Araç Muayene - Plaka - Poliçe Güncelleme | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Araç Muayene - Plaka - Poliçe Güncelleme

Konu, 'Araç Muayene & Motorlu Taşıtlar (MTV)' kısmında İSPİRLİdadaş tarafından paylaşıldı.

 1. İSPİRLİdadaş

  İSPİRLİdadaş SCW Üyesi

  467
  325
  63
  Merhabalar, herkese günaydın.

  Öncelikle şunu belirteyim ki, şahsım adına ilk aracım ve ilk defa muayeneye gideceğim. Yani tecrübeli olduğumu söyleyemeyeceğim.

  Sanırım forumda benim gibi uzun uzadıya yazan başka bir kullanıcı yok, bu şekilde yazmak durumunda kaldığım ve vaktinizi aldığım için peşinen özür diliyorum.

  Geçen gün Aksaray'da tavsiye üzerine bir özel servise giderek, aracın muayeneden geçmeyecek bir kusuru olup olmadığını öğrendim, öncelikle ustayla bir sürüş gerçekleştirdikten sonra arabayı lifte çekerek herhangi bir kusur taşımadığını fakat uzun vaadede sıkıntı oluşturabilecek bir kaç işlem görmesi gereken noktaları belirtti, işin o tarafını Ramazan sonrasına bırakarak, aracımın muayenesi için 1 hafta sonrasına randevu aldım.

  Bununla alakalı bir kaç sorum olacaktı, bu kardeşinize şu mübarek Ramazan ayı içinde yardımcı olursanız duacınız olurum, birazcık karışık bir mesele fakat mutlaka bir bilirkişi çıkacağını ümid ediyorum :)

  1) Araç plakamı adres değişikliği nedeniyle buna bağlı olarak (İstanbul 34) değiştirmek istiyorum (böyle birşey mümkünse), bu işlemi muayeneden sonra gerçekleştirmek mi mantıklı yoksa muayeneye gitmeden önce mi? Böyle bir işlem yapabiliyor muyum? Böyle bir işlem mümkün ise gerekli aşamaları nelerdir, haliyle sigorta şirketi büyükşehir plaka için +fark ücreti talep edecektir? Trafik şube, poliçe güncelleme vs... Bu konuda yapıcı tavsiyelerinize ihtiyacım var.

  2) Aracın ruhsatına LPG işli fakat TÜVTÜRK'ün istediği sızdırmazlık belgesi diye bir evrak yok elimde, forumda bir yerde hatırladığım kadarıyla muayenede bunun LPG'nin ilk işlendiği zaman sorduklarını, sonrasında istenen bir şey olmadığı şeklindeydi. Muayenede elimde sızdırmazlık belgesi olmaması sıkıntı oluşturur mu?

  3) Son olarak egzoz emisyon ruhsatı üzerindeki muayene geçerlilik suresi dolalı yaklaşık 1 sene olmuş durumda, bunu muayene istasyonunda yenileyebilmek mümkünmüş, bu süre aşımından dolayı herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım acaba?
   
  Bunu beğendi. memet_one bunu beğendi.
 2. memet_one

  memet_one
  Administrator
  V.İ.P Admin

  8.736
  6.302
  113
  Öncelik ilk muayenen hayırlı olsun diyeyim.
  1- Adres değiştirmeyle plakanı değiştirmek mümkün olmuyor. Yani satış göstermen gerekiyor eşine yada başka bir tanıdığının üzerine
  2-Yeni yasa ile LPG olan araçlardan sızdırmazlık raporu istenmiyor. Nedeni ise dışarıdan alınan evraklara güvenmiyorlar ve kendileri yapıyorlar. Birde hafif kusur yazıyorlar bilgine unutmadan ön ve arka çam da görülecek şekilde LPG etiketi olması mecburiyeti var ona da hafif kusur yazılıyor.

  3-Egsoz pulunun zamanı sadece polis kontrolünde sorun olursa olur. Yaptıracaksan da dışarıda bu işleri yapan bir sürü firma ve servis var onlara yaptırman olacaktır. TÜVTÜRK biraz uğraştıra biliyor insanı canın sıkılmaması için dışarıda yaptırmanı öneririm.

  Ayrıca randevu saatinden yarım saat önce orada ol ki işlemlerin önce yapılabilir ve dışarıda öncelikli olabilirsin.
   
  İSPİRLİdadaş ve KİREÇ bunu beğendi.
 3. focus

  focus SCW Üyesi

  337
  195
  43
  1- Adres değiştirmeyle plaka değiştirmek mümkündür. Bizzat bu işlemi yaptırdım. Ancak, trafik tescil şubesi de olmaz diyerek pek yapmak istemez, zorlaman gerekiyor. Yani satış göstermeye gerek yok.
   
  İSPİRLİdadaş ve memet_one bunu beğendi.
 4. memet_one

  memet_one
  Administrator
  V.İ.P Admin

  8.736
  6.302
  113
  Bunu bilmiyordum daha doğrusu ben değiştirmek istediğimde sadece satış yaparsanız değişim oluyor demişlerdi. Değişim oluyorsa ben yeniden bir araştırayım.
   
 5. DİKKAT

  DİKKAT Misafir

  o değilde benimde ilk muane ağustosta vergisiydi onu sökü bunu söküydü yandık ya :D
   
 6. tam12den

  tam12den SCW Üyesi

  370
  116
  43
  herşeyi söktürme ilk önce bir kere olduğu gibi git neleri yazarlarsa ağır kusur onları söktür :D zaten ikinci gittiğinde komple baştan bakmıyorlarr :)))
   
 7. tam12den

  tam12den SCW Üyesi

  370
  116
  43
  plaka olayını kesin bilmiyorum fakat , plakayla alakalı olarak bu aylarda adrese dayalı olarak sigorta ve kaskolar ücretlendirilecek ,sen yinede istersen makine muhendisleri odasına yaptır sızdırmazlık tesitini , eksoz muaynesinide sakın tüvtürkte yaptırma ..
   
 8. İSPİRLİdadaş

  İSPİRLİdadaş SCW Üyesi

  467
  325
  63
  Poliçe işini nasıl ayarladınız? Benim için karışık bir iş doğrusu, kendiniz bizzat yapmış olduğunuz için birinci ağızdan nasıl bir yol izlemem gerektiğini belirtirseniz çok memnun olurum.
   
 9. focus

  focus SCW Üyesi

  337
  195
  43
  Öncelikle iş yoğunluğu sebebiyle foruma pek giremediğim için ancak cevap yazabildiğim için kusuruma bakmayın. Plaka değişikliğini trafik takipçim vasıtasıyla yaptırdım ama ilk söylediğimde takipçide satış olmadan plaka değişmeyeceğini ısrarla söylemişti. Öncelikle mevzuata göre adres değişikliği yaptıktan sonra 30 gün içinde plaka değişikliği talebiyle trafik tescil şubesine başvurulup eski plaka ve ruhsatla işlemler başlatılabiliyor. Ama dediğim gibi şube bu işlemi yapmaya pek yanaşmıyor, ısrarcı olmanız halinde gerekirse trafik tescil şube müdürüyle bizzat görüşmeniz halinde işlemi yaptırabilirsiniz. Plaka değişikliği sonrasında sigorta acentenize başvurduğunuzda yeni plaka numaranızla poliçe zeyilnamesi düzenleyerek sigortanızı güncelleyebilirsiniz ama fiyat farkı olup olmadığını bilmiyorum ama benim işlemde galiba fiyat farkı olmamıştı.
   
  Bunu beğendi. İSPİRLİdadaş bunu beğendi.
 10. serenity

  serenity
  V.İ.P ÜYELİK
  SCW Üyesi

  1.285
  455
  83
  Ya ben tuzlaya ilk taşındığımda trafik şubeye gittim. Ruhsatta adresim ankara yazıyor. Herhangi bir problem olur mu dedim. Görevli polis arkadaş herhangi bir sıkıntı olmayacağını , zaten adresimi nüfus müdürlüğünün bildireceğini ve en önemlisi istersem plakamı hemen 34 yapabileceğimi söylemişti. Yani satışa vs. gerek yok. Kuzenim de aynı şekilde satış vs yapmadan 42 olan plakayı 07 yapmıştı..
   
  Bunu beğendi. İSPİRLİdadaş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş