Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

95 oktan - 97 oktan

Benzinde oktan artınca performans artışı olmaz arkadaşlar.
Oktan benzinin çabuk tutuşmasını önleyen bir maddedir. Daha çok motorda oluşan vuruntuyu azaltmak için tavsiye edilir.
Yani bir üretici araç için minumum oktan miktarını belirlerken testlerde o motorun vuruntusuz ve en performanslı değerlerini baz alır.
Kısaca TSI için fabrikanın önerdiği min. 95 oktan o araçtan alacağınız en iyi performanslı benzinin değeridir.
Daha geniş bilgi için. wikipedia
Genelde herkeste oluyor bu oktan artınca dahamı hızlı gidiyor acaba diye ama kendimde test ettiğimde tamamen piskolojik olduğunu anladım.. :)

Olur, ama şöyle. Mesela bana kalırsa 1.4 TSI 125hp yi 98 oktanda verebiliyor. 95 oktanda daha düşük veriyordur. Oktan arttıkça benzin daha yanıcı olmaz doğrudur, ama vuruntu azalcağı için performans artar..

---------- Post added at 23:42 ---------- Previous post was at 23:41 ----------

yok be abicim, bence yakıt olarak bakarsan seyrinde gidiyor hala.

Sen öyle diyorsan devam Faruk abi :D :D

Benim bildiğim oktan tutuşmayı azaltan bir madde, bu da ateşleme gerçekleşmeden benzinin basınçla tutuşmasını engelliyor. (tabi motordan motora değişiyordur bazı motor için 95oktan idealdir.) Yaklaşık 2yıldır, toledoda 97oktandan başka benzin kullanmıyorum. 95oktan koyduğum da motordan gelen titreşim direksiyondan hissediliyor. 97 oktan 95+ diye satılıyor shellde bu da benim tam olarak oktan miktarının tutmadığını düşünmeme sebep oluyor belki 97 oktan diye aldığımız tam 97 değil, araç depo kapağında 95 bile yazsa, 95oktan olarak aldığımız benzin 95 oktan değilse, 97 olarak satılan bunu karşılıyor olabilir ve bu da vuruntuyu engelliyordur? Ben böyle bir mantık kurdum performansı da hoşuma gitti tamam 95 daha ucuz ama 2siyle de aynı ücret ödediğim yakıtla aynı km yapıyorum hatta 97yle 300-400km yolda bir kaç km farkediyor. Litre fiyatındaki fark km ye -yönde yansımadığı için ben 97 tercih ediyorum dediğiniz gibi hem vuruntu olmuyor hem de alt devirlerde çok az da olsa hızlanması artıyor.

ülkemizde henüz tam anlamı ile 97 oktan benzin çıkartamıyorlar diye duymuştum şuan için en sağlıklısı 95 oktan.bu arada bravom varken peşpeşe aldığım 3 depo 97 oktan ile 95 arasında bir fark görememiştim

Bu durum FSI'lardada söz konusu Emre abi bizimkinin depo kapağında 95 / 98 yazıyor ilk 95alıyorduk araç sanki alt devirlerde kafasına silah dayıyormuş gibi gitme isteği yoktu 97de daha canlı bir motor sunuyor

Forever 97 :)

Bi ara benzinin fiyatı tavan yaptığında 95-97 yi aynı paraya satmaya başlamışlardı. o zamanlar hep 97 koyuyordum araca ama ben pek bi fark hissetmedim açıkcası. ama sanırım o titreşim olayı doğru, 97 kullandığımda aracın motoru daha sessiz ve titreşimsiz çalışıyordu..

95 diye sattıkları bence 90 bile yoktur ama yiyoruz işte.

Yunus'um 3-4 aydır sürekli 97 oktan alıyorum depoda vs. bi damla 95 yok ne zamandır..
hissetiğim farklar..
sanki benzin eskisine göre aynı benzinle daha uzun yol yapıyorum, eskisine göre motor daha sessiz gibi geliyo bana..

ben hep 97 oktan alıyodum ve arıza ışığı yakmaya başlamıştı servise gittim lamda sontası mı ne adı öle hatırlıyorum o arıza yapmıştı değiştirdiler ve bana servisin dediği bu araçlara sakın 97 oktan atmayın yoksa devamlı bu arızayı yapar demişti ondan beri 95 alıyorum..

ben hep 97 oktan alıyodum ve arıza ışığı yakmaya başlamıştı servise gittim lamda sontası mı ne adı öle hatırlıyorum o arıza yapmıştı değiştirdiler ve bana servisin dediği bu araçlara sakın 97 oktan atmayın yoksa devamlı bu arızayı yapar demişti ondan beri 95 alıyorum..

abi sizinkilerde aynen servisin dediği gibi :)

Geri
Üst Alt