Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Alkolluyken trafık kazası hk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

plajhavlusu

Kayıtlı Üye
“Alkollü Kaza Durumunda Kasko Şirketi Ödeme Yapmaz” Kuralına İstisna Geldi

Araç sigortalarında (kasko) temel bir kural olarak bilinen “Alkollü kaza durumunda kasko şirketi ödeme yapmaz” kuralına çok önemli bir istisna geldi.

İstanbul’da meydana gelen bir kazadan sonra sigorta şirketinin hasar bedelini ödemediğini ileri sürerek dava açtı. Sigorta şirketinin uğradığı zararları kasko sözleşmesi kapsamında ödenmesini isteyen sürücü şirketten red yanıtını almasının ardından Beyoğlu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı.

Davacı sürücü, kasko sigortalı olduğunu, kaza sonrasında hasar gördüğünü, ancak sigorta şirketinin hasar bedelini ödemediğini ileri sürerek, 41 bin 300 TL ‘nin sigorta şirketinden tahsiline karar verilmesini istedi. Bu talep, dava açan sürücünün kaza esnasında alkollü olduğu ve bu yüzden kasko sözleşmesine göre hasarın teminat kapsamı dışında olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay, sürücü lehine karar verdi. Kararın gerekçesini ise şöyle açıklandı:

“Kural olarak rizikonun teminat dışında kaldığına ilişkin savunmanın sigortacı tarafından kanıtlanması gerekmektedir. Trafik kaza tespit tutanağında, her iki araç sürücüsü de tespit edilememiş, daha sonra dava dışı Ş.K.S kasko sigortalı aracın sürücü olduğunu bildirmiş, araç sürücüsünün başka bir kişi olduğuna ilişkin tutanak, tanık beyanı gibi başka bir delilde sunulmamıştır. Kaza tespit tutanağında araç içindeki yolcuların hepsinin alkollü olduğu, bu nedenle sürücülerinin de alkollü olduğunun düşünüldüğü belirtilmiştir. Öncelikle diğer araç sürücüsünün kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre alkol, rizikonun teminat kapsamı dışında kalması için bir neden oluşturulmamaktadır.”

şimdiye kadar alkollü sürücü kaza yaptıgında kusuru olmasa dahi alkollü oldugundan dolayı %100 kusurlu sayılıp hasar ondan mı talep ediliyordu ki alkollü sürücünün kullandıgı aracn kaskosu ödemiyorum deme hakkına sahip olsun adam alkollü ama suçlu değil kaskosuda zaten ödeme yapmaz karşı tarafın kaskosu yaptırır?

Sürücü alkollüyse zaten tutanakta alkollü olduğu belirtiliyor ve kasko karşılamıyordu.... bu güzel bir örnek şimdi kasko şirketleri hemmen yeni madde eklerler poliçeye...

abi örnek verelim sen alkollüsün arabanda kırmızı ışıkta durdun bende geldim arkadan sana çarptım %100 kusur bende bu durumda benim kaskom çalışır senin kaskona ne ki? sen alkollü oldugun için cezanı yersin sadece?

abi örnek verelim sen alkollüsün arabanda kırmızı ışıkta durdun bende geldim arkadan sana çarptım %100 kusur bende bu durumda benim kaskom çalışır senin kaskona ne ki? sen alkollü oldugun için cezanı yersin sadece?

Görkem anlıyorum demek istediğini alkolle pek işim olmadığı için bilmiyorum fakat alkollüysem bazı kasko şirketlerinde karşılamadığını duymuştum kasko şirketleri birlikte hareket ederler bugün sana yarın ona misali yani karşı sigorta dahi ödeyecekse tramerde ve raporlar dahilinde birbirleriyle paslaşırlar.... sana gelip vurduklarında senin kaskonu arayıp eksper çağırırsın onlar karşılar ve karşı tarafın sigortadan tahsil eder olay böyle değilmi?

Görkem anlıyorum demek istediğini alkolle pek işim olmadığı için bilmiyorum fakat alkollüysem bazı kasko şirketlerinde karşılamadığını duymuştum kasko şirketleri birlikte hareket ederler bugün sana yarın ona misali yani karşı sigorta dahi ödeyecekse tramerde ve raporlar dahilinde birbirleriyle paslaşırlar.... sana gelip vurduklarında senin kaskonu arayıp eksper çağırırsın onlar karşılar ve karşı tarafın sigortadan tahsil eder olay böyle değilmi?

tamamda demek istediğim şu sen alkollü değilsin kırmızı ışıkta duruyorsun ben alkollüyüm geldim vurdum hem suçluyum hem alkollüyüm ha suçlu oldugum için kasko ödemek zorunda ama alkollüyüm die sen alkollüsün ödemem diyor ve doğal olarak ödemiyor ama eğer ben kaza yaptım suçluyum ve alkollü olan sensin sen alkollüsün diye benim suçumu üstleniyormusun yada benim suçum ortadan kalkıyor sen alkollüsün die senmi suçlu oluyorsun ki? seni suçlu bulmaları gerekirki benim kaskom ödemesi gerekirken ödeme yapmam desin aksi halde senin kaskonu yada trafik sigortanı kimse işin içine sokamaz ben sana vurmuşsam senin kaskona ne?

benim demek istediğim alkollü aracını çarpan bi insanın kendi aracının hasarını kaskonun karşılamaması yönünde işimdi sigortacı bi arkadaş olsada bize burda anlatsa zor bi durum tek bi madde ile sigortanın çehresi değişiyo bu ülkede bu yüzden alkollü gidipte kaza yapan bi adamın kaskosunun aracı karşılamadığını biliyorum bu olayı düzgün bilen bir sigortacıya danışmalı....

:) onu bende biliyorum ama değişikliği yada oradaki istisnayı anlamadım yukarıda yazılana göre alkollüde olsan eğer suçlu değilsen karşının kaskosu yada trafiği öder senin hasarını diyor?

bende bu durum eskiden böyle değilmiydi diyorum? bi bilen yokmu şu işi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt