Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Ambulansa Yol Verin Çünkü ...

Torrado

Kayıtlı Üye
AMBULANSA YOL VERİN!

Yolda ışıkları açık, sirenleri çalan bir ambulans gördüğünüz de aklınıza ilk ne geliyor. Gelin beraberce tahminlerde bulunalım:

1) “Bir yerlerde yangın mı var?”

Çünkü: bir kısım insanın, kulakları siren sesi duyunca ilk aklına nedendir bilinmez(!) “itfaiye” gelir. Hatta etrafına “yangın nerede acaba?” diye sorar. Hatta aklına yangının kendi apartmanında olabileceği bile gelir.

2) “ Büyük bir trafik kazası oldu galiba?”

Çünkü: Bir kısım insan, ambulansların sadece trafik kazalarına gittiği, ona da yetişemediği algısındadır.

3) “ Aaaa… Gene bombalanma oldu bir yerlerde mutlaka. Akşam görürüz televizyonda”

Çünkü: Bir kısım insan, toplumsal olaylarda ambulansların vızır, vızır dolaştığı halde Normal de ses seda çıkarmadığı düşüncesindedir.

4) “ Kim bilir kimin canı yandı, inşallah yaşlıdır. Bu aralar genç ölümü çok”

Çünkü: Bir kısım insan, ambulansın her daim ölü taşıdığını, hiç canlı yetiştiremediğini, “Bari dünyadan ayrıldı, hiç olmazsa yaşlısı gitsin” Duygusundadır.

5) “Aman! Hiç bir şey yok. Çalıyorlar şu sirenleri mahsus, trafiği açsınlar da öne geçsinler diye, 2 dk. Bekleseler ölürler. Bak arkada hasta falan da yok.”

Çünkü: Bir kısım insan, ambulansların hep gereksiz yere ortalığı velveleye verdiğini Düşünür. Sokaktaysa eğer gezmeye çıkmıştır algısındadır. Hele bir de içinde hasta yoksa Aklına hastaya giderken de siren çalabileceği gelmez, sadece aklı kandırılmamak için ne Yapmak gerek fikrine takılmıştır. Bu kişiler genelde iki şekilde davranırlar.

1) “Hadi gene insanlık bende kalsın yol vereyim ama bil ki, gereksiz bir şeye çaldığını biliyorum o sireni” Deyip lütfen yol verir.

2) “Mümkün oldukça sana güçlük çıkarayım da gör gününü, iyice yolunu kapatayım hatta durdurup sorayım ki anlasın beni kandıramayacağını” Deyip yol vermeyenler.

Evet, ben size yukarıda ambulans sireni duyunca akla gelebilecek beş düşünceden bahsettim. Sizler daha fazlasını bulabilirsiniz eminim.

Ambulanslar gerçekte nerelere giderler bilir misiniz?

Adresteki acil hastaya ( kalp krizi, zehirlenmeye, bayılmaya, diabet komasına, beyin kanamasına, intahara ……)Yani akut acil kabul edilecek vakalara, hızlı gitmeleri istenir, bekleyen hasta yakını defalarca telefon edip nerede kaldıklarını sorar, adeta uçarak gelmelerini ister.

Adresten aldığı acil hastayı hastaneye götürür. Hasta yakınları yanındadır. Ambulansın büyük bir hızla hastaneye gitmesini isterler. Onlar için kendi hastaları dünyanın en önemli hastasıdır. Ambulans trafik kurallarını hiçe saymalıdır.

Hastaneden almıştır hastayı, başka hastaneye naklediyordur. (Tıbbi tetkik, konsültasyon, yoğun bakım) Ne için naklettiği önemli değildir hasta yakınları için yeter ki ambulans hızlı gitsin.

Yangına gidiyordur,yüksekten düşmeye gidiyordur,trafik kazasına gidiyordur…….Telsizden polis, itfaiye, defalarca anons etmiştir “Ambulans ivedi” olsun diye

Sağlık tedbirinde beklemeye gidiyordur. Ambulans gitmeyince başlamayacak uluslar arası maçlar, organizasyonlar vardır. Saatinde yetişemezse uluslararası arenada rezil oluruz. “Vaktinde gitmek gerek trafiğe yakalanmadan, bölgemizden de erken çıkmak olmaz. Son anda acil hasta çıkarsa boş bırakmamak gerek.”

Oksijen almaya, yakıt almaya gidiyordur. Bölgeyi bunlar için boş bırakmamalı, komuta kısa süreli izin vermiştir, her an hasta çıkabilir, hızla merkeze dönmek gerek. Birden komutadan telsiz anonsu gelir “ivedi olarak bölgenize dönün” Hızlı gitmek gerek.

Evet, ambulanstan beklenen hep hızlı olmasıdır.

Bunların dışında en fazla hızlı olması istenen gittiği bir yer var ki, onu en sona bıraktım.Öyle bir yer düşünün ki: Ambulans gördüğünüzde gittiği yeri aklınıza getirmediğiniz Gittiği yeri öğrenince de uçmasını istediğiniz bir yer olsun.

Bulamadınız mı?

Açıklıyorum: SİZİN EVİNİZ

Sizce bu yüzde kaç ihtimal?

Binde, on binde,yüz binde,……..bir ihtimal mi ?

Eğer bu, bir gün sizin başınıza gelirse,

sizin için o anda ki yüzdesini söylemek istiyorum: % 100

Paylaşım için teşekkürler...

Ambulansa yol verin arabanıza çarpabilir 1.5 aydır frenleri tutmuyorsa...

allah kimseyi ambulanslara muhtac etmesın...

sireni her duyusumda tek sey soylerım
allah yardımcıları olsun..

polislere değil de ambulanslara sireni çalmasa bile yol veriyorum..
yazı da söylediği gibi içinde hasta olmasa bile her an lazım olabilir insanlar saniyeler kazanmaya çalışırken gereksiz yere zaman kaybetmemeli..

ancak bi defa..
ambulansa yol verdim sonra arkasından gidiyim dedim solumdaydı arkasına geçiyodum girebilceğim bi ara vardı nedense girmek istemedim sonrasında ambulansın arkasındaki araç korna falan çaldı kafamı çevirdim ki bi kadın kocası arabayı kullanırken ağlıyodu kafamı çevirdiğim anda göz göze geldik..çok duygulanmıştım şimdi bile gözümün önüne geliyo kadının yüzü..3-4 ay olmuştur..sonrasında çok dua ettim inşallah kurtulmuştur ambulanstaki her kim olursa olsun yakını.. :( :( :(

Bazı akıllılar aynadan onu bile göremiyolar bu yolda onların işleri çok zor Allah kolaylık versin....

Şimdi yigit senin yaptıgın oldumu hem ambulansa yol ver hemde arkasından gideyim de çok ayıp:mad: biuyanık senmisin ambulansın arkasında hastanın refakatçisinin aracı olabilir ancak ogider ama malesef bizde biyigit degil birsürü var öyleleri çok yanlış çokkk....

Bidaha yapma emi bak sen mektebede gidiyorsun hiçmi ögretmiyorlar...:D

bazı iş adamlarıda ambulans kullanıyor...

ne olursa olsun yol vermekte fayda var...

valla Engin abi o an hissettim zaten nası olduysa ben de anlamadım..
bazen sabah ya da akşam trafiği için mecburen yapmak durumunda kalıyo insan.. :S :S

kaza yaptiğimda ambulansla ssk'ya gitmemiz gerekiyordu..ambulans kazadan 4-5 dakika sonra hemen geldi...ancak hastaneye giderken milletin ne kadar şerefsiz olduğunu bizzat gördüm yan koltukta oturduğum için...özellikle dolmuş şöförlerinin anası belli babası belirsiz..
ambulans şeridi açin diye anons yapiyor millet şeridi boşaltiyor,tam ambulans gaza yüklenecekken sağimizdaki dolmuş gaza basip önümüze kırıp boş şeritten gitmeye çalişiyor sanki şerit ona açilmiş gibi...
bu ülkede insanlar şansa yaşiyor.

Söylenebilecek çok şey var ama en azından bizler bilinçli olursak ve bu bilinçle etrafımızada bir şeyler katabilirsek daha da iyi olacağız emin olun arkadaşlar. Vazgeçmeyin.

Geri
Üst Alt