Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

5. viteste redline öncesi ani yığılma/gaz kesme

yukcell88

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aracı Ocak'ın 3'ünde İstanbuldan almıştım, 2001 yılından 2012 yılının sonuna kadar Ankara'da ilk sahibinde ve servis kayıtlı olarak binilmiş (Son kayıt Ağustos 2012>94800 km). Aldığımda da 115 bin km'de idi.

Biraz takıntılı olduğumdan götürüp kompresyon testi yaptırdım. Sıkıştırma oranları 4 silindirde de 9.5-9.7 bandında çıktı. Fab. verisi 10.3 +/- 0.5 olarak veriliyor.

Yetinmeyip dyno'ya çıkardım.

Araç 101.6 bg motor gücü ve 145.1 N.m tork çıkarıyor... Katalog verisi ise 125 bg - 170 N.m tork... Belki de dyno doğru sonuç vermiyor dedim.

Moralim bozulmasına rağmen uzun yol testi yaptım. 3. viteste 145 km/s'de, 4. viteste de 180 km/s'de redline gaz kesiciye giriyor. Lakin 5. vites herşeyi mahvediyor...

Araç 5. vites 5000/5500 d/dk bandında (emin değilim daha çok yola baktım) bir anda yığılıp gaz kesiyor...

Araç turbolu olsa turbo kapatıyor, EGR valfinden vb. diyeceğim. Ama bir yorum yapamıyorum. Öyle moralim bozuldu ki, direkt getirip evin önüne kontak kapattım...

Tavsiyesi olan, başına daha önce gelen bir forum üyesi var mı?

Şimdiden teşekkürler...

sadece 5. viteste kesiciye girmesi çok ilginç , o kesiciye girdiği sırada km kaça geliyor 5. viteste ?

sadece 5. viteste kesiciye girmesi çok ilginç , o kesiciye girdiği sırada km kaça geliyor 5. viteste ?

Deniz abi sadece 5'te girmiyor kesiciye, diğer viteslerde redline'a girip kesiciye giriyor, ama 5. viteste 5500-6000 civarı bir yerde gaz kesiyor aniden...190 km gibi.. Ve benzinde yapıyor bunu...

debriyaj balatan ne durumda

Abi bir kaç kişiye gösterdim sorun yok dediler... Yukarıdan kavrıyor diye fiyat vb araştırdım ama normal dediler, biliyorsunuz ben otomatik Seat kullandım daha önce...

Baskı balata yapar mı öyle Cezmi abi?

debriyaj kaçırırsa yapar elbet.
deb.pedalında ilk bastığında boşluk varmı bakarmısın,hatta elinle bas ilk basmanda 1,2 cm boşluk varmı?

normal şartlarda senin araç kaçta kesiciye giriyor ?

debriyaj kaçırırsa yapar elbet.
deb.pedalında ilk bastığında boşluk varmı bakarmısın,hatta elinle bas ilk basmanda 1,2 cm boşluk varmı?

Yarın gündüz gözü ile bakar yazarım Cezmi abim. Ama olması lazım diye biliyorum. Varsa bitik mi demektir? Ama 2. viteste gaz vermeden kalkmıyor, el frenini çekince 1. viteste stop ediyor.. Bunları denemiştim... Bir de 4. viteste 2000 devir bandında basınca devrin ani yükseldiği yer olmuyor, aynen hızlanıyor... Bunlar daha önce bana test için söylenen şeyler...

normal şartlarda senin araç kaçta kesiciye giriyor ?

6500'den sonra kırmızı kesikli şerit kalınlaşıyor, 7000'de de düz çizgi oluyor. Düz çizgi olur olmaz da kesiciye giriyor diğer viteslerde.

Amacım kesiciye sokmak değil elbet ama 242 ile radara giren var 1.8 20v N/A ile, benimki hadi yıpranmış olsun, 210-220'yi görsün. Ya da ibiza gibi 190'da takılsın, giderim ama gaz yemem desin. Gaz kesmesi, öne doğru yığılması bence problem.

Yarın gündüz gözü ile bakar yazarım Cezmi abim. Ama olması lazım diye biliyorum. Varsa bitik mi demektir? Ama 2. viteste gaz vermeden kalkmıyor, el frenini çekince 1. viteste stop ediyor.. Bunları denemiştim... Bir de 4. viteste 2000 devir bandında basınca devrin ani yükseldiği yer olmuyor, aynen hızlanıyor... Bunlar daha önce bana test için söylenen şeyler...

6500'den sonra kırmızı kesikli şerit kalınlaşıyor, 7000'de de düz çizgi oluyor. Düz çizgi olur olmaz da kesiciye giriyor diğer viteslerde.

Amacım kesiciye sokmak değil elbet ama 242 ile radara giren var 1.8 20v N/A ile, benimki hadi yıpranmış olsun, 210-220'yi görsün. Ya da ibiza gibi 190'da takılsın, giderim ama gaz yemem desin. Gaz kesmesi, öne doğru yığılması bence problem.
gazı kesiyor demişsin kardeşim yani bağırıpta belli bir km bandında kalsa balata derim ama bence balata değil , birde ibizalar 190 da takılıyor yazmışın , nasıl bir takılma yani araç kendimi kesiyor otomatik olarak ,yoksa gücümü yetmiyor :) ?

yanlış boşluk varsa sorun yok

Geri
Üst Alt