Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Arabaya ilk bindiğinizde yapılması gerekenler

bose

Kayıtlı Üye
arkadaşlar abilerim küçüklerim,bu konuyu faydalı olabileceğini düşündüğüm için açtım,ilk kontağı çalıştırdığınızda yapmanız gerekenler nelerdir yazarsanız herkez adına faydalı olabilir...benim için aslında ilk arabaya binmeden etrafını dolaşıyorum vuruk kırık var mı diye çünkü bir defasında eski arabama birisi çarpıp kaçmış ben de garaja arabayı yıkamaya indirdim yıkarken bir de baktım ki göçük var sonra da nerde ve kim yapmış olabileceğini anlamadım,arabaya bindiğim zaman ise önce emniyet kemerini takıyorum diğer konuları da sizler paylaşın lütfen

dip not: bu konuya benzer konuları arattım ama bulamadım varsa da silebilirsiniz zaten konu kirliliği olmasın

Her bindiğimde ,Koltuk mesafemi ve aynaları kendime göre ayarlamak zorunda kalıyorum çünkü arabayı annemle ortak kullanıyoruz...
bunun dışında sadece kontağı taaak diye çevirip kalkıyorum :(

Evin etrafında kedi çok olduğu için binmeden önce lastiklere vuruyorum ya da arabayı hafif sallıyorum ki sağda solda kedi varsa korkup çıksın. Çalıştırdıktan sonra ise turbo ve motor için 1 dakika kadar bekliyorum daha sonra devam ediyorum.

Araba binmeden önce lastiklerimi kontrol ederim lastiklerde sorun yoksa kontağımı açarım bir süre bekledikten sonra kontağa basar çalıştırırım ve 1 dakika beklerim motorun kendi kendini toplaması için yakıt değeri normale geldiğinde el frenini indirip giderim.Lastikleri kontrol ederken sağına solunada mutlaka bakarım bildiğim yerler dışında herhangi bir vuruk kırık çıkık varmı diye :)

Arabaya ilk binmeden önce; aracımın etrafında bir tur atarım, sağına soluna tavanına, lastiklerine bakarak kontrol ederim, olası çarpma, sürtme, çizme ve lastiklerin havasının inmesi ihtimaline karşı.. Arabaya bindikten sonra; yan aynaları açarım sonra kontağı ilk konuma çevirip ışıkların sönmesini bekledikten sonra marş yapıp motoru çalıştırırım.. Motoru rölantide yaklaşık 1 dk (kış şartlarına göre) çalışmasını beklerken emniyet kemerimi takarım ve dikiz aynasını da kontrol ederim.. Ardından vitesi 1 e alır yumuşak bir kalkış ile yola çıkarım :)

göz ucuyla lastiklere bakıyorum araba kapalıdaysa oturuyorum çalıştırıyorum açık garajdaysa kuş pisliği varmı ona bakıyorum varsa mutlaka silerim sonra çaşıştırıyorum farları yakıyorum aşağıya iniyorum 1 sigara içerken farlar stoplar da kesen ampül varmı ona bakıyorum lastikleri eni konu kontrol edip yallah yola

Kılıdı actıktan sonra bı sıgara yakıorum sora baslıyorum etrafında turlamaya bır tur atıp marsa basıorum bır tur atıp koltuk ayna ayarı bır tur atıp muzıgı acıorum bu arada hazır oluo basıom gaza yallah..

Geri
Üst Alt