Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aracım akü yiyor

denizci86

Kayıtlı Üye
Gecen yıl mart ayında 6 yıllık orjinal aküm normal olarak iflas etti ve mutlu silver la yeniledim. yeni aküm bir ay sonra arac bir hafta yattı ve akü bitti aldığım dükkana götürdüğümde aracta kaçak oldugunu söylediler ve şarj edip verdiler. Ancak daha önceki akümde aracım defalarca bir aylık veya 45 günlük periyotlarda yatmasına ragmen hiç akü bitirmemişti. servise gittim ve aracı saatlerce cihazlara bağladılar kaçak olmadığını söylediler. Bir sene sorun yasamadım ancak aküm yeniden bitti.
bugun mutlu akü servisine gittim ve akümü inceleme için alıp banada iyi olduğunu söyledikleri bir elektrikçi tarif ettiler. Kaçak oldugunu söyledi ama aracımın heryerini (teyp,klima,lpg sistemi,sonradan takılan korna vs.) sökmesine rağmen kaçak bulamadı :eek: ve beyinden olabileceğini söyledi bana pek mantıklı gelmedi açıkçası.

çok uzun yazdım ama detaylı anlatmak istedim zahmet edip okursanız sevinirim, deneyim ve fikirlerinize ihtiyacım var. İşim gereği aracım genelde uzun süre yatar durumda olduğu için hep bu sorunu yaşayacağım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kaçak maçak yok arabanda git kafalarına at :)

oh be benim gibi düşünen birini buldum aküm bayide perşembeye kadar inceleyeceklermiş değiştirmezlerse kafalarına atmasamda bayinin içine atıp geleceğim :kizgin:

kafamı karıştıran bugun eleman akünün kutpuyla araç arasına bir ampül taktı kaçak olmasa bu yanmaz dedi bu aküyü bir günde bitirir dedi ya ben altı sene kullandım yeni oldu desem bu arızalı olduğunu düşündüğüm aküyü bir yıldır kullanıyorum bence bu aracın çektiği normal akım.

oh be benim gibi düşünen birini buldum aküm bayide perşembeye kadar inceleyeceklermiş değiştirmezlerse kafalarına atmasamda bayinin içine atıp geleceğim :kizgin:

kafamı karıştıran bugun eleman akünün kutpuyla araç arasına bir ampül taktı kaçak olmasa bu yanmaz dedi bu aküyü bir günde bitirir dedi ya ben altı sene kullandım yeni oldu desem bu arızalı olduğunu düşündüğüm aküyü bir yıldır kullanıyorum bence bu aracın çektiği normal akım.

o lambanın artı ucunu akuden eksı ucunu aractan alırsa yanması zaten normal benım anlaymadıgım aracın govdesı sasedır yanı eksı uctur dıkkat edersen hıcbır elektrık tesısatında eksı tasınmaz en yakın aracın govdesınden alınır zaten eksı ucuda akuden cıkıp govdeye baglanır.Bu akıllı ne yapmaya çalışmıs?Artı olmadan eksı bırsey ıfade etmez aracın butun govdesınde olması bırsey ıfade etmez senın sarj sıstemınde bır sorun olabılır mı?Belkı akuyu tam olarak sarj edemıyor olabılır.

o lambanın artı ucunu akuden eksı ucunu aractan alırsa yanması zaten normal benım anlaymadıgım aracın govdesı sasedır yanı eksı uctur dıkkat edersen hıcbır elektrık tesısatında eksı tasınmaz en yakın aracın govdesınden alınır zaten eksı ucuda akuden cıkıp govdeye baglanır.Bu akıllı ne yapmaya çalışmıs?Artı olmadan eksı bırsey ıfade etmez aracın butun govdesınde olması bırsey ıfade etmez senın sarj sıstemınde bır sorun olabılır mı?Belkı akuyu tam olarak sarj edemıyor olabılır.

ne yapmaya çalıştığını bende anlamadım ama adam kaçak olduğuna çok emindi o ampül yandıkça bende inandım :D
herkez kaçak olduğunu düşündüğü için şarj dinamosu kimsenin aklının ucundan geçmedi şimdi emaneten verilen aküyü deneyeceğim perşembeye kadar aracı çalıştırmayacağım eğer oda biterse kaçak vardır kabülüm.

Ampül testini yapmak için beynin sigortasını çıkarmalı, karbüratörlü motorlardan gelme bir test şekli, +- olarak bağlanmaz, bağlanma şekli ayrıdır, yöntem doğru ama bu teknolojide ki bir motor için yanlış. Kaçak testi dijital avometre ile yapılır veya Bosch gibi firmaların kaçak testi cihazı ile.

ne yapmaya çalıştığını bende anlamadım ama adam kaçak olduğuna çok emindi o ampül yandıkça bende inandım :D
herkez kaçak olduğunu düşündüğü için şarj dinamosu kimsenin aklının ucundan geçmedi şimdi emaneten verilen aküyü deneyeceğim perşembeye kadar aracı çalıştırmayacağım eğer oda biterse kaçak vardır kabülüm.

aracın govdesı sase yanı eksı olduguna gore artı ıle buluştugunda kısa devre olur ve herkesın bıldıgı gıbı kıvılcımlarda olur aracta boyle bırsey gozlemleyemedıgıne gore daha farklı bırseyler oluyor bunu bıraz arastırman lazım gozle ve elle kontrol etmen gerekır.Ben olsam ılk once sarj sıstemını kontrol eder,daha sonra akuye bakar en sonunde kapatmana ragmen hala devrede olan elektrık gucu sarf eden bır sıstem var mı dıye bakarım.Eger aracında kacak varsa ılk once baglı bulundugu sıgortayı attırması gerekır.

abi senin arabanda kaçak falan yok. arkadaşlarıumın dediğine bende katılıyorum. arabaların gövdesi - kutuptur. ampulun yanması normaldir. akude problem var. akuyu perşembeye kadar şarj edip suyunu değiştiricekler ondan sonra bu aku sağlam deyip sdana geri verecekler. benim başımada geldi aynı olay aman diyim dikkat et. ustelik benim aracım birde iveco tırdı.

bırde suna dıkkat edılmesı gerekıyor aku sıfır alındıgında ıcıne saf su konulmaz dırek olarak asıt dokulur zamanla asıtte eksılme olacagı ıcın saf su ılavesı yapılır bazı uyanıklar asıtı tam doldurmayayıp 50/50 seklınde karıstırıp oyle satıyorlar bunada dıkkat edın derım

bırde suna dıkkat edılmesı gerekıyor aku sıfır alındıgında ıcıne saf su konulmaz dırek olarak asıt dokulur zamanla asıtte eksılme olacagı ıcın saf su ılavesı yapılır bazı uyanıklar asıtı tam doldurmayayıp 50/50 seklınde karıstırıp oyle satıyorlar bunada dıkkat edın derım

evet mutlu akünün aküyü ilk söktüğünde yaptığı asit ölçümüydü

Geri
Üst Alt