Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2012-13 dsg leon yokuş kalkış desteği

sdrzm

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Seat sahipleri ailesini katılmak istiyorum fakat önce sizlerin tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

2012-13 otomatik dizel seat leon almayı düşünüyorum. Internette kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu araçlarda hill holder sistemi var mıdır, 2 sn süre ile tutuyor mu? Aracı eşim de kullanacağı için ve biliyorsunuz istanbulda düz yer çok az, bu sisteme çok ihtyacımız var.

İkinci sorum dsg sistemleri değişimi çok yüksek fiyatlara yapılıyor. Sizce 100.000 km altı 4-5 senelik araçlar bana sıkıntı çıkartır mı? Yılda 15-20 bin km yapacağım. Alacağım aracı 3 sene sonra yenileyeceğim.

Yardımlarınız için teşekkürler

Son düzenleme:
Merhaba,

Seat sahipleri ailesini katılmak istiyorum fakat önce sizlerin tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

2012-13 otomatik dizel seat leon almayı düşünüyorum. Internette kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu araçlarda hill holder sistemi var mıdır, 2 sn süre ile tutuyor mu? Aracı eşim de kullanacağı için ve biliyorsunuz istanbulda düz yer çok az, bu sisteme çok ihtyacımız var.

İkinci sorum dsg sistemleri değişimi çok yüksek fiyatlara yapılıyor. Sizce 100.000 km altı 4-5 senelik araçlar bana sıkıntı çıkartır mı? Yılda 15-20 bin km yapacağım. Alacağım aracı 3 sene sonra yenileyeceğim.

aynen o özellik var ve ekstradan kaç saniye bekliyeceğini vagcomla arttırabiliyorsun...
dsg sistemini dikkatli kullandığn sürce sıkıntı cıkarcağını düşünmüyorum,ben 2,5yıldır kullanıyorum maşllahı var bi sıkıntı cıkarmadı ki bakımlarınıda serviste yaptırıyorum garanti olsun diye,dediği gibi dikkatlı ve heryerde yazan 3,4 maddeye dikkat edersen sıkıntı cıkarmaz,örneğin d 'de iken arabaya cok zorlama,trafik sıkışıksa triptoniğe al,dik yukarı cıkışlardada triptoniğe al,yaz aylarında akıcı trafik yoksa devamlı viste değiştirmemesi için ya s ya trip'te kullanki şanzıman ısınmasın,araçla hareket etmiyorken frene iyice basman gerekiyor,zaten devir göstermeside görürsün iyice dibe iniyor nerdeyseki araç kalkmak için kendini zorlamasın.. gibi dikkatlı kullanımlarda dsg sisteminin sorun cıkarcağını düşünmüyorummm.

Merhaba,

Günümüzde birçok araçta manuel vites bile olsa kaydırmazlık özelliği var. O konuda sıkıntı yaşamazsınız. Yalnızca, hafif eğimli ve yokuşa kaçmayan yollarda ayağınızı gazdan çektiğinizde araç kavrama noktasını yakalayana kadar hafif bir şekilde geri kaydırma yapabiliyor. Ama dik yokuşlarda 1 milim kaydırma yapmıyor. 2012- 2013 modeller çok DSG arızasının görüldüğü üretim aralıklarıdır. Bu nedenle baktığınız araç 60 bin km üzeriyse kesinlikle şanzımanı çok detaylı kontrol ettirmenizde fayda var.

Günümüzde birçok araçta manuel vites bile olsa kaydırmazlık özelliği var. O konuda sıkıntı yaşamazsınız. Yalnızca, hafif eğimli ve yokuşa kaçmayan yollarda ayağınızı gazdan çektiğinizde araç kavrama noktasını yakalayana kadar hafif bir şekilde geri kaydırma yapabiliyor. Ama dik yokuşlarda 1 milim kaydırma yapmıyor. 2012- 2013 modeller çok DSG arızasının görüldüğü üretim aralıklarıdır. Bu nedenle baktığınız araç 60 bin km üzeriyse kesinlikle şanzımanı çok detaylı kontrol ettirmenizde fayda var.

Bu durumda 2014 ve üzeri modelleri arıza riski daha az olarak mı konumlandırıyoruz? 1 2 ay içerisinde ikinci el bir dizel dsg leon almayı düşünüyorum. Ama sıkıntı çıkarma olasılığı beni çok rahatsız ediyor. Tabi baktığım km aralıkları 80 - 90 bin. Alt km'ler çok pahalı oluyor, 100 bin üstü de çok riskli. Sizin bir tavsiyeniz var mı?

Bu durumda 2014 ve üzeri modelleri arıza riski daha az olarak mı konumlandırıyoruz? 1 2 ay içerisinde ikinci el bir dizel dsg leon almayı düşünüyorum. Ama sıkıntı çıkarma olasılığı beni çok rahatsız ediyor. Tabi baktığım km aralıkları 80 - 90 bin. Alt km'ler çok pahalı oluyor, 100 bin üstü de çok riskli. Sizin bir tavsiyeniz var mı?

2013 ve 2014 ün belli dönemlerine kadar kullanılan kavrama markaları çok sorunluydu. Daha sonrasında arıza sayısında azalma gözlemlendi. Belki de DSG kullanıcıları araçlarını doğru kullanmaya başladılar :) 2015 2016' daki arıza oranı 2012 2013 yıllarına göre daha az. Ama araçlar da daha genç. Yani 2016 larda kesinlikle sorun kalmadı bundan sonraki DSG ler sağlam demek için üzerinden 3 yıl falan geçmesi lazım.

Aslında yakın zamanda kavraması ve mekatroniği servis tarafından değişmiş bir LEON sizin için daha iyi. Çünkü değişen kavrama ve beyinler, güncel hatasız parça kodlu ürünler oluyorlar. 80- 90 bin km için hiç arıza çıkartmamış servis yüzü görmemiş otomatik bir LEON daha tehlikeli bence.

Geri
Üst Alt