Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Almanya da Kis Lastik Zorunlulugu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

veletifo

Forumdan Uzaklaştırıldı
Arkadaslar SCW de gezinirken bir yandanda televiyzon izliyordum.Ülkemizin Ticari araclara kis lastiklerinin zorunlu oldugu haberi gözüme takildi.Aklima da söyle bir konu geldi.Burasi kurallari ile ünlü bir ülke.Bende 2 yil önce diyordum ki; robot gibi yasanirmi , okadar kural olurmu diye.Buradaki cocu kurallar insan icin oldugunu gördüm.Kis lastiginden bahsetmek istiyorum.
Burada kis geldigi zaman 9.aydan itibaren lastik satislari okadar artiyorki inanamazsiniz.Ben kargo isinde calisiyorum.Gün icinde gelen lastiklerin haddi hesabi yok.Her vatandas 9.ay girer girmez kis lastiklerini takiyor.Onlar kural oldugu icin degil hem kendini hemde diger insanlari dusundugu icin takiyor.Biz türkiyede alismisiz 4 mevsim lastik alalim bir daha ugrasmayalim.Arkadaslar lastik satislari haricinde lastik kalinligi ölcen aletler,antifirizler silme gidiyor.Birde söyle bir kural var.Egerki sonbahar ve kis aylarinda KAZA yapti iseniz polis gelip önce lastiklerinizi kontrol ediyor egerki kis lastiginiz yoksa belli bir oranda bazen %100 siz suclu oluyorsunuz.Onu gectim diyelimki aracinizi park ettiniz park alanlarinda polisler dolasiyor egerki dis kalinliginiz yeterli ölcüde degil ise ozaman hapi yuttunuz.Eger calisyor ve sirkette iseniz aracinizda sirker parkinda ise polisler sizi bulum direk isyerinizin icine giriyor ve size cezayi kesiyor öyle böyle ceza da degil güzelce sizi pisirip gidiyorlar.
Ama gercekten hersey bizim icin arkadaslar.Kis geldi kapiya dayandi lastiklerinizi degistirin derim.

kış lastiği çok mantıklı, kanun olmazsa kimse umursamaz bence daha da sıkı tutmalılar cezaları daha da artırmalılar...
hepimizin bindiği araçlar 35-40 bin civarında güvenlik için 800 civarı bedel değmez miii???
sonuçta yaz lastiğinin ömrü de uzuyor kayma çarpma kalmıyor ülke ekonomisine bile faydalıdır...

Mevsimsel farkları da unutmamak gerek. Ama ben araç kullanımım esnasında 4 kış geçirdim. Bizim evde 3 tane araba var. Ben kar yağdığında yada araca güvenmediğimde kış lastiği olsa bile çıkarmam. Babamın aracına takılır kar lastiği. İhtiyaç anında onunla çıkarız. Şimdi kar lastiği yasal zorunluluk olsa, benim için gereksiz zarar değil mi? O nedenle kanunen zorunlu değil, olması da zor. Ama kışında arabasını kullanmak zorunda kalan birisi takmalı kış lastiği.

Benim komşumun 2tane arabası var. Biri 1.6tdı a3, diğeride mercedes cls. Yasal bir zorunluluk olsa adam 2sine de takmak zorunda. Ama 1ine takar ve kışın onu kullanır. Neden 2sine takmak zorunda olsun ki.

suan piyasada baya lastik sıkıntısı var belli markalar dısında cesit yok kalmamış bu demektirki yaptırımlar burdada işe yarıyor artık hem can güvenligi acısından daha iyi zaten ticari araclar dısında cok sıkmazlar bu sene en azından cekici lastikler sart :eek:key:

Mevsimsel farkları da unutmamak gerek. Ama ben araç kullanımım esnasında 4 kış geçirdim. Bizim evde 3 tane araba var. Ben kar yağdığında yada araca güvenmediğimde kış lastiği olsa bile çıkarmam. Babamın aracına takılır kar lastiği. İhtiyaç anında onunla çıkarız. Şimdi kar lastiği yasal zorunluluk olsa, benim için gereksiz zarar değil mi? O nedenle kanunen zorunlu değil, olması da zor. Ama kışında arabasını kullanmak zorunda kalan birisi takmalı kış lastiği.

Benim komşumun 2tane arabası var. Biri 1.6tdı a3, diğeride mercedes cls. Yasal bir zorunluluk olsa adam 2sine de takmak zorunda. Ama 1ine takar ve kışın onu kullanır. Neden 2sine takmak zorunda olsun ki.

Arkadasim kanunlassa bile arabani cikarmadigin surece bir sikinti yok.Yani kar yagiyor senin araban garajinda sen almak mecburiyetinde degilsin ama cikartirsan takmak mecburiyetindesin.Benim fikrim maddiyatla can güvenliligini kiyaslamamak.Tamam mal canin yongasidir ama konu can ve mal güvenligi ise gereksiz masraf sayilmaz bu.Bizler tuning icin dünya parayi dökerken,ses sistemlerini ordan burdan kistigimiz paralari sacarken gereksiz olmuyorsa bence buda gereksiz degil.Benim FIKRIM.

kış lastiği çok mantıklı, kanun olmazsa kimse umursamaz bence daha da sıkı tutmalılar cezaları daha da artırmalılar...
hepimizin bindiği araçlar 35-40 bin civarında güvenlik için 800 civarı bedel değmez miii???
sonuçta yaz lastiğinin ömrü de uzuyor kayma çarpma kalmıyor ülke ekonomisine bile faydalıdır...

Kesinlikle katiliyorum.Önce zihinlerin degismesi gerekiyor,bilincli olmamiz gerek.Yeni gelen nesil daha bilincli olmasi lazim cunku herturlu firsatlara sahipler.

Arkadasim kanunlassa bile arabani cikarmadigin surece bir sikinti yok.Yani kar yagiyor senin araban garajinda sen almak mecburiyetinde degilsin ama cikartirsan takmak mecburiyetindesin.Benim fikrim maddiyatla can güvenliligini kiyaslamamak.Tamam mal canin yongasidir ama konu can ve mal güvenligi ise gereksiz masraf sayilmaz bu.Bizler tuning icin dünya parayi dökerken,ses sistemlerini ordan burdan kistigimiz paralari sacarken gereksiz olmuyorsa bence buda gereksiz degil.Benim FIKRIM.
on numara tam devlet yöneticisi olacak gibi konuşmuşsunuz takdir ediyorum...:eek:key:

Kar Yağan Yerde Elzem (Örneğin: KARS) fakat Antalyada Kış Lastiğiyle kışı geçirmek zorunda olduğunu düşünsene:eek:key:

güvenliğe dair hiçbir zaman kısmam. Coilover alırım, alırken 1000 liralık ürünlere bakmam bile. Jant alırım Orjinal BBS, OZ, VMR vs. jantlardan vazgeçmem. Replikalara asla bakmam. Fakat bu durum kanunlaşırsa, havanın soğuk olduğu hiçbir zaman çıkaramam. Sabah okula gittim hava kuru soğuk, okulda kar başladı, yerler kar tutmadı ewe dönüyorum, bu durumda polisin bana ceza yazma hakkı olur. Fakat ben özellikle soğuk havalarda, evden okula, okuldan eve giderim ve anayol haricinde başka bir yola girmiyorum. Ve 80'le gitmek yerine 40'la giderim. bu durumda polise bana ceza yazma yetkisi verilmesi ne kadar adil?

Kis lastigi sadece kar yagdigi yerde takilir dusuncesine özür dilerim ama kesinlikle karsiyim Selcuk.Kis lastigi hava sogudugu zaman icersindeki yapi sayesinde yola daha iyi tutunma ve güvenligi daha iyi saglamar.Yagmurlu havalardada ise yarar.Sadece Yagmurlu havalarda degil kuru havalarda da Can Güvenligimizi sagliyor.Selcuk Turkiye de iken bende Farkli dusunuyordum.Kis gelince butun haberler de kayan arabalar kazalar reyting yapiyor.Tamam kis lastikleri +7 de ve altinda performans gösteriyor diyeceksin ama Yagmur yagdigi zaman yazlik lastiklerin kis lastiklerin yaninda guvenirliginin fazla sansi kalmiyor.Yazlik lastiklere oranla icersindeki kaucuk ve desen sayesinde %70 performans gösteriyor.Hic olmadi diyelim Sehir disina ciktigimizda bile lazim olucak.Ben sadece can ve mal güvenligimiz acisindan gercekten önemli oldugunu anlatmak istiyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt