Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Açık hava filtresi- 1.6motor 102hp

Micqrop

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hayırlıgünler.
Benim çok uzun makaleler okumama ragmen aklımdaki soru işaretlerini kaldıramadıgım bir konu var.

1.6 102hp 8valf bilinen vw audi seat motor una açık hava filtresi uygulamak istiyorum.
Okuduklarıma göre açık hava filtresi üst devirlerde gayet güzelmiş fakat alt devirlerde araç yığılıyormuş.
Açık hava filtresi motora yaz aylarında sıcak hava çektiğinde performans düşüyormuş.

Peki şimdi geleyim soruya.
****Araç audi a3 2004 1.6 102hp
1-Açık hava filtresi uygulamam ne kadar sağlıklı olur.
2- Uygulasam hava akışını soğuk tutmak için kaputu delmek gibi bi saçmalık haricinde neler yapabilirim.
3- H&K marka düşünüyorum(Olaya maddi açıdan bakmadan) Sizce hangi markayı uygulamalıyım.

Cevaplarınız için teşekkür eder iyi forumlar dilerim.

öncelikle marka olarak BMC öneririm. soğuk hava akışını sağlamak için kit alman lazım. kitlerde filtrenin etrafında sıcak hava çekmemesi için bir parça oluyor ve filtrenin sıcaktan arınmış diyebileceğimiz şekilde konumlandırılmış olan yerine soğuk hava gelecek şekilde hortum/boru yerleştiriliyor. borunun ön ucu çamurluk altında hava alan boş bir yere veya ön ızgaranın oralara bir yere yerleştiriliyor. araca uygun street :) bir kit olur muhtemelen alacağın şey. daha profesyonel uygulamalar var tabi ama onlarda emme manifoldu dahil epey değişiklik oluyor.
hava direncinin minimum ve soğuk hava girişinin maksimum olması için o motora ve araca uygun kit en fazla verimi verecek olandır.
yığılma problemine gelince, açık hava filtreleri alt devirlerde tork da azalmaya sebep oluyor. üst devirler ise çok başarılı. kutu içi filtrelerle ancak alt devirleri beslersin. makine mühendisi olan ve yıllardır otomobil işi ile meslek olarakda uğraşan bir abimiz tork ve beygir grafiğini çizerek kayıp ve artışları göstermişti. ona dayanarak bu tork kaybını söylüyorum.
sadece filtre ile pek bir güç de beklememek lazım tabi. hava girişini arttırıyorsan çıkışı da rahatlatman lazım. ve chip lazım ki kayda değer bir şeyler alasın. nihayetinde 1.6 8 sübap atmosferik bir motor.

Hava filtresinin güce hiçbir etkisi olmamaktadır ufak motorlarda sadece ses alırsın buda seni gaza getirir gaza daha çok basarsın benzin yakarsın

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Geri
Üst Alt