Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

25-26 temmuz ibiza st 1.4 85hp yakıt tüketimi

bende aracımı alalı 1 hafta oldu arkadaşlar ilk depomda ortalama 37 kuruş yaktı nasıl sizce şehir içi şehir dışı karışık

bende aracımı alalı 1 hafta oldu arkadaşlar ilk depomda ortalama 37 kuruş yaktı nasıl sizce şehir içi şehir dışı karışık
ufak ufak alıştır paşam sen motoru arkadaşın da dediği gibi rodaja dikkat et ben bunu farklı iki yetkili serviste motorcuya sordum ikiside aynısını dedi bana , abi 2000-3000 km basma ufak ufak git motoru bağırttırma ilk 1000 km de 3000 deviri geçme sonrasında bilhassa dedi 2000km lerde 3500-4000 deviri geçme dedi 2000-3000km sonra bas dedi usta , bazıları var bilirisin bas açılsın hikayesi falan anlatıyorlar onlara sakın aldanma , sana bir örnek vereyim sen karar ver bas açılsın diyenlermi çok biliyor yoksa bu arabayı yapan motor mühendislerimi ? burdan hangisinin doğru olduğuna sen karar ver ;) ona göre git .
birde yetkili servisteki ustalara sorum şu oldu diyelimki bastık açılsın hikayesine bağırttırdık ne olabilir ? cevapta bu oldu atıyorum 500 bin gidecekse o motor 300 bin gider ayrıyetten ileride yağ yakmayacağı varsa ona göre yağ yakma olasılığı artar ...
heee birde şu var aç kitabını oku göreceksin ; bende onu yanlış biliyormuşum dün okudum ,sabah motoru çalıştırdığımda 5 dakika falan ısınmasını bekliyordum ben bu güne kadar bütün araçlarımda , ama kitapta da diyorki motoru çalıştırınca ufak ufak bağırttırmadan yürüyün motor daha çabuk ısınıcak ve aşınma daha da azalacak ilerki vade için (motor rolantide ısınmasını beklerseniz daha geç ısınıcak ve aşınmalar artacaktır ..!
benim araçta 900 km de şehir içi hemen hemen seniniki kadar yakıyor ,

aynen yiğitinde dediği gibi o benzin ibresindeki küplerle hesap yapma yanılırsın ;) alt kısımdayken küpler atıyorum 50 tl lik benzinle 3-4 küp olursa full e yakın kısımda tek küp belki ilerler , yani bunun mantığıda az benzinle ne zaman biteceğini daha hassas görmek için yapılmış bir olay ,
kısaca özetleyecek olursak alt kısımlarda benzin aldığında çok gösterir ama çabuk biter üst kısımlarda da zor dolar gibi görünür ama kolay bitmez :)
birde şunu eklemek isterim full dü depo geçen gün ortalama 90 km falan sonra istanbulda şehir içinde bir tane küp eksildi ..
ancak şöyle bişi var ki sırf teknik olacak diye anlatımı karmaşıklaştırmanın bi manası da yok.. :eek:key:
bunun yanında benzin ibresinin ilk çeyreğiyle son çeyreğinde gidebilcek yol kafadan farklıdır zaten..benzin depoları küp vs. şeklinde olmaz çünkü..

ilk zamanlarda fazla basmadım zaten serviste 140'a kadar basabilirsin dedi servis çalışanı...2bin kmye kadar çok zorlamadaım motoru...şimdi ortalama 32 kuruşa düştü yakıt...90-110 arası gidilirse hız sabitleyici ile 27-28 kuruşa kadar düşeceğini umuyorum...lpg konusunda kararsızım hala

en son ölçümümde 490 km yol gittim 35 litre benzinle. Km hesabında ise 34 kr. yakıyor ve şehir içi şehirler arası karışık. Değerler bu ortalamada zaten.

çok yoğun trafikte gezdim 218 km yol yaptım depoyu tekrar fulledim 85 tl benzin yakmış 388 falana denk geliyor araç 1000 km de .

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

Valla küpleri bilmem ama ben arabanın deposunu doldurduğumda ek depo dahil yaklaşık 225TL şehir içinde 550km gidiyorum ama şehir dışına çıktığımda 780km gittiğimi biliyorum
bu ek depo olayı nasıl oluyor biraz açıklarmısınız ? yavaşta depo doluyor mesela pompa atıyor o şekilde bir hesapla yola çıkıyorum herzaman pompa attıktan sonra mı alıyor yani ? alıyorsa kaç litre daha alıyor ?

Geri
Üst Alt