Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

8000 Km deki aracımın yakıt değerleri

yok benim o kadar değildi 10-11 litrelerde yakıyordu. 1.4 tsi da fabrika verisi 8.1 lt\100km

ben fabrika verisinde devam 7.9-8.1 :eek:key:

benzinli araç için güzel değerler yakalanmış ama bir ifade hatası yapıldığını farketttim. "ortalama hız" dediğiniz muhtemelen "sabit hız". çünkü eskişehir yolunda 100 km ortalama yakalamak çok zor olmasa da yakıt tüketimi bu kadar düşük değerde kalamaz. trabzon yolunda ise 120 km ortalamayı yakalamak bayaa zor.tüketimin ise bu değerde kalması imkansız aslında 120 km sabit ile bu değerleri yakalamak zor.

abi naptın sen ya. dedim heralde tdi bunun arabası ama 1.4tsi old. görünce açıkçası kıskandım:D benim araç da 4500km ye yaklaştı ve en son şehir içi 650km gittim bir dopoyla. ilk aldığımda zar zor 550 falan gidiyordu umarım sizinki kadar olmasa da yakın değerler tuttururum:) bir de ben hep 95 oktan alıyorum ama fark eder mi acaba 95-97 yakıt tüketimi konusunda???

benzinli araç için güzel değerler yakalanmış ama bir ifade hatası yapıldığını farketttim. "ortalama hız" dediğiniz muhtemelen "sabit hız". çünkü eskişehir yolunda 100 km ortalama yakalamak çok zor olmasa da yakıt tüketimi bu kadar düşük değerde kalamaz. trabzon yolunda ise 120 km ortalamayı yakalamak bayaa zor.tüketimin ise bu değerde kalması imkansız aslında 120 km sabit ile bu değerleri yakalamak zor.

hayır ortlama dediğim sabit hız değil çünkü ara ara 140 -150 çıktığım oldu yeri geldi 90 larda gittim o yüzden ortalama olarak 100 km\s dedim. ve aracım da full yüklüydü 5 kişi ve bagaj dolu halde

abi naptın sen ya. dedim heralde tdi bunun arabası ama 1.4tsi old. görünce açıkçası kıskandım:D benim araç da 4500km ye yaklaştı ve en son şehir içi 650km gittim bir dopoyla. ilk aldığımda zar zor 550 falan gidiyordu umarım sizinki kadar olmasa da yakın değerler tuttururum:) bir de ben hep 95 oktan alıyorum ama fark eder mi acaba 95-97 yakıt tüketimi konusunda???

Senin kilometrelerdeyken bende şehir içinde bende senin kadar yakıyordum 50 lira yakıtla 140 kilometre anca gittiğimi biliyorum şehir içinde :( 95 le 97 oktan bu kadar farketmez tabiki de fiyat farkından dolayı belirtmek istedim malum 97 oktanla istasyonuna göre bir depo 5-6 lira fazlaya doluyor

tabiki sabit hız değil. 9 saatte gittiğime göre ortalama 105-110 km/h doğru bi ifade ve öyle yazdığımı hatırlıyorum.
bana göre bu yol üzerinde daha düşük verilere ulaşmak mümkün araç dolu olmasa bagaj ful olamasa vs..
bu verilere inanmayan varsa bi gün beraber gideriz...

tabiki sabit hız değil. 9 saatte gittiğime göre ortalama 105-110 km/h doğru bi ifade ve öyle yazdığımı hatırlıyorum.
bana göre bu yol üzerinde daha düşük verilere ulaşmak mümkün araç dolu olmasa bagaj ful olamasa vs..

+1905

bi gün gitmeyi isterim doğrusu. bir kere de sizin vesileniz ile gitmiş olurum.

basit bir hesap yapalım.
kocaeli - trabzon 977 km. siz 962 km gitmişsiniz sizin mesafenizi esas alalım.
litresi 3,75 tl galiba benzinin.
aldığın tutar 210 tl. bu da demektir ki, 5,8 lt/100 km tüketiminiz olmuş.
trabzon'a 9 saatte gitmişsiniz. eğer hiç durmadan giderseniz ortalama hızınız 107 km/s'e denk gelir. ama illa ki bir ihtiyaç molası vermek gerekir.
verdiğiniz molanın sadece 15 dk ile sınırlı kaldığını varsayarsak ortalama hızınız 110 km/s olur. eğer mola 30 dk olursa ortalama hızınız 113 km/s olur.
otobandan ayrldıktan sonra özellikle samsun'dan sonrasında bu ortalamayı tutturmak çok zor. bu yüzden sanırım total süreyi yanlış hatırlıyorsunuz. bu birinci olasılık. ikinci olasılık ise sadece tek yönlü dolum yaptığınız için depo içindeki mevcut miktar hesap dışında kaldı ve sizi yanıltıyor.

zira araçta 5 kişi mevcut iken bu ortalama değer ile 9 saatte gidiliyor ise dizel araç almamıza gerek yok.

bi gün gitmeyi isterim doğrusu. bir kere de sizin vesileniz ile gitmiş olurum.

basit bir hesap yapalım.
kocaeli - trabzon 977 km. siz 962 km gitmişsiniz sizin mesafenizi esas alalım.
litresi 3,75 tl galiba benzinin.
aldığın tutar 210 tl. bu da demektir ki, 5,8 lt/100 km tüketiminiz olmuş.
trabzon'a 9 saatte gitmişsiniz. eğer hiç durmadan giderseniz ortalama hızınız 107 km/s'e denk gelir. ama illa ki bir ihtiyaç molası vermek gerekir.
verdiğiniz molanın sadece 15 dk ile sınırlı kaldığını varsayarsak ortalama hızınız 110 km/s olur. eğer mola 30 dk olursa ortalama hızınız 113 km/s olur.
otobandan ayrldıktan sonra özellikle samsun'dan sonrasında bu ortalamayı tutturmak çok zor. bu yüzden sanırım total süreyi yanlış hatırlıyorsunuz. bu birinci olasılık. ikinci olasılık ise sadece tek yönlü dolum yaptığınız için depo içindeki mevcut miktar hesap dışında kaldı ve sizi yanıltıyor.

zira araçta 5 kişi mevcut iken bu ortalama değer ile 9 saatte gidiliyor ise dizel araç almamıza gerek yok.

ben hiç durmadan gittim demedim zaten 30 dk samsunda durdum. 9 saat sadece yolda geçirdiğim zaman ortalama hız bu şekilde hesaplanır. :eek:key:
samsun trabzon arası 340 km. siz uzun zamandır bu yolda araç kullanmamışsınız ki bu ortalamayı ( 5,8lt/100km ) tutturmak zor diyorsunuz. neyse öyle olsun
keşke böyle bir yorum yapmasaydımda sizi bu kadar olasılık ve matematik hesabı içine sokmasaydım.

sonuç olarak ben gittiğim yoluda biliyorum tükettigim benzinide yolda geçen zamanıda.. yazdıklarımda bence hata yok
siz hala imkansız diyeceğinize bu konuyu biraz araştırın diyebilirim...

Geri
Üst Alt