Ağız Kokusundan Nasıl Kurtuluruz? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Ağız Kokusundan Nasıl Kurtuluruz?

Konu, 'Özel Dental Park Ataşehir' kısmında ÖZLEM AKTAŞ tarafından paylaşıldı.

 1. ÖZLEM AKTAŞ

  ÖZLEM AKTAŞ SCW Ladies

  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  13
  Ağızdan gelen kötü kokuya ağız kokusu denir ve bireyi psikososyal olarak etkileyebilen bir problemdir. Ağız kokusundan kurtulmada ilk basamak nedenin bulunmasıdır.
  Ağız kokusu nedenleri ağız içi ve ağız dışı kaynaklara bağlı olabilir. Ağız içi kokular %90 ağız hijyeni eksikliğine bağlı olmakla beraber, diş çürükleri, eksik protez hijyeni, uyumu bozulmuş protezler ve dolgular da temizlenemeyen yüzeyler ve gıda birikintilerine neden oldukları için kötü kokuya sebep olurlar. Ayrıca dişeti hastalıkları ve diğer iltihabi durumlar da ağız içi koku etkenlerindendir. Ağız içi düzensizlikler ve hastalıklar giderilip diş hekimince sağlanan hijyenin korunması için hastanın motive edilmesi, hastanın günlük bakımını ihmal etmemesi ağız kokusunu büyük ölçüde geçirecektir.
  Ağız dışı kaynaklara bağlı ağız kokusu çoğunlukla beslenme düzeni ve çeşitli hastalıklara bağlıdır. Örneğin şeker hastalarının ağzından gelen aseton kokusu ya da böbrek yetmezliğinde ağızdan gelen balık kokusu spesifiktir. Benzer şekilde metabolik hastalıklar, karaciğer ve mide rahatsızlıklarına sahip olanların kendilerine özgü ağız kokuları vardır. Sinüzit, bronşit gibi enfeksiyonlarda da kişi burun solunumu yapamaz, ağız açık dolaşır ve genizdeki akıntının taşıdığı bakteriler ağızdan yayılan kötü kokuya sebep olur. Çeşitli hastalıklar ve ilaçlar nedeni ile oluşan ağız kuruluğunda hızla çoğalan bakteriler bir diğer koku etkenidir. Beslenme biçimi (örneğin sarımsak soğan gibi besinleri çok tüketme), alkol ve sigara kullanımı, açlık ve diyet gibi nedenlerle de ağız kokusu oluşur. Tüm bu ağız dışı etkenlerle oluşan kokular hijyen eksikliğinde şiddetlenir.
  Günde en az iki kez diş, dil ve yanak fırçalanması, diş ipi ya da ara yüz fırçalarıyla ara yüz temizliği, gargara kullanımını içeren günlük ağız bakımı ile ağız içi sorunların giderilmiş olması ağız kokusunu giderecektir.İnsanlar mide bulantısı oluşturduğundan genelde dilini fırçalamaktan kaçınır. Ancak dil bakteri ve mantarların sevdiği bir ortamdır. Bu sebeple diş fırçalandıktan sonra dilin fırçalanması ihmal edilmemelidir.Bunlara ek olarak beslenme ve alkol, sigara gibi alışkanlıklara dikkat edilirse ağız kokusu en aza indirgenmiş olur. Hastalıklara bağlı koku yalnız hijyenin sağlanması ile düzelmez, hastalıkların tedavisi ile ancak tamamen giderilebilir.
   
  dmts, Pasha60, memet_one ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 2. seckin2001

  seckin2001 Avrupa Bölge Sorumlusu

  Mesajlar:
  2.243
  Beğenileri:
  1.868
  Ödül Puanları:
  113
  diş sağlık gerçekten önemli ama nedense hep başımıza gelince çare ararız :)
   
  Bunu beğendi. ÖZLEM AKTAŞ bunu beğendi.
 3. kirlisakal

  kirlisakal TEKNİK KOORDİNATÖR

  Mesajlar:
  6.751
  Beğenileri:
  5.680
  Ödül Puanları:
  113
  ağız kokusu bana göre bağırsaklardan gelir diye biliyorum...eh tabi fırçalamazsak ağzın içide kokarda...dişi kim kaybetmişde bulmuş herkesin ortak sıkıntısı dişler !!! paylaşım bilgilendirme için tşkler
   
  Bunu beğendi. ÖZLEM AKTAŞ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş