Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2013 Seat Leon 1.2 TSİ Referance, İlk Gün İzlenimlerim

olsun da bizim de reference leonumuz olsun ;)
gardaş takma, boş dediğin arabada da bir sürü özellik var. ALLAH kaza bela vermesin, ağız tadı ile sürmeyi nasip etsin, önemli olan o. aradaki 5 bin lira ile de bolca gezer tozarsin...

olsun da bizim de reference leonumuz olsun ;)
gardaş takma, boş dediğin arabada da bir sürü özellik var. ALLAH kaza bela vermesin, ağız tadı ile sürmeyi nasip etsin, önemli olan o. aradaki 5 bin lira ile de bolca gezer tozarsin...

Taktığım yokda benim yapımda biraz bu vardır. Önce her şeyin en kötüsünü görür, onla yüzleşir ve sonra olanı kabullenirim. :) Bir şey tartışırken veya bir şeyi incelerken enine boyuna, iyisiyle kötüsüyle ele alırım. Böylece kendime karşı daha dürüst olduğumu hissederim. :)

Böyle de sapık bi adamım işte :))))

Yorumun için saolasın. Ayrıca ibiza' da çok güzel bir araba, kazasız belasız yola devam inşallah. :)

Bende de refenrance var önceleri ben de epey üzüldüm ilk aldığımda hayal kırıklığına uğradım ve ben satın alırken aracı görmedim zamdan bi gün önce almaya çalıştığım için görmeden aldım. İçini görünce kahroldum kapılar kromsuz torpido ve en beteri deri olmayan direksiyon kılıfı hatta daha da kötüsü vites topuzu:) ama sonra şöyle düşündüm bu herifler bi şekilde bi üst paketi de satmak zorunda ve arada 5000 ₺ fark var. Güvenlik ve dış donanım sürüş standart yapmışlarsa bişeyden fark yaratmal zorunda style paket bu fark da iç döşemeler ve opsiyonel paketlere kalıyo bu durumda ve bu bence kötü değil. Güvenlik ve dış donanım bana göre öncelikli. Performastan memnunum. Yakıttan pek değilim en azından sandığım gibi değil daha 15bin bakıma girmediğimden belki de. Silecekleri değiştirecem çok ses yapıyo ve silmiyo düzgün. Bu arada led far sonradan eklenmiyo reference lara. Ben de direksiyon vites ve led far alırdım imkanı olsa bit de jant tabi. Deri döşeme kapı ve koltuklarla ve filmle ve ses sistemiyle de bu iş biterdi. Ama bunlar 8000₺ falan tutuyo. Değer mi bence deymez sat fr al:) bence aracın gayet iyi. Ben en azından alıştım artık kendi leonuma. Nankörlük de etmiyim araç çok çok iyi. Çok uzattım tekrar hayırlı olsun güle güle kullan...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bende de refenrance var önceleri ben de epey üzüldüm ilk aldığımda hayal kırıklığına uğradım ve ben satın alırken aracı görmedim zamdan bi gün önce almaya çalıştığım için görmeden aldım. İçini görünce kahroldum kapılar kromsuz torpido ve en beteri deri olmayan direksiyon kılıfı hatta daha da kötüsü vites topuzu:) ama sonra şöyle düşündüm bu herifler bi şekilde bi üst paketi de satmak zorunda ve arada 5000 ₺ fark var. Güvenlik ve dış donanım sürüş standart yapmışlarsa bişeyden fark yaratmal zorunda style paket bu fark da iç döşemeler ve opsiyonel paketlere kalıyo bu durumda ve bu bence kötü değil. Güvenlik ve dış donanım bana göre öncelikli. Performastan memnunum. Yakıttan pek değilim en azından sandığım gibi değil daha 15bin bakıma girmediğimden belki de. Silecekleri değiştirecem çok ses yapıyo ve silmiyo düzgün. Bu arada led far sonradan eklenmiyo reference lara. Ben de direksiyon vites ve led far alırdım imkanı olsa bit de jant tabi. Deri döşeme kapı ve koltuklarla ve filmle ve ses sistemiyle de bu iş biterdi. Ama bunlar 8000₺ falan tutuyo. Değer mi bence deymez sat fr al:) bence aracın gayet iyi. Ben en azından alıştım artık kendi leonuma. Nankörlük de etmiyim araç çok çok iyi. Çok uzattım tekrar hayırlı olsun güle güle kullan...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorumuna tamamen katılıyorum. Ben de ilk gün izlenimimi anlatırken hayal kırıklıklarımdan bahsettim ama şuan arabam 500km yi gördü ve ilk gün ki hayal kırıklıklarımdan eser kalmadı.

Araba gerçekten çok çok iyi. Görenler çok beğeniyor. Start stop'u herkes şaşkınlıkla karşılıyor. Ayrıca yokuş kalkış sisteminin varlığından da haberdar değildim, dik bir yokuşta bana güzel bir sürpriz yaptı. Far aç/kapa yerinin altında ki minik gözün üzerinde airbag yazısı gördüm. Dizde de airbag var sanırım haksız mıyım?

Ses de ilk başta yetersiz gelmişti ama arkadaşların arabalarına baktım, bizim ki 2 hoparlör ile bile çok daha üstün. Bas çok temiz geliyor, tizler de boyundan büyük işler çıkarıyor.

Yakıt konusunda benim de beklentimi henüz karşılamadı ama tüketim gün be gün düşüyor. İlk 10 gün 9-10 litre yaktım. Şuan hızla düşüyor. Günün sonunda 1. sayfa ortalamasına (o günün ortalaması sanırım) baktığımda, dün kontağı 6,6 litre de kapattım. Toplam da 500km ortalamam 8,3lt/100km.Tamamı şehir içi ve yoğun trafik mevcut. Bu değer 9,5 litrelerden düştü, hedefim ise toplam ortalamayı 7 litrenin altında görebilmek.

Teşekkür ederim, sizin aracınızda hayırlı uğurlu olsun. :)

Yorumuna tamamen katılıyorum. Ben de ilk gün izlenimimi anlatırken hayal kırıklıklarımdan bahsettim ama şuan arabam 500km yi gördü ve ilk gün ki hayal kırıklıklarımdan eser kalmadı.

Araba gerçekten çok çok iyi. Görenler çok beğeniyor. Start stop'u herkes şaşkınlıkla karşılıyor. Ayrıca yokuş kalkış sisteminin varlığından da haberdar değildim, dik bir yokuşta bana güzel bir sürpriz yaptı. Far aç/kapa yerinin altında ki minik gözün üzerinde airbag yazısı gördüm. Dizde de airbag var sanırım haksız mıyım?

Ses de ilk başta yetersiz gelmişti ama arkadaşların arabalarına baktım, bizim ki 2 hoparlör ile bile çok daha üstün. Bas çok temiz geliyor, tizler de boyundan büyük işler çıkarıyor.

Yakıt konusunda benim de beklentimi henüz karşılamadı ama tüketim gün be gün düşüyor. İlk 10 gün 9-10 litre yaktım. Şuan hızla düşüyor. Günün sonunda 1. sayfa ortalamasına (o günün ortalaması sanırım) baktığımda, dün kontağı 6,6 litre de kapattım. Toplam da 500km ortalamam 8,3lt/100km.Tamamı şehir içi ve yoğun trafik mevcut. Bu değer 9,5 litrelerden düştü, hedefim ise toplam ortalamayı 7 litrenin altında görebilmek.

Teşekkür ederim, sizin aracınızda hayırlı uğurlu olsun. :)

Tabi burada önemli olan depo ölçümü. Hoş leonda bilgisayar ile depo ölçümünde pek fark olmuyor. Yine de depoya bakmak lazım. Start stop olayı cidden çok güzel. Güle güle kullanın.

Arabayı alalı yaklaşık 1 yıl oldu (7.700km) ve izlenimlerim şu şekilde;

Performans ve yakıt tüketimi:

1.2 TSI motor, hem yakıt tüketiminde cimi hem de performansı oldukçşa iyi. Uzun yolda (Kayseri-Ankara arası, hız sabitleciyi yok, 2 kişi ve bagaj kısmen dolu) 100km'de 5,3litre yakıt tüketirken, araç sollamalarında çabucak hızlanarak sizi tedirgin etmiyor, geçip gidiyor. Bayırlarda yığılmıyor, keskin virajlarda savurmuyor. Şehir içinde ise tüketim, kullanıma bağlı olarak 100km'de 6-7 litre arasında değişiyor. Buna Start/Stop' un katkısı da oldukça büyük. Periyodik bakım sonrası tüketimin biraz daha düşeceğini ve performansın daha da iyileşeceğini düşünüyorum.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu arabanın en önemli tercih sebebi 'az yakar çok kaçar' karakterine sahip olmasıdır.

Sürüş keyfi:

Süspansiyonlar sert. Çukur ve tümseklerde maalesef 'Küt' sesi mevcut. Şehir içinde ses yalıtımı başarılı ancak uzun yolda asfalt sesi biraz daha önlenebilirmiş. Ön camlar açıldığında rüzgar sesi yüksek, arka camlar açıldığında ise pat pat pat sesleri kulak tırmalayıcı. Koltuklar spor ancak 5 saatlik molasız yolculuklarda dahi sizi çok yormuyor.

Eksiklikler (olmasa daha iyiydi):

- Silecekler çok çabuk deforme oldu, daha kaliteli olabilirdi.
- Geri vites 6. vitesin yanında olmalıydı, bazen hala 1 diye geriye atabiliyorum.
- Kaloriferler kapalıyken dahi bir parça sıcak hava üfürüyor.
- Yedek parça ve bakım maliyetleri bence yüksek. 30-40 km hızla sağ ön tekeri kaldırıma çarptım. Lastik yarıldı ve jant hasar gördü. Lastik +Jant için işçilik hariç 1300 tl fiyat çıktı. Neyse ki kasko karşıladı. Az önce telefonla bilgisini aldım, ilk bakım maliyeti olarak da 435tl fiyat çıkardılar.
- Arka kapı hoparlörlerinin olmayışı bazen eksiklik olarak kendini hissettirebiliyor.
- Geri geri giderken görüş çok düşük. Park sensörü ciddi bir ihtiyaç.
- Yedek lastik ince. Belli bir hızda ve km gidebiliyor. Lastik patlayınca hemen yaptırmalıyım kaygısına düşüyorsunuz.
- Saatte 140km/h geçince, bende daha fazla basmayayım hissi uyandırıyor.
- Çok sık vites istiyor. Belki otomatik şanzıman tercih edilebilir.
- Temiz kullanım ve koyu renk olmasına rağmen, döşemeler lekeyi çok belli ediyor. Bu da kılıf veya kilim ihtiyacı doğuruyor.
- Teyp' de renkli ekran ve direksiyondan kumanda, 4 hoparlör, park sensörü ve hız sabitleyici baz modelde de standart olmalıydı.

Evet, gördüğünüz gibi liste biraz kabarık. Ancak bugün olsa yine aynı arabayı tercih ederim. Çünkü tasarımı güzel, kullanılan malzemeler kaliteli ve en önemlisi de tabii ki 'az yakar çok kaçar'...

Geri
Üst Alt