Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ABS ve EL Freni Işığı ABS Sorunu

Yok sabırsızlanıyorum aslında hemen deneyeceğim takımlarımda var da arabayı başka yerde bıraktım babamın arabasını aldım oraya yarın gideceğim o yüzden .:) yalnız gaz verme olayını çok iyi anlamışsın aynen dediğin gibi oluyor çünki hız sabitleyicisine basmış gibi oluyordu ben hız sabitleyicide arıza yaptı sanarak onu devre dışı bırakmıştım tekrar devam edince sorun beynin fişini söküp öyle anladım çünki bu sorununda bunla alakalı olduğunu :)
6 nolu vidayı sökersin içinde tel var tel kopuksa zaten budur dicem kopuk değilse tekrar takarsın...diğerlerini de vidalı sigortaları kontrol et ya da ettir.bitanesi boştadır yedektir.akünün üstünde bi dunya sigorta var.yanii anlatıyorsun absye dair herşeye bakılmış sıkıntı yok.son ümidimiz vidalı sigortalar+4 lastiğin abs kablo soketleri+abs beyni...inş sigortadır...

Selam arkadaşlar Seat Cordoba 2006 1.4 TDI aracım var. Aracımda şöyle bir sorunum var yardımcı olmanızı diliyorum. Öncelikle Aracımda şehir içi önümde bir aracın durması sonucu çarpmamak için frene bastım yaklaşık 40-50 km hızda ve ABS devreye girdi. Daha sonra Abs ışığı çalışınca yanıyor ve bazen sönüyor bazen de yanmaya devam ediyor ve sönmüyordu. Işık yanıkken haliyle frenler normal çalışıyor abssiz olarak fakat söndüğünde ise 10-20 km hızda yavaşça giderken bile devreye giriyor diyerek servise gittim. Neyse cihazdan baktık ABS Sensörü hatası verdi ve sensörü değiştirip hatayı sildik ve daha hareket ederken tekrar yandı. Tekrar cihaza bağladık yine sensör hatası verdi. Ustanın dediğine göre porya bilyesi üzerinde bilezik gibi manyetik bir okuyucu var mıknatıs misali ondan olabilir dedi ve porya bilyesini komple değiştirdik. Sonra hatayı sildik ışık söndü fakat 20 – 30 metre hareket ettirip henüz hızlanmadan frene bastım ve baktım yine ABS devreye girdi 10-20 km hızla ve her frene basmamda kütür kütür kayarmışçasına ABS çalışmaya başladı. Neyse bir beyinciye sor beyinden olabilir dediler gittim beyinciye yok beyinden olsa ışık yanar ışık yakmıyor sönmüş düzgün bi frenciye frenlerin ayarlarını yaptırın düzelir dedi. Sonra frenciye gittim ayarlarında sıkıntı yok el freni biraz yukarda kavrıyor sadece dedi ve onu ayarladı birde fren hidroliğine takviye yaptı. Frenciden daha çıktım 100 metre gittim test için ve ABS yine devreye girdi ve bu kez hem ABS ışığı sabit yandı Hem El freni ışığı yanıp sönmeye başladı. Sonra az bişey daha gittim ve farkettim ki bu kezde 2. Viteste ayağımı gazdan çekince birden araba sonuna kadar gaz veriyor gaz pedalini köklemişçesine. Ve aynı şeyi 2. Vitesten üçe geçerken sonuna kadar yine gaz veriyor ve bir kez frene basınca kesiyor. Daha sonra az bişey gittim motor ışığı da yandı göstergelerde ve son halimiz. Motor ışığı ABS ve EL freni ve Direksiyon Hidrolik ışığı da yandı. Ve durum iyice vasat bir hal aldı.Sonra tekrar cihaza bağladım arızalara baktım yine değiştirdiğim sol ön sensör hatası veriyor ve Tekerlek sezicisi sinyali farkı veriyor motor kısmında abs ile ilgili arızaları kontrol edin uyarısı veriyordu bütün hataları siliyorum tekrar yürüyorum yine ışıklar yanıyor yine frenler zırt bırt abs ye giriyor ve yine aynı şekilde gaz veriyordu. Sonra abs beyninin fişini çektim yani devre dışı bıraktım fren haliyle abs siz moda geçti tutuyor fakat ışıklar yanıyor. Ve kendiliğinden gaza basma sorunu ortadan kalktı. Takınca halen sorunlar devam ediyor ve gideremedim derken akşam oldu ve sanayiden çıkmak zorunda kaldık. Bir sonraki gün gitmek üzere fakat sabah aracı çalıştırdığımda beyin takılıyken bu kez de kilometre ve devir ibreleride çalışmamaya başladı artık. Sizden bu noktada sanayiye gitmeden önce çözüm bekliyorum. Sonuç : Hata veren Sol ABS sensörü ve Sol porya bilyesi okuyucu dahil değişti hidrolik eklendi fren ayarları yapıldı. Aküdeki Sigortalar Sağlam. ABS EL freni Direksiyon Hidroliği ışıkları yanıyor.Kilometre saatindeki ibreler çalışmıyor araba kendiliğinden gaz veriyor ve fren hiçbir şekilde tutmuyor her defasında buzda kayarmış gibi kütür kütür abs vuruyor.
naptın akşamdan beri meraklandırdın beni :) olsaydı koşa koşa gelirdin foruma hala cırmalıyon demekki :D

Valla o vidalı sigortalara baktım onlarda sağlam çıktı kardeşim hele kaputu açarken yalvardım içimden sigorta kırık çıksın nolur diye :D ama dediğin gibi baya cırmaladım bugün koltuk altından giden kabloların görünür yerde soketi yoktu plastiklerini de açıp baktım takip ettiğim yere kadar sıkıntı yok gibiydi.. en son oruç oruç daha fazla uğraşamadım bide geçen hafta ameliyat oldum ameliyatlıyım baya zor oluyor eğilip kalkmam fazla zorlayamadım kendimi. Ama geriye sadece abs beynine giden kabloların kontrol edilmesi ve beynin değişmesi kaldı. Dayımın bir Wv & Seat & Audi tamircisi bi tanıdığı varmış cumartesi bide ona göstereceğiz bakalım çözerse çözecek inşallah.

Valla o vidalı sigortalara baktım onlarda sağlam çıktı kardeşim hele kaputu açarken yalvardım içimden sigorta kırık çıksın nolur diye :D ama dediğin gibi baya cırmaladım bugün koltuk altından giden kabloların görünür yerde soketi yoktu plastiklerini de açıp baktım takip ettiğim yere kadar sıkıntı yok gibiydi.. en son oruç oruç daha fazla uğraşamadım bide geçen hafta ameliyat oldum ameliyatlıyım baya zor oluyor eğilip kalkmam fazla zorlayamadım kendimi. Ama geriye sadece abs beynine giden kabloların kontrol edilmesi ve beynin değişmesi kaldı. Dayımın bir Wv & Seat & Audi tamircisi bi tanıdığı varmış cumartesi bide ona göstereceğiz bakalım çözerse çözecek inşallah.
hayırlısı o kabloların tekerleklere giden kablo var soketlidir.4 tekelerleğin disklere giden kablolara kontrol edin

Sorunum Çözüldü @kirlisakal inşallah bu forumu ve bu mesajı yardıma ihtiyacı olan diğer arkadaşlarda bulurlarda boşuna bi sürü masraf etmezler. şimdi en son sorunumuzda Aracımda göstergelerde ABS , El Freni ve Hidrolik Direksiyon Işığı Yanıyor ve kontağı kapatıp açtığımda bu ışıklar yanmıyorsa ve herşey normalsede az bi yol aldığımda yaklaşık 200 - 300 metre bile olsa ikinci vitesden sonra ayağımı gazdan çekince yada 2 den 3 e almak isterken tam boşa geçince araba sonuna kadar hız sabitleyici devreye girmiş gibi gaz veriyordu ve Abs ışığı yakmadığındada çok düşük hızlarda bile 10- 20 km gibi abs devreye giriyordu. Bütün bunların sebebi porya bilyesinin takılı olduğu taşıyıcının yatağının bozuk olması ve yeni takılan porya bilyesinin de yan sanayi olmasıymış. Eski porya bilyesini (orjinal ) taktık ve tornada taşıyıcıyı biraz düzelttik ve eski abs sensörüde takıldığı halde sadece taşıyıcının düzelmiş olması sonucu bütün sorunlar kendiliğinden düzeldi. Yeni taşıyıcımı sipariş ettim salı günü gelecek inşallah. Yeni aldığım porya bilyesi zaten allah belasını versin yan sanayi bütün beynin sistemini o karıştırıyormuş. Eski orjinal porya bilyemde yatağın bozuk olması dolayısıyla biraz bozulmuş ses yapıyor gidici onunda siparişi verildi. 150-200 Taşıyıcı ve 130 TL orjinal porya bilyesi ile sorun tamamen çözüldü inşallah. Başına gelen arkadaşlara Tek tavsiyem 50 lira 100 lira pahalı olsun kesinlikle arabanız almansa orjinal parçasını alın. yoksa zaten elli kere o parayı çıkartıyor. ve bana yarıdımı olan arkadaşlarada teşekkürler.

Sorunum Çözüldü @kirlisakal inşallah bu forumu ve bu mesajı yardıma ihtiyacı olan diğer arkadaşlarda bulurlarda boşuna bi sürü masraf etmezler. şimdi en son sorunumuzda Aracımda göstergelerde ABS , El Freni ve Hidrolik Direksiyon Işığı Yanıyor ve kontağı kapatıp açtığımda bu ışıklar yanmıyorsa ve herşey normalsede az bi yol aldığımda yaklaşık 200 - 300 metre bile olsa ikinci vitesden sonra ayağımı gazdan çekince yada 2 den 3 e almak isterken tam boşa geçince araba sonuna kadar hız sabitleyici devreye girmiş gibi gaz veriyordu ve Abs ışığı yakmadığındada çok düşük hızlarda bile 10- 20 km gibi abs devreye giriyordu. Bütün bunların sebebi porya bilyesinin takılı olduğu taşıyıcının yatağının bozuk olması ve yeni takılan porya bilyesinin de yan sanayi olmasıymış. Eski porya bilyesini (orjinal ) taktık ve tornada taşıyıcıyı biraz düzelttik ve eski abs sensörüde takıldığı halde sadece taşıyıcının düzelmiş olması sonucu bütün sorunlar kendiliğinden düzeldi. Yeni taşıyıcımı sipariş ettim salı günü gelecek inşallah. Yeni aldığım porya bilyesi zaten allah belasını versin yan sanayi bütün beynin sistemini o karıştırıyormuş. Eski orjinal porya bilyemde yatağın bozuk olması dolayısıyla biraz bozulmuş ses yapıyor gidici onunda siparişi verildi. 150-200 Taşıyıcı ve 130 TL orjinal porya bilyesi ile sorun tamamen çözüldü inşallah. Başına gelen arkadaşlara Tek tavsiyem 50 lira 100 lira pahalı olsun kesinlikle arabanız almansa orjinal parçasını alın. yoksa zaten elli kere o parayı çıkartıyor. ve bana yarıdımı olan arkadaşlarada teşekkürler.
inanmazsın oruclu ağzımla sölüyorum aklımdan gectin seslenecektım noldu buna diye :)
enteresan hemde ne enteresan porya bilyası da böyle şeylere de vesile oluyormuş demek.faydalı oldu bu bilmeyenler için ışık.porya zaten başlı başına bela her aracta var nerdese.tabii ki herşesiyle orjınal kullanmak en iisi cunku yan sanayısıyle arasında cok bişi fiyat farkı oynamıyor...çok sevindim geçmiş olsun....

Geri
Üst Alt