Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Araç Muayene - Plaka - Poliçe Güncelleme

İSPİRLİdadaş

Kayıtlı Üye
Merhabalar, herkese günaydın.

Öncelikle şunu belirteyim ki, şahsım adına ilk aracım ve ilk defa muayeneye gideceğim. Yani tecrübeli olduğumu söyleyemeyeceğim.

Sanırım forumda benim gibi uzun uzadıya yazan başka bir kullanıcı yok, bu şekilde yazmak durumunda kaldığım ve vaktinizi aldığım için peşinen özür diliyorum.

Geçen gün Aksaray'da tavsiye üzerine bir özel servise giderek, aracın muayeneden geçmeyecek bir kusuru olup olmadığını öğrendim, öncelikle ustayla bir sürüş gerçekleştirdikten sonra arabayı lifte çekerek herhangi bir kusur taşımadığını fakat uzun vaadede sıkıntı oluşturabilecek bir kaç işlem görmesi gereken noktaları belirtti, işin o tarafını Ramazan sonrasına bırakarak, aracımın muayenesi için 1 hafta sonrasına randevu aldım.

Bununla alakalı bir kaç sorum olacaktı, bu kardeşinize şu mübarek Ramazan ayı içinde yardımcı olursanız duacınız olurum, birazcık karışık bir mesele fakat mutlaka bir bilirkişi çıkacağını ümid ediyorum :)

1) Araç plakamı adres değişikliği nedeniyle buna bağlı olarak (İstanbul 34) değiştirmek istiyorum (böyle birşey mümkünse), bu işlemi muayeneden sonra gerçekleştirmek mi mantıklı yoksa muayeneye gitmeden önce mi? Böyle bir işlem yapabiliyor muyum? Böyle bir işlem mümkün ise gerekli aşamaları nelerdir, haliyle sigorta şirketi büyükşehir plaka için +fark ücreti talep edecektir? Trafik şube, poliçe güncelleme vs... Bu konuda yapıcı tavsiyelerinize ihtiyacım var.

2) Aracın ruhsatına LPG işli fakat TÜVTÜRK'ün istediği sızdırmazlık belgesi diye bir evrak yok elimde, forumda bir yerde hatırladığım kadarıyla muayenede bunun LPG'nin ilk işlendiği zaman sorduklarını, sonrasında istenen bir şey olmadığı şeklindeydi. Muayenede elimde sızdırmazlık belgesi olmaması sıkıntı oluşturur mu?

3) Son olarak egzoz emisyon ruhsatı üzerindeki muayene geçerlilik suresi dolalı yaklaşık 1 sene olmuş durumda, bunu muayene istasyonunda yenileyebilmek mümkünmüş, bu süre aşımından dolayı herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım acaba?

Öncelik ilk muayenen hayırlı olsun diyeyim.
1- Adres değiştirmeyle plakanı değiştirmek mümkün olmuyor. Yani satış göstermen gerekiyor eşine yada başka bir tanıdığının üzerine
2-Yeni yasa ile LPG olan araçlardan sızdırmazlık raporu istenmiyor. Nedeni ise dışarıdan alınan evraklara güvenmiyorlar ve kendileri yapıyorlar. Birde hafif kusur yazıyorlar bilgine unutmadan ön ve arka çam da görülecek şekilde LPG etiketi olması mecburiyeti var ona da hafif kusur yazılıyor.

3-Egsoz pulunun zamanı sadece polis kontrolünde sorun olursa olur. Yaptıracaksan da dışarıda bu işleri yapan bir sürü firma ve servis var onlara yaptırman olacaktır. TÜVTÜRK biraz uğraştıra biliyor insanı canın sıkılmaması için dışarıda yaptırmanı öneririm.

Ayrıca randevu saatinden yarım saat önce orada ol ki işlemlerin önce yapılabilir ve dışarıda öncelikli olabilirsin.

1- Adres değiştirmeyle plaka değiştirmek mümkündür. Bizzat bu işlemi yaptırdım. Ancak, trafik tescil şubesi de olmaz diyerek pek yapmak istemez, zorlaman gerekiyor. Yani satış göstermeye gerek yok.

1- Adres değiştirmeyle plaka değiştirmek mümkündür. Bizzat bu işlemi yaptırdım. Ancak, trafik tescil şubesi de olmaz diyerek pek yapmak istemez, zorlaman gerekiyor. Yani satış göstermeye gerek yok.

Bunu bilmiyordum daha doğrusu ben değiştirmek istediğimde sadece satış yaparsanız değişim oluyor demişlerdi. Değişim oluyorsa ben yeniden bir araştırayım.

o değilde benimde ilk muane ağustosta vergisiydi onu sökü bunu söküydü yandık ya :D

o değilde benimde ilk muane ağustosta vergisiydi onu sökü bunu söküydü yandık ya :D
herşeyi söktürme ilk önce bir kere olduğu gibi git neleri yazarlarsa ağır kusur onları söktür :D zaten ikinci gittiğinde komple baştan bakmıyorlarr :)))

Merhabalar, herkese günaydın.

Öncelikle şunu belirteyim ki, şahsım adına ilk aracım ve ilk defa muayeneye gideceğim. Yani tecrübeli olduğumu söyleyemeyeceğim.

Sanırım forumda benim gibi uzun uzadıya yazan başka bir kullanıcı yok, bu şekilde yazmak durumunda kaldığım ve vaktinizi aldığım için peşinen özür diliyorum.

Geçen gün Aksaray'da tavsiye üzerine bir özel servise giderek, aracın muayeneden geçmeyecek bir kusuru olup olmadığını öğrendim, öncelikle ustayla bir sürüş gerçekleştirdikten sonra arabayı lifte çekerek herhangi bir kusur taşımadığını fakat uzun vaadede sıkıntı oluşturabilecek bir kaç işlem görmesi gereken noktaları belirtti, işin o tarafını Ramazan sonrasına bırakarak, aracımın muayenesi için 1 hafta sonrasına randevu aldım.

Bununla alakalı bir kaç sorum olacaktı, bu kardeşinize şu mübarek Ramazan ayı içinde yardımcı olursanız duacınız olurum, birazcık karışık bir mesele fakat mutlaka bir bilirkişi çıkacağını ümid ediyorum :)

1) Araç plakamı adres değişikliği nedeniyle buna bağlı olarak (İstanbul 34) değiştirmek istiyorum (böyle birşey mümkünse), bu işlemi muayeneden sonra gerçekleştirmek mi mantıklı yoksa muayeneye gitmeden önce mi? Böyle bir işlem yapabiliyor muyum? Böyle bir işlem mümkün ise gerekli aşamaları nelerdir, haliyle sigorta şirketi büyükşehir plaka için +fark ücreti talep edecektir? Trafik şube, poliçe güncelleme vs... Bu konuda yapıcı tavsiyelerinize ihtiyacım var.

2) Aracın ruhsatına LPG işli fakat TÜVTÜRK'ün istediği sızdırmazlık belgesi diye bir evrak yok elimde, forumda bir yerde hatırladığım kadarıyla muayenede bunun LPG'nin ilk işlendiği zaman sorduklarını, sonrasında istenen bir şey olmadığı şeklindeydi. Muayenede elimde sızdırmazlık belgesi olmaması sıkıntı oluşturur mu?

3) Son olarak egzoz emisyon ruhsatı üzerindeki muayene geçerlilik suresi dolalı yaklaşık 1 sene olmuş durumda, bunu muayene istasyonunda yenileyebilmek mümkünmüş, bu süre aşımından dolayı herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım acaba?
plaka olayını kesin bilmiyorum fakat , plakayla alakalı olarak bu aylarda adrese dayalı olarak sigorta ve kaskolar ücretlendirilecek ,sen yinede istersen makine muhendisleri odasına yaptır sızdırmazlık tesitini , eksoz muaynesinide sakın tüvtürkte yaptırma ..

Poliçe işini nasıl ayarladınız? Benim için karışık bir iş doğrusu, kendiniz bizzat yapmış olduğunuz için birinci ağızdan nasıl bir yol izlemem gerektiğini belirtirseniz çok memnun olurum.

Öncelikle iş yoğunluğu sebebiyle foruma pek giremediğim için ancak cevap yazabildiğim için kusuruma bakmayın. Plaka değişikliğini trafik takipçim vasıtasıyla yaptırdım ama ilk söylediğimde takipçide satış olmadan plaka değişmeyeceğini ısrarla söylemişti. Öncelikle mevzuata göre adres değişikliği yaptıktan sonra 30 gün içinde plaka değişikliği talebiyle trafik tescil şubesine başvurulup eski plaka ve ruhsatla işlemler başlatılabiliyor. Ama dediğim gibi şube bu işlemi yapmaya pek yanaşmıyor, ısrarcı olmanız halinde gerekirse trafik tescil şube müdürüyle bizzat görüşmeniz halinde işlemi yaptırabilirsiniz. Plaka değişikliği sonrasında sigorta acentenize başvurduğunuzda yeni plaka numaranızla poliçe zeyilnamesi düzenleyerek sigortanızı güncelleyebilirsiniz ama fiyat farkı olup olmadığını bilmiyorum ama benim işlemde galiba fiyat farkı olmamıştı.

Ya ben tuzlaya ilk taşındığımda trafik şubeye gittim. Ruhsatta adresim ankara yazıyor. Herhangi bir problem olur mu dedim. Görevli polis arkadaş herhangi bir sıkıntı olmayacağını , zaten adresimi nüfus müdürlüğünün bildireceğini ve en önemlisi istersem plakamı hemen 34 yapabileceğimi söylemişti. Yani satışa vs. gerek yok. Kuzenim de aynı şekilde satış vs yapmadan 42 olan plakayı 07 yapmıştı..

Geri
Üst Alt