Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

1. Ataşehir

Araç Park Etme - Güvenli Park

Konu, 'Teknik Destek' kısmında İSPİRLİdadaş tarafından paylaşıldı.

1. İSPİRLİdadaş

İSPİRLİdadaş SCW Üyesi

467
    323
    63
    Bir çok kez bu tartışmaya şahit olmuşsunuzdur eminim! Reelde, internet ortamında vs...

Kimisi aracı sadece viteste bırakmanın kimisi el freni + vites kimisi el freni + boşta bırakmanın daha güvenli olduğundan söz ediyor.

Ben şahsen aracı düz zeminde park ettiğim için aracı boşa alarak el frenini çekip bırakıyorum bazılarına göre ise bu son derece yanlış tehlikeli :eek:

Sizlerin aracınızı güvenli park etme alışkanlık ve öneriniz nedir?

Bunu beğendi. 26_BC_726 bunu beğendi.
  2. H.G.Koçer

H.G.Koçer SCW Üyesi

331
    214
    43
    Bence araç boştayken el frenini çekip freni bırakıp tüm ağırlığı el frenine verdikten sonra viteste bırakmak gerekiyor.

26_BC_726, ogz, goku ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. #ismail

#ismail SCW Üyesi

4.549
    1.703
    113
    Yıllardır el freni ve vitesi kullanıyorum sıkıntı çekmedim. Belki yanlış bi uygulamadır ama problem yaşamadım hiç. Ama kışın pendik ve gölcükte sıcaklığa bağlı olarak arabayı düz yolda parkedip sadece viteste bırakıyorum.

26_BC_726 ve KİREÇ bunu beğendi.
  4. kirlisakal

kirlisakal Teknik Koordinatör

5.965
    5.238
    113
    yükü vitesede bırakmak şanzımanı dişililere yük bindirmek demek.meyilli yolda aracınızı vitesde bırakmanın zararı dişlilere zarar vermesidir.
    dur kalklarda vites boşta, el freni kullanınız
    uzun süreli parklarda ya da rampa parklarında mutlaka vites boştayken el frenını cekiniz,sonra vitese geciriniz.
    bu anlattıklarım şanzımanın sağlığı içindir

26_BC_726, LEON2015, goku ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. İSPİRLİdadaş

İSPİRLİdadaş SCW Üyesi

467
    323
    63
    Aracı park haline getirdikten sonra kontak kapatmadan önce mi viteste bırakıyorsunuz yoksa kontak kapattıktan sonra mı vitese geçiriyorsunuz? Açık ve net biçimde uygulamanızı paylaşır mısınız

6. candagli85

candagli85 SCW Üyesi

294
    240
    43
    Ben düz zemine park ediyorum aracımı. Önce boşa alıyorum vitesi sonra kontak kapatıp el frenini çekiyorum sonra 1.vitese takıyorum. Ama bu zararlı mı değil mi bugüne kadar da hiç araştırmadım. @İSPİRLİdadaş güzel bir konu açmışsın bana göre.

7. KİREÇ

KİREÇ Moderatör

5.276
    4.466
    113
    kontağı kapatıp kapatmamanın önemi yok.
    önemli olan
    frene basıp aracı durdurduktan sonra el frenini çekmen
    daha sonra ayak frenini bırakman
    vitesteyse debriyajı bırakmadan aracı stop etmen yeterli.
    vites boştaysa sorun olmaz.

8. erhane

erhane SCW Üyesi

327
    259
    63
    Ben de bu şekilde yapıyorum, doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum. Aracı viteste bırakmak, el freni dışında bir önlem olmalı sadece, @kirlisakal 'ın da dediği gibi, ağırlığı dişlilere vermemek lazım. Bunun dışında stop etmeden önce viteste veya boşta olmasının önemi yok, zaten mecbur debriyaja basıyoruz.

Bunu beğendi. H.G.Koçer bunu beğendi.
  9. turabgokdemir

turabgokdemir SCW Üyesi

99
    48
    18
    yıllardır benim kulaktan dolma bilgim viteste ve el freni çekili bırakma bayır aşağı geri viteste el freni kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadım

10. ims

ims SCW Üyesi

974
    207
    43
    Her zaman için en doğrusu durunca el frenini çekmek, freni bırakıp yükü el frenine iletmek ve en son vitese ya P konumuna almak.

Bunu beğendi. ediperdinc bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş