçu, ona da 6aya kadar hapis cezası verilebiliyor. 5ay vermişler, bu da günde 20TL'den 3000TL yapıyor :) Bi an TCK değişti mi dedim :p Şimdi anladım ama. 5 aylık süre bana biraz fazla geldi ama hakim para cezasını verirken en düşük cezayı seçmiş :)

Bkz: TCK m.106, m.52/2, m.44

demek ki neymiş gözünüzü kapatıyorsunuz biri diğerini bıçaklıyor...
biri yanlış tedavi ediyor neymiş görmeyecekmişiz..
size ölsün adam..size ne kopsun adamın orası burası..size ne kardeşim biye müdahale ediyorsunuz...
bırakın kopsun ölsün kırılsın..
sokakta adam kadını mı dövüyor karışırsam.. O rdu .Ç inliyim..

iyi vatandaş hiç bir şeye karışmaz iyi vatandaş Koyundur Koyun

• Beğen
Reaksiyonlar: ims
gelmiş geçmiş olsun kardeşim..

Kararı görmek yerinde olur. Bazı şeyleri yanlış ifade ettiniz sanırım.

geçmiş olsun kardeşim. 5 sene degıl sen hayatın boyunca kimseye bulaşma bırak mıllet aga paşa olsun unutma sen bir aile babasısın sorumlu oldugun insanlar var gerisi boş sadece onları düşün :eek:key:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt