Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ARACINIZI NE KADAR SEVİYORSUNUZ?

ahmet6334

Forumdan Uzaklaştırıldı
Daha çok ihtiyaç olarak kullandığımız otomobillerimizden bizim bir çok beklentimiz vardır. Arıza yapmasın, yolda bırakmasın, az yakıt tüketsin vs. Ancak bizim aracımızdan
beklentilerimiz olduğu gibi, bu beklentileri alabilmemiz için aracımızın da gereken bakımlarını yaptırmamız gerekir. Özellikle düzenli olarak yaptıracağımız periyodik bakım hem aracımız için çok önemli, hemde bizim aracımızı rahatça kullanabilmemiz açısından çok gereklidir. Belirli kilometreye veya zamana ulaşınca periyodik veya ağır bakımları yapılmalıdır. Periyodik bakım veya ağır bakım denilen bakım türleri nedir, bu bakımlarda araca ne işlemler yapılır bundan bahsedeceğim ;
.

Triger kayışı set olarak değişir. ( Km veya yıl olarak ömrü dolmuşsa )
2- Debriyaj seti kontrol edilir gerekiyorsa değişir
3- Fren balataları kontrol edilir, gerekirse değişir
4- Süspansiyon sistemi kontrol edilir, bozulmuş, özelliğini kaybetmiş parçalar değişir. (Amörtisör, z rot vs. )
5- Şanzıman yağı değişir
6- Yağ sızıntısı olup olmadığı kontrol edilir varsa conta, keçe lastik gibi sızdırmazlık sağlayan parçalar değişir.
7- Araç komple elle gözle kontrol edilir varsa bi aksaklık onarılır. ( Far ayarı, yanmayan lambalar, silecekler, rot ayarı vs.)
8- Periyodik bakımda yapılan tüm işlemler ağır bakımda da yapılır.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz..

paylaşım için teşekkürler. periyodik bakımları düzenli yapılan ve üzmeden kullanılan araçlarında bizi çok seveceğini ve üzmeyeceğine inanıyorum. Bu yüzden titizlikle ve itinalı kullanıyorum :D

eğer tüm bakım ve parça değişikliklerini zamanında ve orjinal parça ve kaliteli filtre ve yağ ile yapıyorsan hiç bir problem çıkarmıyor araç birde devamlı temiz tutabilirsen tadından yenmez

Aracımın periyodik bakımını titizlikle takip ederim. Ufak bi ses duysam götürür kontrol ettiririm fakat bi sıkıntım var ki arabamın içini hiç özenli kullanmam. Mekaniğine gösterdiğim özeni aracın temizliğine göstermiyorum. Aslında özen göstermek istiyorum ama gosteremiyorum :confused:

Bilgiler icin tesekkur ederim arabama gozum gibi bakıyorum

16NC975

Geri
Üst Alt