Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Arıza lambasının yanıp sönmesi

s.aydin

Kayıtlı Üye
Dostlar abasına iyi bakmaya çalışan ama arabadan çokta iyi anlamayan biri olarak fikirlerinize ihtiyacım var. Cuma günü Mersin'e giderken otobanda 160 yapınca arıza lambası yanıp sönmeye başladı ve aynı zamanda esp de yandı. Hızı 130'a, 120'ye indirince arıza lambası söndü. Bu sorunun daha önce de yanan oksijen sensöründen dolayı olduğunu düşündüm ve orjinal parça alarak özel bir serviste değiştirttim cumartesi günü. Bugün Aydıncık'a dönerken bi deneyelim dedim araba 180'e gelince yine aynı oldu arıza lambası yanıp sönüyor ve esp yandı, hızı düşürünce söndü ve esp yanmaya devam etti. Arabayı durdurup tekrar çalıştırdım esp yi söndürmek için bu sefer benzinde denedim arabanın maşallahı var sorun yok. Şimdi bunun neden böyle olduğunu anlamaya çalışıyorum. Yakıt kalitesiz olursa böyle olur mu? Ki en son po'dan doldurmuştum depoyu. Neyse dostlar sizce neden böyle oluyor?

geçmiş olsun dostum
en kısa sürede arızanı bulursun, inşallah büyük birşey çıkmaz.

Gecmis olsun aydin kardes. Umarim buyuk birsey yoktur. Ariza lambasi kolay kolay yanmaz

Dostlar abasına iyi bakmaya çalışan ama arabadan çokta iyi anlamayan biri olarak fikirlerinize ihtiyacım var. Cuma günü Mersin'e giderken otobanda 160 yapınca arıza lambası yanıp sönmeye başladı ve aynı zamanda esp de yandı. Hızı 130'a, 120'ye indirince arıza lambası söndü. Bu sorunun daha önce de yanan oksijen sensöründen dolayı olduğunu düşündüm ve orjinal parça alarak özel bir serviste değiştirttim cumartesi günü. Bugün Aydıncık'a dönerken bi deneyelim dedim araba 180'e gelince yine aynı oldu arıza lambası yanıp sönüyor ve esp yandı, hızı düşürünce söndü ve esp yanmaya devam etti. Arabayı durdurup tekrar çalıştırdım esp yi söndürmek için bu sefer benzinde denedim arabanın maşallahı var sorun yok. Şimdi bunun neden böyle olduğunu anlamaya çalışıyorum. Yakıt kalitesiz olursa böyle olur mu? Ki en son po'dan doldurmuştum depoyu. Neyse dostlar sizce neden böyle oluyor?

Oksijen Sensörü LPG de iken Zengin Ve fakir karışımda yani 2000 devir altı motor boğulduğunda ve 5000 devir üstü motor yüksek devirde çalıştığında motor beynine sinyal gönderir sıkıntı var diye (bu benzinde Olmaz Çünkü çalışır durumda yakıt tipi değişmez) ESP ise TCS sensörleri ve Motor devir sensörleri ile çalışan bir Sistem olduğu için motor arıza lambasını yaktıran sensör ESP'ninde işini gören bir sensörse (yan bilgi verici) ışığının yanması Normaldir ama Lambda Sensöründen olduğunu düşünmekteyim ben (gerçi ikiside oksijen sensörü ama biri ısı destekli çalışan oksijen sensörüdür) motora gitmesi gereken minimum ve maksimum yakıt hakkında bilgi temin edicidir.. Çözüm ise ŞuDur.. LPG kitinin takıldığı yerde sadece maksimum tork ve Beygir devirleri için değil onların dışında kalan Tork için 3600 devir altı, beygir için 5800 devir üstü de LPG Devir hartitası çizilmesi lazım tabi bu çok meşakatli ve uzun bir iş olduğundan hiç bir LPG ci buna uğraşmaz hazır olan Motor koduna göre gelmiş programı yükler geçer..

Geri
Üst Alt