Anadol Wankel | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Anadol Wankel

Konu, 'Diğer Modeller' kısmında muratcantona tarafından paylaşıldı.

 1. muratcantona

  muratcantona SCW Üyesi

  973
  1
  18
  Wankel Motor
  Otosan Dizayn ve Geliştirme Bölümünde Klod Nahum’un başkanlığında çalışan yetenekli mühendis grubu, boyutları küçük olmasına karşın 107 HP güç üreten bir Wankel motor geliştirdiler.

  "Klod Nahum, Dr. Kemal Ateşmen, Mithat Kuleli, Attila Salepçioğlu, Ahmet Ülgen ve Erol Batur İstanbul 4. Levent'te bir eve yerleştiler. Çünkü bu çalışmaların Otosan'da yapılması istenmiyordu. Wankel motor bu evde üretildi ve Anadol üstünde denendi. Bilgisayarın parmakla gösterildiği bu dönemde, ekip tüm hesap ve testleri Boğaziçi Üniversitesi ve Ankara Bağkur'un "punch-card"lı bilgisayarlarını kullanarak geliştirdi ve patent alındı. Ekipte 6 mühendisin dışında bir sekreter ve bir de odacı vardı. Toplam 5 Wankel motor yapıldı. Anadol motoru 48-54 HP gücündeyken, Wankel motorlu Anadol 107 HP üretiyordu. Her gün birkaç kez Levent-Sarıyer arası gidip geliniyordu. Bu testleri Otosan Kalite Kontrol Müdürü Hüseyin Bektaş yapıyordu. Başka bir güzergaha izin yoktu. Motor bozulur, yolda kalır ve bu duyulur diye Otosan'dakilerin ödü kopuyordu. Anadol, bu sessiz ve güçlü motorla BMW'leri bile geçiyordu. 10.000 km testi başarıyla tamamlandı. Ama petrol krizi ile birlikte kimse bu motoru geliştirme riskini üstlenmek istemedi. Türkiye'de herkesin ödü patladı. Türk mühendislerine güvenilmiyordu. 'Aman neme lazım' denildi ve devam edilmedi." (Klod Nahum ve Hüseyin Bektaş anıları/"Anadol'un Hikayesi"nden alınmıştır)

  Ancak 1970'li yılların ortalarında geliştirilmeye başlanan bu motor, yüksek araştırma geliştirme masrafları ve Wankel motorunun bilinen ve o dönem çözülemeyen problemleri ve bu motor için düşünülen Anadol Çağdaş modelinin üretiminden vazgeçilmesi nedeniyle hiçbir zaman kullanılamamıştır.

  Bugün, geliştirilen bu motorlardan biri Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmektedir.
   
 2. Floydian

  Floydian SCW Üyesi

  1.979
  63
  48
  Paylaşım için teşekkürler Murat :)
   
 3. cckoc

  cckoc SCW Üyesi

  1.121
  1
  38
  çok ilginç bir hikaye. Peki de yolda tokatladığı bmwler hiç mi sormamış etmemiş bu anadolda ne var diye?:)
   
 4. ZGR

  ZGR SCW Üyesi

  14.936
  524
  113
  biraz cesur olsalar..
   
 5. LeonRider

  LeonRider SCW Üyesi

  1.950
  746
  113
  Süpersin Murat eline sağlık ;)
   
 6. muhammedcankaya

  muhammedcankaya SCW Üyesi

  297
  4
  18
 7. KAPTAN

  KAPTAN FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  9.428
  1.445
  113
  bazan çeksimserliğimizi ve berceremeyiz ciliğimizi üzerimizden atmazsak bizden herzaman hazır tüketici olur buda diğer ülkelerin işine gelir
   
 8. YCO

  YCO SCW Üyesi

  22.341
  79
  48
  yazık ya..
   
 9. CUPRA

  CUPRA FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  0
  12
  0
  Umarım her başarıya her geçen gün daha ağır cezalar gelir, idam gibi mesela. En kötüsünü hak ediyoruz.
   

Sayfayı Paylaş