Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

8 şubat Antebe Gazilik Ünvanı verilişi

altıpatlar

Kayıtlı Üye
Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklarda efsaneleşen Antep ve Anteplilerin direnişi yurdumuzun her yerindeki mücadele ve direnişlere de örnek olmuştur. TBMM tarafından 8 Şubat 1921 tarih ve 93 sayılı kanunla Antep'e Gazi'lik unvanı verilerek taçlandırılmıştır. Gaziantep, geçmişte olduğu gibi bugün de kültürel ekonomik ve sosyal alanda göstermiş olduğu başarıyla örnek bir şehir olmaya devam etmektedir. Gelişmişliğin ve modern hayatın beşiği olmaya devam etmektedir. Bizler de bu ülkenin bağımsızlığı için milli beraberliğimize, milli tarihimize, milli kültürümüze ve milli servetimize sahip çıkarak gelecek nesillerimize daha büyük Türk Devleti bırakmalıyız. Gaziantep ilimize Gazilik unvanının verilişinin 91. yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, bu mücadelede canlarını vatan için veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum...

Dünyada başka hiçbir şehre nasip olmayan; Gazi unvanı ile taçlandırılan bu şanlı direniş dünya döndükçe unutulmayacak olup, bu anlamlı günde, aziz şehitlerimizi ve kahramanlıkları ile her zaman gurur kaynağımız olan gazilerimizi minnet ve saygı ile anıyor, şehitlerimizle, ebediyete intikal etmiş olan gazilerimize Allah'tan rahmet, kutsal görevlerini yerine getirirken yaralanan, sakatlanan ve hayatta olan gazilerimize uzun ömürler diliyorum.

antepe-gazilik-unvani-verilisinin-91_yildonumu-IHA-20120207AY515754-2-t.jpg

Ekli dosyalar

• antepe-gazilik-unvani-verilisinin-91_yildonumu-IHA-20120207AY515754-2-t.jpg
    antepe-gazilik-unvani-verilisinin-91_yildonumu-IHA-20120207AY515754-2-t.jpg
    12.8 KB · Görüntüleme: 3
Gaziantep! Dünyada bir tek Türk kaldıkça senin ismin mukaddes tanınacak, dünya durdukça senin gazi kalan Türklüğün ebedi bir timsalin olacaktır...

Kurtuluş Savaşı'nda halkın göstermiş olduğu üstün kahramanlıklar sebebiyle şehre 8 Şubat 1921 tarihinde TBMM tarafından "GAZİ"lik unvanı verilmiştir. Layiha-i Kanuniye'nin l. Maddesi "Ayıntap livası merkezi olan Ayıntap kasabasının namı Gaziayıntap'a tahvil olunmuştur." Böylece de Antep, Gaziantep olmuştur.

:eek::eek: gazi unvanli tek ilimiz :)

gazi unvanli ilceden yani inebolu'dan olmaktan da ben gurur duyuyorum :D

22 Nisan 1925’te Gazilik Madalyası ile taltif olunan Gaziantep’e hak ettiği madalyası 83 yıl sonra Cumhurbaşkanı tarafından 8 Şubat 2008’de verilmiştir.
istmadalyasi.jpg

Ekli dosyalar

• istmadalyasi.jpg
    istmadalyasi.jpg
    13.3 KB · Görüntüleme: 1
Geri
Üst Alt