Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aracım akü yiyor

bugun sabah marşa bastığımda sıkıntısız çalıştı akümü almaya gittim söylediğiniz gibi asitini ölçüp şarj etmiş vermedi ama bir gün daha dolsun dedi. bana verdiği aküyü test etti buda bitiyor dedi birkaç güne biter dedi. akünün eksi kutubunu takarken temes sırasında kıvılcım yani atlama oluyor bu akım geçtiğini gösterir dedi çok canımı sıkıyor bu konu ya eve geldim bir saat arabanın lambalarını teyibini aklıma gelen her elektrikli aksamı söktüm ama atlama kesilmedi.işten vakit bulabilirsem haftaya tekrar servise götüreceğim beyne falan baksınlar ooooof of yani

akü ilk alındığı dönemlerde uzun yolla yada kullanımla şarj edilmezse ömrüde kısa oluyor bir daha akü alacaksanız varta tavsiye ederim uzun yıllar kullanırsınız birde bir ipucu daha var bagaj lambanızı bagajınızı kapatıp arka koltuktan açıp kontrol edin....:eek:key: akü sıfırda olsa ilk şarj dönemleri dolu dolu olursa daha verimli oluyor....

bugun sabah marşa bastığımda sıkıntısız çalıştı akümü almaya gittim söylediğiniz gibi asitini ölçüp şarj etmiş vermedi ama bir gün daha dolsun dedi. bana verdiği aküyü test etti buda bitiyor dedi birkaç güne biter dedi. akünün eksi kutubunu takarken temes sırasında kıvılcım yani atlama oluyor bu akım geçtiğini gösterir dedi çok canımı sıkıyor bu konu ya eve geldim bir saat arabanın lambalarını teyibini aklıma gelen her elektrikli aksamı söktüm ama atlama kesilmedi.işten vakit bulabilirsem haftaya tekrar servise götüreceğim beyne falan baksınlar ooooof of yani

yaa benım anlamadıgım ne yapmaya çalışıyor ılk once artı kutup takıldıysa eksı kutup takılırken bır mıktar ark cıkacak cıkmak zorunda kontak kapalı ıken calısan elektrık devrelerı alarm vs ıvır zıvır eksı kutup takılırken çalışmaya baslıyor ark cıkarmasıda normal.......

yaa benım anlamadıgım ne yapmaya çalışıyor ılk once artı kutup takıldıysa eksı kutup takılırken bır mıktar ark cıkacak cıkmak zorunda kontak kapalı ıken calısan elektrık devrelerı alarm vs ıvır zıvır eksı kutup takılırken çalışmaya baslıyor ark cıkarmasıda normal.......

katılıyorum

arkadaşlar konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm için bir şey sormak istiyorum. aküsü bitmiş bi arabaya takviye yaparak çalıştırmak zarar verir mi. şöyle benim arabam da 3-4 kere akü bitirdi ve hep takviye yaparak çalıştırdım. yalnız ilk marşta araba tam akım çekemediği için tak tak tak ses yaparak çalıştı bunun bir zararı var mıdır

arkadaşlar konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm için bir şey sormak istiyorum. aküsü bitmiş bi arabaya takviye yaparak çalıştırmak zarar verir mi. şöyle benim arabam da 3-4 kere akü bitirdi ve hep takviye yaparak çalıştırdım. yalnız ilk marşta araba tam akım çekemediği için tak tak tak ses yaparak çalıştı bunun bir zararı var mıdır

motorlar elektronik beyinli olduğu için akuye takviye yapılacaksa herhangi bir arabanın uzerinde takılı olan değilde boşta duran bir aku ile takviye yapımasını tavsiye ediyor kitapçıkta. bunu serviste doğruluyor. bunun sebebide akunun içinde olan akım ve voltaj normal seviyede ama arabanın kutup başları takılıyken gelen akım daha fazla olur. çunku şarjdan gelen elektrik yuksektir.

ben bunda anormal birşey göremedim. sonuçta takınlan aku dolu aku. kıvılcımlar çıkarması normal bu araçların uzerinde elektrik kesici şalter olsa kapat şalteri akuleri öyle tak ama şalter olmadığı için akuyu taktığın zaman direk aracın içinde teyp alarm merkezi kilit aracın elektronik beyni elektrik çekmeye başlıyor. benden size tavisye daha adam gibi birini bulun bu akuculerin bir çoğu böyle artist ve ben akucuyum herşeyi çok bilir diye geçinen gerzekler. bana göre normal olan birşey bu atlama olayı. birde belki işe yarar ama kutup başlarınıza gres yağı sursunler ve o şekilde denesinler. o sorunu bu şekilde de geçirebilirsiniz.

öncelikle herkeze verdiği fikirlerden dolayı teşekkürler sorunumu bugun hallettim kısaca özetleyeyim.
Bazı arkadaşlarında söylediği gibi evet araç devamlı bir akım çekiyor ama benimki biraz fazla çekiyormuş buda ampül testiyle anlaşılmayacak birşey KAMİKAZE nickli arkadaşımızın dediği gibi Kaçak testi dijital avometre ile yapılınca anlaşıldı. sorunun bulunamasının nedeni ise sadece ıslandığında olmasıymış şansıma bugun aracım ıslaktı :D

akü ile sonradan takılan kornalarım arasına takılan role ıslandığında şase yapıyormuş işin ilginç yanı roleyi ve bağlantılarını söktüm kornam çalışmaya devam ediyor sadece araç çalışmazken kısık ses çıkartıyor neden taktıklarını anlamadım ve aracımın önceki sahibini çok andım bugun :mad:
roleyi söktüğümde içi şişmiş ve okadar sıcaktı ki aracımın yanmadığı için şanslıyım bence.

çıkartılacak ders :
1. Araca sonradan takılan modifiye adı altında yapılan herşey bugune kadar başıma bela oldu. yapılmasın demiyorum ama güvenilir ellerde doğru şekilde yapılmalı
2. Ampül testi ve elektrikçi iddaları boş çıktı demekki teknolojik araçlarda Kaçak testi dijital avometre ile yapılır.
3. Birkez daha hiçbir bilgim olmamasına rağmen aracımın problemini sadece ufak bir göz gezdirme ve kulaktan dolma fikirlerle kendim çözdüm
ustalara olmayan güvenim tamamen kayboldu birşeyi bilmiyorsan idda etme dimi :eek:

bsy olmaz enes aku takvıye kabloları zaten bu olay ıcın satılıyor,ıkı akuyu bırbırıne bagladıktan sonra b arabayı calıstırcaksın az beklıceksın devırdaım olcak aku kendıne geldıkten sonra zaten dırek tek marsta alır.yerı gelıyor usta bıle aynı seyı yapıyor nerde ne sekılde kalcagın bellı olmaz aku bıttıgınde

bsy olmaz enes aku takvıye kabloları zaten bu olay ıcın satılıyor,ıkı akuyu bırbırıne bagladıktan sonra b arabayı calıstırcaksın az beklıceksın devırdaım olcak aku kendıne geldıkten sonra zaten dırek tek marsta alır.yerı gelıyor usta bıle aynı seyı yapıyor nerde ne sekılde kalcagın bellı olmaz aku bıttıgınde

bu söylediğin şekilde yapıyordum Can ama benim aracın marşına bastığım zaman hemen almıyordu herhalde dediğin gibi önce kendine gelmesini beklemek lazım diğer aracı çalıştırdıktan sonra ben aceleci davranmışım :)

Geri
Üst Alt