Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

4 litre yağ yetermi?

34kok15

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar 60.000 bakımı için tüm filtreleri değiştirdim yağ olarak mobil1 f1 esp 5w 30 aldım 4+1 olarak ama 4 litre koydular 1 litreyi koymadılar forumda 4+1 demişlerdi fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

tsı lar 3.6 litre yağ alıyor 1,6 lar da en fazla 4 litre alır tahminimce ama 5 almaz kamyonet mi olduki...

5 almıyor ama eğer krterin altındaki somun çıkartılarak yağ boşaltma işlemi yapılmışsa 4 litreyide geçiyor ben 4.5 litre falan koyunca tamam demiştim 1 sene sonrada kalan 500 ml ekledim şu an bi sıkıntım yok çok şükür ama 4 litre varken sadece yağ müşürünün alt çizgisinde duruyordu yağ ve benim içim rahat etmemişti..

Normal yağ kapasitesinden yaklaşık 500ml daha fazla koymanız gerekmektedir. Yağ çubuğuna bakın, ideal çizgi arasındaysa sıkıntı yok. Yağ filtresi de yağın bi kısmını çektiği için biraz fazla koymanızda fayda var :) Yağ çubuğundan kontrol etmeniz en doğrusudur

Normal yağ kapasitesinden yaklaşık 500ml daha fazla koymanız gerekmektedir. Yağ çubuğuna bakın, ideal çizgi arasındaysa sıkıntı yok. Yağ filtresi de yağın bi kısmını çektiği için biraz fazla koymanızda fayda var :) Yağ çubuğundan kontrol etmeniz en doğrusudur

Yağ filtresi hiç aklıma gelmemişti doğru söylüyor murat; yarım lt de o alır eğer değişmiş ise:eek:key:

arkadaşlar bütün yağ değişimlerinde şuna dikkat edelim: yağı ve filtreyi değiştirdik belli ölçüde litrede yeni yağı dolduruldu yeni yağdan sonra en az bir tur atıp 10 dakika aracı hareketli kullanıp ve 15 dakika dinlendikten sonra düz zeminde çubuğa bakılmalıdır en doğrusu budur o zaman ilave gerekirse eklenir ve genelde az da olsa ilave olur,
tabi bu uygulamayı hiç bir yetkili servis yapmıyor bu eski sanatkar tamircilerin uyguladığı bir metotdur...
servisde yağ boşalır periyod kitaba bakılıp 3.6 litre ince şekilde ölçülüp konulur devam edilir...
ama bir usta tamirci dediğim metotda kontrol yapar ve en az 5 sefer çubuğu kontrol eder ben böyle yapıyorum ustama güveniyorum servislere güvenim yok...kaldı ki bir serviste çırak karter tıpasını bile ne ölçüde sıkıyor allah bilir...

1.6 için yağ filtresi değişmişse 5 lt alır değişmemişse 4.5 litre alır

bi daha kontrol edeyim o zaman teşekkürler arkadaşlar

benim hyundai getz 1.5 dizele 4 lt yetmiyordu tabi filtre de değişiyordu
ibizaya serviste 4lt koyuyorlar yada benim faturaya öyle yazmışlar benim kontrolumde yeterli miktarda yağ bulunuyordu arabada eklemem gerekmedi

arkadaşlar yorumlarınız çok yerinde. özelikle feridunun. ben herzan 4lt + 0,5lt koyduruyorum özellikle. eksiltmede yapmasa kararı budur diye düşünüyorum.

Geri
Üst Alt