Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Araç hasar sorgulatma hakkında önemli!

Aksigorta nasıl tramere yansıtmamış ben onu anlayamadım.Tüm hasarlar otomatik olarak yansıyor tramer sistemine.:confused:

benim arkadaşımın geçen yaşadığı olaydan sonra, sorgulatmanın her türlüsü sıfır benim gözümde;

adam, 6 ay falan evvel bi araç almıştı..aracı alırken şase no ve plaka no ayrı ayrı sorgulattı, tramer cart curt.."yetkili" servise de götürdü,her yerine baktırdı.."yetkili" servis, aracın çeşitli yerlerinde boya olduğunu,fakat sağlam bir kazası asla olmadığını,gönül rahatlığıyla alınabilecek bir araç olduğunu söyledi..arkadaşım aracı aldı..5 ay sorunsuz,sıkıntısız,son derece memnun olarak kullandı..daha sonra, bir kaza yaptı..aracın kaskosu olduğundan,yetkili servise çektirdi..(aracı alırken kontrole gittiği yetkili servis değil) bi kaç gün sonra, servisteki eleman aradı, aracı almaya beraber gittik..bundan sonra olanları diyalog şeklinde yazayım..daha uzun konuştuk,ama önemli olan yerleri şöyle:

eleman:bu araç daha önce pert olmuş,biliyorsunuz di mi?
arkadaş:ne alaka ya? tramerde sorgulamalarda falan çıkmıyor?
eleman:şu şu tarihte bizim servisimize gelmiş,biz pert demişiz,aksigortadan perte çıkarılmış
arkadaş:e biz yetkili servise baktırdık,3 tane usta baktı bu araca,nasıl olur, ayrıca, sizin ortak bi havuzunuz yok mu araçların bilgilerinin tutulduğu? onu da geçtim, tramerde nasıl çıkmaz?
eleman: ortak bir havuz yok..her servis kendi kayıtlarını tutuyor..tramerde nasıl çıkmadığını ben de anlamadım..

biz düşündük taşındık,kendi şirketimizde sigorta departmanından insanlarla konuştuk, nasıl olduğunu bilen yok..
ağır hasar kaydı girilirken şase noda tek harf/rakam yanlış girilir ise, sorgulatmada çıkmaz, cebbar bir acenta/sigorta yetkilisi incelemdikçe....... motordan/şaseden/plakadan 3lü çapraz sorgu yapılma ki ortaya çıksın, bir de yıl bimeden iptal olan poliçesi varsa şüphe kabarması ise derinlemesine incelenir....

Aksigorta nasıl tramere yansıtmamış ben onu anlayamadım.Tüm hasarlar otomatik olarak yansıyor tramer sistemine.:confused:
Sektörde aynı branştayız:Hasar vs. özel servise yelken açtığımdan beri , neler gördüm nelerrr...... İnanın dudak uçkuklar kalır. Maalesef sektörün her branşından ! çalışanın istyerek/istemeyerek yaptığı bazı manipülasyonlar var.

ben de plaka ile sorgulama yapmıştım ama ****1234 şasi nolu aracın diye başlıyordu cümle..bu işde bi iş olmasın

Plakadan boşuna sorgulatma yapmayın, en kolay üstü kapanan burasıdır.

Şimdi en güvenebileceğimiz sorgulatma yöntemi hangisi..?

İşte bu yüzden 2. el arabaya sıcak bakamıyorum :(

Şimdi tarihe baktım da geçtiğimiz sene bu tarihten 14 gün önce 2007 model Peugeot 307 110 beygirlik 1,6 dizel araba almıştım. İlk arabamdı. Bu işleri bilen, alım-satım da yapmış bir abimle beraber baktık arabaya. Arabanın üstünde ufak tefek çiziklerin haricinde görünürde hiç bir şey yoktu. Plakasını mesaj attım kazaya dair herhangi bir kayıt bulunamadı. 10 ayda 21.000 km yapıp da arabayı satmak için internete ilan koyduğumda arayanlar beni yalancılıkla, yanlış yönlendirmekle suçlayıp arabanın kazalı olduğunu söylediler.

Aradan 10 ay geçtikten sonra tekrar mesaj attığımda arabaya dair bir kaza gözüktü. Herhangi bir kaza bedeli yazmıyordu. Eniştem trafik müşavirliği yaptığından onların bağlantısıyla sigortayla detaylı bir araştırmaya giriştik ama sonuç çıkmadı. Tek edinebildiğim bilgi üstündeki plakanın 2004 model bir Renault Clio'dan çıkma olduğu, Clio'nun perte çıktığı ve paranın kaza tarihinden 1 seneden fazla bir süre sonra tahsil ediliği şeklindeydi.

Arabayı alırken gittiğim yetkili servise bir daha götürdüm, usta çağırttım, kontrol ettirdim, durumu anlattım. Arabanın hiç bir sıkıntısı olmadığını, merak etmemem gerektiğini söylediler. Arabayı bir başka alıcıya vermek üzereyken çamurluğun üstünde el kadar bir boya buldular. Hem yalancı duruma düştüğüm için, hem de kendim de kazasız diye aldığım için başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü.

Daha sonraları araba araştırmaya devam ederken memleket, Kırıkkale'den babamın iş arkadaşının almış olduğu bir arabaya denk geldim. Evrakları kurcalarken 06 plakayı yakaladım. Üstünde 34 plaka vardı. Sonradan mesajlar geldi ki arabanın 2700 lira hasarı var taaa 2007 senesinde..

Velhasıl kelam en sağlamının şasi numarasından yapılan sorgulama olduğunu düşünüyorum. Zira ilk arabamdaki kaza aynı şekilde şasi numarasından da gözüktü. Hatam ilk sorgulamayı plakadan yapmaktı..

Geri
Üst Alt