2014 F1 Kuralları Yorumları | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

2014 F1 Kuralları Yorumları

memet_one

VİP Üye
Administrator
Katılım
9 May 2013
Mesajlar
11,470
Beğeniler
7,626
Yaş
32
#1
[h=5]'2014 kural değişiklikleri en çok bize zarar verecek'[/h][h=4]Adrian Newey, 2014'teki kural değişikliklerinin REd Bull'u diğer tüm takımlardan daha fazla olumsuz etkileyeceğini söyledi.[/h]


Yeni yönetmeliklerin uygulanmaya başlamasıyla yapılan motor değişikliğiyle Red Bull'un zirvede olduğu bir konuda takımın rekabet seviyesinin düşmesi beklenirken, Newey esas endişelendiği konunun aerodinami alanındaki değişiklikler olduğunu ifade etti.
Belki de Red Bull'un en güçlü olduğu egzoz üflemeli difüzörlerin ortadan kalkmasıyla birlikte egzoz gazını downforce için kullanamayacaklarını ifade eden Newey, bunun en büyük endişesi olduğuna dikkat çekti.
"Yeni motordaki tek egzoz çıkışının zaten neredeyse hiç downforce etki gücü yok. Ayrıca turboşarjın gücün büyük bölümünü geri alacağını da düşünürsek geriye bir şey kalmıyor zaten."
"Mevcut yönetmelikte egzoz pozisyonu konusunda muhtemelen rakiplerimize nazaran en iyi tasarım bize aitti. Bu yüzden bu değişikliklerden en fazla zarar görecek takımın biz olacağımızı düşünüyorum."
Newey ayrıca, tüm takımları yeni ön kanat yönetmelikleri nedeniyle aerodinamik açıdan çok zorlanacaklarını da sözlerine ekledi.
"Bence aerodinamik anlamda en büyük mücadele ön kanat yönetmelikleri nedeniyle doğdu. 100mm'lik bir daralma çok bir şey ifade etmese de ön kanadın dış planyaları artık ön lastiğin tam önünde olacak ve bu da düzlükte istenen aerodinamiyi yakalamamızda hem bizi hem de diğer tüm takımları çok zorlayacak."
 

memet_one

VİP Üye
Administrator
Katılım
9 May 2013
Mesajlar
11,470
Beğeniler
7,626
Yaş
32
#2
[h=5]'2014'teki kural değişiklikleri zirveye dönmek için büyük fırsat'[/h][h=4]Fernando Alonso, Red Bull'u yakalamaları için en iyi fırsatın, 2014'te gerçekleşecek kural değişiklikleri olduğunu ifade etti.[/h]


Geçtiğimiz hafta sonunda üst üste üçüncü kez Sebastian Vettel'in gerisinde yarışı 2. tamamlayan İspanyol pilot, klasmanda da ikinci sırada bulunuyor.
Ancak Vettel dördüncü şampiyonluğuna doğru emin adımlarla ilerlerken, Alonso gelecek yıl motor değişikliğini de kapsayan büyük bir teknik değişiklik paketinin, aradaki farkı kapatmak için çok iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.
"Yönetmeliklerde çok büyük bir değişikliğe gidiliyor ve bu bizim aradaki farkı kapatmamız için en büyük şansımız. Artık bütün gücümüzle 2014'e yoğunlaşacağız ve seneye tamamen sıfırdan başlıyor olacağız. Sıfırdan!"
Alonso ayrıca Ferrari'nin şampiyonluk umutlarını azaltan en önemli etkenin, Pirelli'nin sezon ortasında yaptığı lastik değişikliği olduğunu da ifade etti.
"Bu sezona aslında hiç fena başlamadık. Avustralya'da sıralamalarda olmasa da rekabetçiydik ve Lotus'la birlikte lastikleri oldukça iyi kullanıyorduk. Çin'de ve İspanya'da kazandık. Sonra ise özellikle Pirelli lastikleri değiştirdikten sonra biraz performans kaybettik."
"Şampiyonanın dönüm noktası bu oldu. Lastikler değişti ve biz şampiyonluğa güle güle dedik."