Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aklı kelden yakıtı shell'den almamalıymış meğer...

tubitakla görüşüp analiz yaptırabilirsin bizde akaryakıt işi yaptıgımız için yanılmıyorsam onlar yapıyor diye biliyorum.

Motor Devirleri ile hız oranları sabit olsa idi yokuşta devir düşmezdi ;)

Yakıta, Yola, Lastiğe, Hava Şartlarına, Filtrelere, Bujilere, Hatta Motor Sıcaklığına göre bile değişir.. Hız ve Devir Gösteregesi aklınızda bulunsun.. ;)

Yokuşta devir düşerken hız da düşer.
Bu dediğinizin mümkün olması için baskı balatasının acayip bir şekilde kaçırması lazım.
Amacım bilmişlik yapmak değil. Sorunu çözebilmen için doğru noktaya odaklanmana yardımcı olmak.

Aşağıdaki liklerde motor devri ile hız arasındaki oranlarla ilgili konular var.
http://ensetirasi.wordpress.com/2008/10/21/hiz-motor-devri-lastik-capi-ve-sanziman-orani-iliskisi/
http://forum.donanimhaber.com/m_63763509/tm.htm
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=25392.0
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25482.30

Aracımı ilk aldığımda yaklaşık 3-4 ay boyunca sadece shell istasyonundan yakıtımı aldım ve gerçekten çok memnundum, fakat sonrasında Opet 'e geçtiğimde ise yine bu markada gerçekten hiç bir problem yaşamadım. Geçmiş olsun..

Motor Devirleri ile hız oranları sabit olsa idi yokuşta devir düşmezdi ;)

Yakıta, Yola, Lastiğe, Hava Şartlarına, Filtrelere, Bujilere, Hatta Motor Sıcaklığına göre bile değişir.. Hız ve Devir Gösteregesi aklınızda bulunsun.. ;)
Sanırım arkadaş vites oranlarından bahsetmiş Selçuk ; yani bir araç x marka benzinle 2000 devirde 100 km hız yaparsa aynı araç Y marka benzinlede 2000 devir de 100 km hız yapar demek istemiş ki bencede doğru:eek:key:

Arkadaşlar özetle buradaki shell bayiinden yakıt aldıktan sonra (aracımda egr valf arızası vardır ve tüm egr sistemi değiştirildi) anormal bir performans kaybı yaşadım. Shelle mail attım geri döndüler ve numune almak istediklerini söylediler sanayide bir ustaya gittik yakıt numunesini kalite sorumlusuna verdik ve bekledik iki hafta sonra (bugün) bir vatandaş aradı aracımdan alınan numuninde, istasyondan alınan numuneninde standartlara uygun olduğunu söylediler. teşekkür ettim ve kapattım.

elimdeki numuneyi test ettirebileceğim laboratuar, kurum kuruluş varmıdır?

birde sürekli shellden yakıt alan arkadaşlar bir kere total excelliumu denesinler farkı hissedecekler

shellden aldığım yakıtlarda 90 km hızı 1850-1900 devirde görürken bugün 1700-1750 devirde gördüm son hıza bakamadım yollar ıslak olduğu için

benim için bugün shell bitmiştir(tabiki genelleme yapmak doğru olmaz ama artık shellden bırakın yakıtı su bile almayacağım).

TSE bu tip yakıt testlerini gerçekleştiriyor. yalnız sana tavsiyem önce shell de o istasyonda satılan yakıtın sertifikasını iste. orda hangi değerlerin hangi test standartına göre yapıldığıda belirtiliyor olacaktır. daha sonra tse yada tübitak ı araştır. aldığın numuneyi de test ettir ve sonuçları karşılaştır. shell sattığı yakıtın sertifikasını sana vermek zorunda. karşılaştırmalı bir test sonucu ortaya çıkarıcaktır.

ayrıca hız devir ilişkiside sadece kavrama ve lastikle alakalıdır. dediğin farklar çok olmakla birlikte bu sadece yakıtla ilişkilendirilemez.

Yokuşta devir düşerken hız da düşer.
Bu dediğinizin mümkün olması için baskı balatasının acayip bir şekilde kaçırması lazım.
Amacım bilmişlik yapmak değil. Sorunu çözebilmen için doğru noktaya odaklanmana yardımcı olmak.

Aşağıdaki liklerde motor devri ile hız arasındaki oranlarla ilgili konular var.
Hız motor devri lastik çapı ve şanzıman oranı ilişkisi « Ense Tıraşı
Motor Devrine Göre Aracın Hızını Hesaplama Cetveli
Motor Devir - KM Hesaplama
Dişli Oranları, Lastik Çapı, Son Hız Hesaplamak İçin Yazılım

Estafirullah..

Öyle Bişey demedim.. (Suçlamak Değil amacım benimde) Sadece Açıklamak için söylüyorum Motor Devri il Hız Göstergesi herzaman Aynı Olmaz Linklerde konular vermişsiniz ama yanlış anlamayın ben onları okumadan size şunu sorayım ne demek istediğimi anlıyacaksınız...

Düz bir yolda giderken 90 km yi kaç devirde yaparsınız? birde yokuş inip, yokuş çıkarken kaç devirde olursunuz.. bunu bi gözünüzde canlandırın yahut bi deneme yapın bilmem kaç tane forum sitesinde bilmem kaç tane klavye şoförünün sözlerinden çıkarım yapmak zorunda kalmazsınız.. ;)

bir önceki aracım benzinli puntoydu. devamlı shellden yakıt alırdım. en son araba geç çalışmaya başladı. götürdük servise makine fakir karışım dedi. ondan sonra naptıysam eski haline getiremedim. katkı koydular, benzini tamamen bitirip yeni benzin aldım... geç çalıştırma süresi azaldı ama bir türlü eskisi gibi olmadı servis bir şey yok dedi ama ben arabadan soğudum bunlar yüzünden.

43 lt lik lpg tankına 43 lt tam gaz sığdırmayıda yine bunlar başardı. lpg kiti takan servisine telefon açtım mümkün değil dediler.depo bitti opetten aldım lpg yi 35 litreyi geçmedi ve opetten aldığım gazla da bi önceki kadar yol yaptım... 8 lt havaya uçtu...

özetle 2 kere böyle bir olayım oldu shell ile alakalı. dizel leonuma ellerini süremezler :)

Sanırım arkadaş vites oranlarından bahsetmiş Selçuk ; yani bir araç x marka benzinle 2000 devirde 100 km hız yaparsa aynı araç Y marka benzinlede 2000 devir de 100 km hız yapar demek istemiş ki bencede doğru:eek:key:

Ona bi Lafım Yok Onur, Ama şu göz ardı ediliyor: yanma odasının patlama basıncı (Tork) ne kadar fazla olursa tekerleğe iletilen dönme kuvveti değişmez belki ancak dönme sürekliliği arttırılır dolayısıyla devir bandında daha düşük bir rakamla tekere giden dönme aynı olur.. (yanlış anlamayın motorun tekere verdiği dönme hesaplamalarıda zaten %2 lik bi sapma +,- göz önünde bulundurularak yapılır) yani yanma odasının basıncı, patlama şiddeti ve sıkıştırma gibi bazı değerleri göz ardı ederseniz aracın iki temel güç biriminden biri olan TORK (dönme kuvveti) uda yok saymış olursunuz ki bu dizel motorların ve turbonun icadını anlamsızlaştırır..

Teori olarak (kağıt üzerinde) evet krank mili ne kadar dönerse okadar dönmesi gerekir tekerlerinde ama dönme sürekliliği denen eylemi yokmuş sayıp öyle yorum yapmak tüm dünyanın dümdüz (yerçekimsiz) olduğunu varsaymaktan başka birşey değildir..

Haddim değil ama bu yorumdan sonrada anlaşılamadıysam devam etmek istemem sohbete :eek:key:

tabiki genelleme yapmak doğru değil amacım shell'i kötülemekte değil nihayetinde f1 sponsorluğu olan ferrari ile birlikte yakıt geliştiren dünya çapında söz sahibi bir marka ve marka algısı çok yüksek.

benim amacım nasılsa shell diye her bayiiden gözler kapalı yakıt alınmaması hatırlarsanız istanbulda bir pompacı araç sahipleri gidince yakıtı kovaya doldurup sonrasında satıyordu orasıda shell di.

imkanı olan arkadaşlar muhakkak başka istasyonlarıda denesinler benim yaptığım hatayı yapmasınlar diye yazdım bunları. ben nasılsa shellden alıyorum yakıtım kusursuz olacak diye düşünüyordum ama ne kadar yanlış düşündüğümü anlamam 2 yılıma ve yaklaşık 10 bin liraya mal oldu.

Total excellium kullanıyorum . Gayette memnunum. Üstelik herdaim %5 indirim kartımla ucuza alıyorum. Teb TOTAL CARD. Öneririm...

Geri
Üst Alt