Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

80 TL ile 534 kilometre yol yaptım.. ( 1.4 TDI )

Birkan6161

Kayıtlı Üye
Dün kız arkadaşımla birlikte İstanbul'dan çıkıp Kefken ve Kerpe'ye gidip geldik günü birlik..

Evimin yakınındaki BP'den 80 TL'lik yakıt aldım.. Öncelikle belirtmeliyimki neredeyse yolun tamamında cruise control'ü kullandım gerekmedikçe devre dışı bırakmadım..

80 km/h hıza sabitledim aracı.. Otobanda en sağ şeritte sakin sakin güvenli olarak muhabbet sohbet keyifli bir şekilde yolculuk yaptık :)

Tüketimin resmini çekmek neden aklıma gelmedi bilmiyorum ama malesef yol bilgisayarını çekmedim..

Şehir içi ne kadar şikayetçide olsam biraz fazla yakmasından, şehir dışında telafi ediyor şehir içinde fazla yaktığını..

Ortalama tüketim bir ara 3.8 oldu.. Ondan sonra ufak tatlı rampalarda 4.0 oldu.

Gittiğim yerler Bahçelievlerden halkalıya gidip kız arkadaşımı aldım.. Oradan e-5 üzeri boğaz köprüsünden izmit doğu gişeler. Oradan kandıra - kefken - kerpe - cebeci.. Dönüşte umuttepeye mezun olan arkadaşlarımı gördük. Oradan özdilek avm'ye geçtik bayağı ters bir yere :) ve oradan tekrar doğu gişelere istanbula.. İstanbulda kartaldan otobandan çıkıp maltepe sahile indik bir arkadaşı bıraktık.. Oradan tekrar halkalı ve bahçelievler eve dönüş :)

Yakıt lambası 498 kilometrede yandı ve 534 kilometre olduğunda yani eve geldiğimde yol bilgisayarım 70 km daha gidebileceğimi gösteriyordu..

80n53.jpg

80ndz.jpg

Bu resimde bir bayana araba kullanmayı gösterirken 7 defa düşünmenizi tavsiye eden bir resimdir ilk işi tamponun altını çok güzel bir biçimde vurmak oldu bir sigara yakayım dedim hemen o anda becerdi :D plastik bir parça sarktı onu tutturmaya uğraşıyordum..

80nq9.jpg

İbizoşumu perte çıkarsa bile seviyorum ama onu :)

Bu arada herkese hayırlı kandiller dilerim..

80nxh.jpg

Maaşallah gerçekten müthiş bir yakıt tüketimi.
:)Herkese hayırlı kandiller...

çok güzel değerler birkan tüm TDİ sahipleri aracının değerinin farkındadır umarım

mükemmel değer:eek:key: 80 kilometre hızla 530 kilometre Allah sabır wermiş :)

Supermis hakikaten seat bence seni yakit olcum icin test suruslerine cagirsin:)

valla bence burda olay 80 ytl ile 534km değil, sizin sabrınızla yapılmış bir 534 km var :D bana göre değil :D 850 km şehirici bir depo,beni tatmin ediyor genelde, ama şuaralar adana sıcagi ve agresif kullanımlarım 750-800 :D araç golf6 1.6 tdi dsg şanzuman :D

Öncelikle herkese teşekkür ederim..

Şehir içi kısa mesafeye gelmiyor bu araç tüketim açısından.. Tüm dizeller öyledir ama diğer dizellere nazaran biraz daha fazla gibi çok kısa mesafede :)

Motor ısınsın, E5'te trafik açık olsun, Otobanda olsun sınıfında en iyi yakıt tüketimi olan araçtır belkide.. Multijet motorla yarışabilirler bu konuda. Multijetin tek artısı sessiz oluşu buna göre.. Yoksa performans olarak ibiza 80 hp olmasına rağmen 1.4 olmanın avantajını yaşıyor.

Tüketimi tam manasıyla nasıl hesaplarım bilmiyorum açıkçası, yol bilgisayarının gösterdiği değerleri verdim ben.. Ona göre kuruş hesabı yapılabilir. 3,68'den aldım mazotu.

Yalan olmasın, araç 5.viteste 90 km hızı tam 2000devirde yapıyordu yanılmıyorsam. 80 km'yi 2000'in biraz daha altında 1800 gibi.. Bir daha yola çıkınca kontrol ederim :)

Acelemiz yoktu açıkçası, basmanın bir anlamı yoktu ve bütçemiz kısıtlıydı. Yakıt için ayırabileceğim en fazla miktar 100 TL idi..

Ben kafamda ufak çaplı bir hesap yaptım ve tam yapmışım gerçekten 80 alalım dedim 20'de kenara koyduk olurda yakıt biterse 20 liralık daha alırız diye. Kart var ama nakit olarak yaptık bu hesabı..

Yolda benimde canım basmak istedi arada sırada.. Ama aslında böylede çok keyifli oluyor yolculuk. Bende derdim önceden yavaş yavaş yapamam edemem ama muhabbet sohbet gayet güzel geçiyor :)

Tek sıkıntı bazı kamyonların tırların arkamdan sellektör atmaları oldu en sağ şeritte olmama rağmen.. Bazende otoban bağlantı noktalarında araçlar çıkınca kamyonlar yavaşlıyordu hız sabitleyiciyi devre dışı bırakmak durumunda kalıyorudm onun haricinde gayet güzel bir gün geçirdim..

Hemde aracımın ne kadar az yakabileceğini görmüş oldum :)

26 Temmuz'da Trabzona gidicem.. Babam ile birlikte 2 şöför olacaz zorlasak 1 depo ile kesin gideriz ama babam direksiyona geçince bu şekilde yavaş gitmez asla.. Zaten babam mola vermeyi fazla sevmiyor aslında non stop gitmek istiyo :D

Hatta bir anımı paylaşayım.. 3 yıl önce çıktık istanbuldan adapazarı tarafındayız.. lavabo ihtiyacım geldi ve babama durabilirmiyiz dedim. Babamda ne dese beğenirsiniz, samsuna 650 km kaldı orada halledersin işini :D :D ( samsunda hep dururuz, kuzenlerimiz var. )

Bu tüketimleri yakalamak aslında zor değil.. Aceleniz olmayacak muhabbet edebileceğiniz kafa birisi olacak yanınızda yiyecek içecek olacak hepsi bu..

dün akşam cordobamla tarabyadan halkalıya giderken mahmutbey civarında gördüğüm tüketimle şok oldum :) 90km sabitlemiştim gidiyordum, tüketimi 3.8 gördüm :D şaşkınlık yarattı. 4.5 'a alışkınım ama bu kadarı da fazla !! :) :)

Geri
Üst Alt