Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2012 1.4 style motor cızırtısı

sakcit

Kayıtlı Üye
arkadaşlar merhaba bende 2012 1.4 85 hp syle modeli var. aracı 2. el aldım ve hemen aynı gün içerisinde lpg taktırdım. daha sonra motordan özellikle hareket halindeyken gaza bastığımda motor sesinin yanında bir cızırtı duyuyorum. servise götürdüm yok bişey dediler ama benim hala şüphelerim var. bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?? böyle bir ses duyan var mı?? duyuyorsa normal mi acaba??

Zincir ve dişili sesine benziyormu o ses?

arkadaşlar merhaba bende 2012 1.4 85 hp syle modeli var. aracı 2. el aldım ve hemen aynı gün içerisinde lpg taktırdım. daha sonra motordan özellikle hareket halindeyken gaza bastığımda motor sesinin yanında bir cızırtı duyuyorum. servise götürdüm yok bişey dediler ama benim hala şüphelerim var. bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?? böyle bir ses duyan var mı?? duyuyorsa normal mi acaba??

son bir haftadır bende aynı sesi duyuyorum fakat benim araç 2012 tdi dsg.araç parkta iken gaza basınca sanki bilya veya ona benzer bir ses duymaya başladım.arasıra kesilip geri geliyor.şüphelerim klima dan yana.kılimayı kullandıktan sonra çıktı bu ses.araç garantide fakat birtürlü fırsat bulup gidemiyorum. başka duyan varmı bu sesi arkadaşlar? yada bilgisi olan?

Rezonanstan kaynaklanan bir ses olabilir.

Rezonans frekansını örnek olarak şöyle tarif edeyim, daha rahat anlaşılacaktır. Bir buzdolabı çalışırken normal iken, motor dururken nasıl bir titreme yapar. İşte o salınım rezonans frekansından dolayı kaynaklanır.
Rezonans basit bir titreşim gibi algılansa da aslında çok önemlidir. Fiziki olarak her maddenin belli bir frekansı vardır. Eğer o frekansı bulur ve o maddeye o frekansla tepki verirseniz her türlü titreşim ya da daha ciddi boyutlarda hasarlar verebilirsiniz. Örneğin boğaz köprüsünün frekansını biliyorsanız eğer, çekiçle bile yıkabilirsiniz. İşte rezonans denilen şeyi bu örneklerle tarif etmiş olduk.

Motor çalışması sırasında veya özelikle gaz verdiğinde ya da motoru durdururken eğer gevşeyen bir civata somun ya da herhangi bir malzeme varsa bunlar da titremeden dolayı lıkırtı, tıkırtı, cızırdama kısacası titreşim türlerinin herşekli ortaya çıkabilecektir. Tavsiyem; motor çalışırken gaza basıp bırakan bir arkadaşınızı koltuğa geçirip, siz de kaputu açıp sesin nerden geldiğini takip etmeniz. Eğer ki görünürde birşey yakalamazsanız gerekirse stereskop bile kullanabilirsiniz. (Stereskop ne alaka demeyin, en iyi triger, yakıt pompası vs. testi bile bu şekilde yapılır. Haa sanayi ustaları stereskop yerine uzun tornavida kullanırlar o da ayrı mevzuu :) )

Lpg takılması ile lpg ye uyumlu bujiler takılıyor onlarda çalışma anında şıkırtı yapabiliyor..İhtimalen aklıma geldi belki bundan kaynaklı olabilir..

Geri
Üst Alt