Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Altea da devir dalgalanması sorunu yardım lütfen

pdr42

Kayıtlı Üye
Başlıgı devir dalgalanması olarak actım.Ama tam manasıyla bu mu degil mi bilmiyorum. Benim tahminlerim
egr valfi
bogaz kelebegi
gaz kelebegi
debimetre(hava akısmetre)
maf sensörü map ta olabilit
Soruna gelince, araba sıcak soguk farketmiyor rolantideyken sıklıkla bazen yapmıyor sadece sanki gaz verip cekiyormussun gibi gaz veriyor. sanki nefesi kesilen bir adam gibi bir an boyle duruyor sonra geri gaz veriyor yahut horlayan adam gibi diyim nasıl ifade edecegimi de bilemiyorum. Ve cogunlukla araç rolantideyken bu sekilde oldugunda stop ediyor. Bu arada ben devir saatine bakıyorum herhangi bir dalgalanma olmuyor. bana da bu arıza sanki debimetreden gibi geliyor. tabi kimiside bogaz kelebieginin temizlenmesi gerekir diyor. forumda map sensörü gibime geldi kafam karıstı tam anlamıyla bu sorunun ne oldugunu anlayan var mı yahut ben size sorunu anlatabildmmi acaba.
bu arada bu aracın toz kutusu hemen hava filtresinin uzantısı olan kutu seklinde olan toz haznesi var o yok bu ondan olabilir mi acaba

bana göre o kadar büyük bir sorun değildir sensörler den filan ziyade yakıt filtresi veya buji olabilir....değişim sürelerini göz önüne alabilirsiniz ama bu sorunun benzeri bir zamanlar eski kasa mercedesimi hatırlattı buji patlamıştı aynı rölanti bozukluğu olmuştu bi bujinin patlamış olması çok fazla etkiliyor yakıt filtresi şişmişse de al-ver yapar...kontrollerde fayda vardır...

1.6 sr motor ise map yok arabada maf sensörü var.Maf sensöründen olma ihtimaline karşı maf sensörünün soketini çekin ve arabayı çalıştırın.Eğer sorun daha fazla baş gösterirse sorunumuz maf sensörü değildir.Aynı işlemi lambda sensörü için de yapın sırası ile.Gaz kelebeğinin kirli olması bahsettiğiniz kadar soruna neden olamayacak olsa da yine de emme borusunu söküp onu da kontrol edin.Buji de sorun olsa batırdama yapar normal kullanımda.Olay sadece rolantide gerçekleşmez.Kontrol etmek de fayda var en nihayetinde.Ayrıca gaz kelebeğinin adaptasyonunu da yaptırın serviste.

Arabanın trigeri değiştimi ?
En son bakım ne zaman yapıldı ve neler değişti ?
Bu sorulara da cevap verirseniz konuya daha hakim oluruz

Arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için tesekkürler. Araç normal kullanımda yani surekli gaz verdigmizde herhangi bir sorun yok.sorun sadece rolantide ornegin ısıkta beklerken yada calıstırdıgmızda beklerken yapıyor. ama benzine aldıgımda bunu yapmıyor. birde dikkat ettim bu arac bazen rolantide boyle vuruntulu gibi calsııyor yani motoru sallıyor hani gaz az gelirde stop edecek gibi olur ya o sekilde yapıyor. ve arac bazen hani birnin bogazını bir muddet sıkarsın sonra bırakırsın ya o sekilde bi duruyor birden tekrar harrr diye calsımaya devam ediyor. aracın trigeri 95 binde degismis. ama buji ve hava filtresi noktasında durum nedir bilmiyorum. bu arada adaptasyon tam olarak nedir bilgisayar bagladıgında bilgisayarda ne tur işlem yapılıyor. birde bu aracta hangi marka buji kullanılır.
son olarak bu toz haznesinin olmaması cok onemli bir sorun yaratmaz degil mi.Yahut bu sorun toz haznesinden kaynaklanıyor olabilir mi acaba=?

öncelikle aracının boğaz kelebeğinde sorun olabilir kirli veya bozuk veya temizlendiyse adaptasyonunda sıkıntı olabilir tabi bu duruma racın genel bakımlarıda etki edebilir. hava filitresi bujiler ve buji kabloları.
ama söylediğin bir detey araç benzinde hiç yapmıyorsa sorun lpg den kaynaklıdır. enjektörlerde sorun olabilir veya gaz ayarında sıkıntı vardır. ama benzinde az lpg çok yapıyorsa sorun aracın genel sistemindedir. çünkü araçta bulunan hatalar benzinde az hissedilirken gazda daha fazla hissedilir.

aracla epeydir ilgilenemiyorum ama benzinde rolantide epey br bakacam. fırsat bulamadım . cevaplarınız icin tesekkürler arkadaşlar

Arkadaşlar aracı rolantide sorun bas goterene kadar bekledim. stop edecek gibi olup sonra iki 3 kez devir dalgalnması oldu tabi sanki ara gazı veriyormus gibi bir durum oluyor. benzine aldım benzinde bu kadar belli etmedi ama mmotor sarsıntılı calısıyor. simdi bu durumda benzinde de yapıyor bu sorunu. bu durumda bogaz kelebegimi diyebiliriz yoksa debimetre mi. bu sorunu kendimiz çözmeye kalksak bogaz kelebegini rahat temizlerim ama tek sıkıntı acması kolay mı onu bilmiyorum

Arkadaşlar aracı rolantide sorun bas goterene kadar bekledim. stop edecek gibi olup sonra iki 3 kez devir dalgalnması oldu tabi sanki ara gazı veriyormus gibi bir durum oluyor. benzine aldım benzinde bu kadar belli etmedi ama mmotor sarsıntılı calısıyor. simdi bu durumda benzinde de yapıyor bu sorunu. bu durumda bogaz kelebegimi diyebiliriz yoksa debimetre mi. bu sorunu kendimiz çözmeye kalksak bogaz kelebegini rahat temizlerim ama tek sıkıntı acması kolay mı onu bilmiyorum

temizledikten sonra adaptasyon gerekiyor..araba makineye bağlanmalı..

IMG_7017.jpgIMG_7018.jpgIMG_7019.jpgIMG_7020.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_7017.jpg
    IMG_7017.jpg
    93.5 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_7018.jpg
    IMG_7018.jpg
    94.8 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_7019.jpg
    IMG_7019.jpg
    91.7 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_7020.jpg
    IMG_7020.jpg
    90.6 KB · Görüntüleme: 25
Arkadaşlar resmin altına cevap yazdırmadı .O yüzden iki mesaj yazmıs ooluyorum. Şimdi bu benim aracın motor fotografı benim merak ettigim bazı seyler var bu konuda yardımcı olursanız seviinrim.3 numara ile belirtitgim yer bogaz kelebegimi 2 numara egr valfimi. 4 numara alternator mu
bir diger husus 5 numara nıın orada bir yaglanma var bu bir problemmidir.
Ayrıca fotografını henuz eklemedim ama aracın motor ayg kapagında kreması birsey var bunun motor koruyucu atıldıysa olacagı soyleniyor dogru mu

Geri
Üst Alt