Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aracın cok yakmasının nedenleri

soğuk motorla dur kalk yapıyor ve kısa mesafede biniorsan normal gaza daha yumuşak basmaya çalış. :)

Sizlerin bulunduğu ile göre ne yazıkkı ısparta ufak ama gittiğim yer 15 km civarı bir uzaklıkta idi genellikle otoban tarzı bir yoldan gidiliyor 3 lamba 7 kavsak ile ulasılıyor yollarda sürate cıkmak ise sorunsuz

Sizlerin bulunduğu ile göre ne yazıkkı ısparta ufak ama gittiğim yer 15 km civarı bir uzaklıkta idi genellikle otoban tarzı bir yoldan gidiliyor 3 lamba 7 kavsak ile ulasılıyor yollarda sürate cıkmak ise sorunsuz

bu durumda kullanım faktörü giriyor. bütün arabalar gaza ne kadar basarsan o oranda daha fazla yakar. yüksek vites uygun devirle git hızlanmada yumuşak bas gaza. tüketimin %70 i aracın hızlanması sırasında harcanır.

bu durumda kullanım faktörü giriyor. bütün arabalar gaza ne kadar basarsan o oranda daha fazla yakar. yüksek vites uygun devirle git hızlanmada yumuşak bas gaza. tüketimin %70 i aracın hızlanması sırasında harcanır.

genellikle yüksek vites kullanıyorum ancak asırıya kacmadan neyse tavsiyeleri ve deneyimleri değerlendireceğim :D

Atilla okula her gidişimde sabahtan 33 km yolu 14.8-15.1L ortalamayla gidiyorum..
geçen sene ortalama 4.5-4.6L ile bi kere sabredip aynı yolu dönmüştüm..yani tamamen elinde olan bişi araçta bi sorun yoksa sarfiyat.. :)

kafadan sayayım ama eminim eksik kalacaktır fazla yakmasının sebeplerinde :) araç dışı etkenler hava sıcaklığı, rüzgar, yol kalitesi, eğimler ve yağış durumu etkilidir. bu etkiler aracın sürtünmesini arttıran yada azaltan etkenlerdir. araca dair başlarsak yazmaya rüzgar sürtünmesini arttıracak kir bile hissedilecek kadar olmasa bile yakıtı etkiler. aracın ağırlığı, motora giren havadaki oksijen oranı ve temizliği, benzin kalitesi ve sıcaklığı, sürtünen aksamlardaki film oluşturan yağın viskozitesi, camların yada sanrufun açık kapalı durumu, ekstra açılmış kalorifer klima yada elektrikli aksamlar, yüksek devirli kullanım yada düşük devirli kullanım, lastik basınçları, frenin fazla kullanılması, gaza gereğinden fazla basılması....

kimbilir neler eksik kaldı :D:D:D

eğer sizin oralarda havada toz oranı fazlaysa yada sürekli tozlu ortamlara girip çıkmışsan hava filtresi tıkanmak üzere olabilir.

Nerdeyse ortalama 9,5lt yakmışsın kardeşim. Benim araba da 1.2 de agresif sürüşüme ragmen 8,5lt'den az yakıyo. Bir de 215-40-17 lastik var bende.

Fakat sorunun cevabını bilmiyorum :)

ya olum senin 8.5 in altında yakmana imkan ve ihtimal yok. Habire yardırıyosun. Yavaş gittiğini görmedim.

---------- Post added at 18:32 ---------- Previous post was at 18:31 ----------

Atilla okula her gidişimde sabahtan 33 km yolu 14.8-15.1L ortalamayla gidiyorum..
geçen sene ortalama 4.5-4.6L ile bi kere sabredip aynı yolu dönmüştüm..yani tamamen elinde olan bişi araçta bi sorun yoksa sarfiyat.. :)

sana da maşallah Yiğit yani:) ben de okul için ortalama o kadar mesa katediyorum ama 8.5 vs gösteriyor:)

Geri
Üst Alt