Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

5.0 ekranda bluetooth sorun/çözüm

Erkki

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Aracımda 5inç olan standart teybi kullanmaktayım, bu teybin bluetooth özelliği hakkında dikkatimi çeken birkaç hususta bilgi vermek istiyorum.
Arabamı aldığımdan beri cep telefonumu bluetooth ile her daim arabama bağlı tutuyorum. sürüş esnasında gelen aramaları rahatlıkla karşılıyor ve dikkat dağılımı ve kontrolü zorlamadan konuşabiliyorum. Aynı zamanda teyp ile telefonu eşleştirdiğimden dolayı telefon rehberini ve arama detaylarını ekranda görebiliyor direksiyon üzerindeki tuşlarla kontrol edebiliyorum.(Telefon rehberinden kişi seçimi gibi)
Arabada müzik dinlemeyi de cep telefonumda bulunan spotify uygulamasıyla sağlıyorum. telefonda bulunan şarkıları bluetooth ile teybe aktarıyor şarkı geçişlerini direksiyon üzerindeki tuşlarla sağlıyorum.
Peki bu özellik nasıl yapılyor ve her telefon yapabiliyor mu?
Seat bu konuda gerçekten cömert davranmış ve teyp üzerinde bluetooth 4.0 sürümünü kullanıyor. bu sürüm bize eller serbest (hands free) özelliğini temelde sunuyor fakat üzerine bir tık daha çıkıyor ve komutları direksiyon üzerindeki tuşlarla sağlanmasına olanak tanıyor.
Diğer bir nokta ise yukarıda bahsettiğim bluetooth ile telefondaki müzikleri dinlerken şarkı değişimlerini direksiyondan yapabilmesi.(ayrıca telefonda çalan şarkının detaylarını da teyp ekranında görebiliyoruz)
Temelde bu iki özelliği bluetooth’un sahip olduğu profiller sağlıyor bu profiller HFP – Hands Free profile, A2DP – Advanced Audio Distribution Profile ve AVRCP – Audio/Video Remote Control Profile.
Biraz kafaları karıştıracak ama belirttiğim üç profili aslında 2 temel 1 ara profil olarak değerlendirebiliriz. HFP ve A2DP ana profiller AVRCP ara profil J
AVRCP burada çok büyük önem arz ediyor çünkü bluetooth ile bağlantı kuran telefonun uzaktan kontrolünü bu profil sağlıyor.
HFP: araç içinde telefon görüşmelerimizi sağlayan profil, A2DP: müziklerin teybe detaylarıyla birlikte (şarkı adı, sanatçı adı, albüm adı gibi) aktarımını sağlayan profil.
Arabamda yukarıda belirttiğim uygulamaları uzun zamandır sorunsuz bir şekilde kolaylıkla yapıyordum ta ki elime bir android tablet geçene kadar.
Asıl araştırmalarım bundan sonra başladı.
Bu tableti arabada bazen navigasyon cihazı olarak kullanmaya başladım ve sonra spotify kurup müzikleri tablet üzerinden dinleme kararı aldım. Bluetooth bağlantısını kurabiliyordum fakat direksiyondaki tuşlarla tableti kontrol ettiremiyordum ayrıca diğer bir durum ise tableti bağladıktan sonra artık cep telefonu görüşmelerini de araç üzerinden yapamıyordum.
Bu durum benim telefon görüşmelerimi sıkıntıya düşürdü rahatımdan oldum J
Teybimizin bluetooth özelliklerini araştırmaya başladım, teybimiz farklı 20 bluetooth cihazıyla eşleşme sağlayabiliyor fakat aynı anda sadece 2 cihaz ile aktif çalışabiliyor. Yani bluetooth ile müzik dinlemek için tableti eşleştirip telefon görüşmeleri içinde cep telefonunu aynı anda eşleştirmeye olanak sağlıyor.
Bu uygulamayı denedim gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Arama geldiğinde müzik kesiliyor ve telefon görüşmesini yapabiliyorsunuz görüşme bittikten sonra müzik kaldığı yerden çalmaya devam ediyor.
Buraya kadar ok. iki cihazı teybe tanıttık ve kullanabiliyoruz fakat hala müzikleri direksiyondan kontrol edemiyoruz.
2 gün boyunca araştırma yaptım Googleplay’de denemediğim uygulama kalmadı, bir türlü direksiyon kontrolünü sağlayamadım.
Sıkıcı aramaların sonunda Seat’ın Almanya yada Avusturya sitelerinden birinde araç mutlimedya sistemeri için güncelleme olduğunu buldum. Site linkleri diğer bilgisayarda kaldı daha sonra paylaşacağım. Umutsuzca güncellemeyi indirim usb flash disk’e attım ve arabanın başına geçtim. Usb’yi taktıktan sonra teybin ayarlar kısmından sistem güncellemeyi seçip gerekli güncellemeyi tamamladım. (güncelleme konusuyla ilgili ayrı bir başlık açmak sağlıklı olur sanırım biraz daha araştırıp detaylı yazabilirim) bu işlemin sonunda AVRCP özelliği ikinci cihaz için çalışmaya başladı ve hem tableti hemde cep telefonunu kontrol edebildim.
Konu biraz karıştı sanırım benzer durumla karşılaşan ve özellikle Android telefon/tabletlerin bağlantılarıyla sorun yaşayan arkadaşlara elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışırım.
2 gün sırf direksiyondan kumanda edemiyorum diye baya bir zaman harcadım ama bluetooth ve bağlantı konusunda biraz bilgi edindim.

* bu sonuçlara dün gece ulaştım o yüzden fotoğraf çekemedim.
**Merak eden olursa kullandığım cep telefonu Nokia Lumia 925 (Win 8.1 işletim sistemi)

Saygılar :)

Selamlar, Tabletin bluetooth versiyonu 4.0 olmayabilir mi?

hocam bursaya gel anlatırımm termal otel misss çimeriz beraber bırak bu dünya işlerini çimmeye gel :D

hocam Bursa organizasyonu efsane ama tatile çıkıyorum :( benim yerime de çimin :)

@Erkki arkadaşım merhaba güzel paylaşım ben senin yaşadığın sorunları hiç yaşamadım telefon ve tablet aynı anda bağlandı ve direksiyon kumandası da çalıştı benim tek sorunum (tabletten kaynaklı) olarak müzik sesinin arada kesilmesi oda klip kalitesi yüzünden

kurye ile elden teslime verildi

Geri
Üst Alt