Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

95 Oktan vs. 97 Oktan

- 48 -

Kayıtlı Üye
arkadaşlar bilgilerinizi bekliyorum..
daha önce bu konular birz konuşuldu ama bildiğim kadarı ile hep başka konuların içinde konuşuldu gibime geliyor..

geçenlerde bir sohbette tıkanan sohbetimize çıklık getirmenizi bekliyorum..

ben basit bir yöntemle dedim ki 95 oktan benzin 97 oktan benzinden daha kalındır..yani 97 daha incedir..bu yaklaşımım doğru olmaya bilir..
bir arkadaşım dedi ki 95 daha çabuk yanar..bende kalın olan benzin ince olana göre daha çabuk yanamaz dedim..

sizden arzum..
95'i anlatın öyle analtın ki..ilk okul çocuğu bile anlasın
97 yi anlatın öyle bir anlatın gene ilk okul çocuğu bile anlasın..
şimdiden teşekkürler

Dusuk oktan ın yanıcılıgı daha azdır,yuksek oktanın daha fazla.Ayrıca dedıgın gıbı 95 oktan daha kalın 97 ıncedır abi.Arkadasım 91 oktanla rusyada motor kırdı :)

Dusuk oktan ın yanıcılıgı daha azdır,yuksek oktanın daha fazla.Ayrıca dedıgın gıbı 95 oktan daha kalın 97 ıncedır abi.Arkadasım 91 oktanla rusyada motor kırdı :)

Tam tersi moruk.
Yüksek oktan daha az yanıcıdır. Patlama öncesi daha kontrol edilebilir yakıttır. Bu şekilde en ideal zamanda patlatılarak daha fazla güç alınıyo.

varol abi bende 97 oktan daha ince die biliyorum pek fazla bi bilgim yok

hangisi ince bılmem ama benım bıldıgım oktan yukseldıkce yanıcılık azalıyor arac benzını daha zor ıcıyor dıye bılıyorum

Oktan, bilinenin aksine daha yanıcı benzin demek değildir. Tam tersi, yanmadan önce daha fazla kontrol edilebilir. Bunun avantajı, en ideal yanma koşullarına en yakın koşulları sağlayana kadar benzinin yanmamasını sağlamaktır.
Araç, yüksek oktan benzini desteklediği sürece (katolog veya depo kapağı, kapı eşiği, vb. gibi yerlerde yazar) yüksek oktan benzin daha iyi performans sağlar. Ancak her tip araç bundan verimli şekilde artış sağlayamaz.
Mesela günlük kullanımda konfor ve ekonomi için dizayn edilmiş bir araçta yüksek oktan yakıtın yararını göremezsiniz. Örnek: Seat Leon 1.6 8V
Biraz daha performansa yönelik dizayn edilmiş ekonomi de sağlamak amacıyla dizayn edilmiş araçlarda azda olsa güç artışı sağlanabilir. Örnek: Seat Leon 1.4 TSI, 2.0 TFSI (185hp)
Saf performans için üretilmiş araçlarda çok daha fazla güç artışı sağlanabilir. Örnek: Seat Leon Cupra R
Ayrıca araca yüklenen yazılım sayesinde de, istenilen oktana göre ayarlamak mümkündür. Bu şekilde her tür motordan, o oktandaki yakıtla alınabilecek optimum güç elde edilmiş olur.
Aracın desteklemediği oktandaki yakıtı kullanmak motorun vuruntu yapmasına neden olur (avans vurma). Bunun sebebi, aracın programlandığı ateşleme zamanından daha farklı bi zamanda yanan yakıttır.

uçak jetleri 110 oktan kullanıyor..ayrıca hız rekor denemeleri yapan araçların hepsi 110 oktan kullanıyo..bu mantıkta oktan yükseldikçe performans artmazmı?

uçak jetleri 110 oktan kullanıyor..ayrıca hız rekor denemeleri yapan araçların hepsi 110 oktan kullanıyo..bu mantıkta oktan yükseldikçe performans artmazmı?

Öyle bi düz mantık söz konusu değil.
Oktan arttıkça aynı motordan daha fazla güç almak mümkün. Ama uygun ayarlar yapılırsa. Yoksa LPG'de 100 küsür oktan. LPG takılan her aracın gücü düşmez; artardı.

Tam tersi moruk.
Yüksek oktan daha az yanıcıdır. Patlama öncesi daha kontrol edilebilir yakıttır. Bu şekilde en ideal zamanda patlatılarak daha fazla güç alınıyo.

Dogru dıyosun karıstırmısım o yanma meselesını

harika güzel ve temiz bilgiler sağolun varolun

Geri
Üst Alt