Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2012 İbiza Sport Coupe 1.2 tsi Dsg aldım . Fren ve Rodaj ile ilgili sorularım

fast77

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba aranızda olmak güzel.

Bende geçtiğimiz çarşamba ibiza sport coupe 1.2 tsi dsg modelini teslim aldım . araç henüz 100 km de . frenler konusunda ilk izleniminiz nedir ? 4 disk freni kullanmak için pedala sert ve güç kullanmak gerekiyor. servise gittim normal dediler 1000 km sonra diskler daha uyumlu çalışırmış. Diğer arkadaşların nasıl çok merak ettim....

Bu arada " rodaj " denen kavramın ısrarla olmadığını savundu doguş grubu. ilk 2-3 bin km de kimse basmaya kıyamıyor ama arabaların rodaj ayarlarının fabrika çıkışta yapıldığını söylediler. yani rodaj bir şehir efsanesi sanırım artık ..

Saygılar Sevgiler

Aracınız hayırlı olsun.. ROdaj konusunda yazmam gerekirse;

Aracınızın kitapçığını okursanız ilk 1000km yüksek devirlere çıkmamanız gerektiği, toplam hızın (tablo verisi 190km/h) 2/3'ünü geçmemeniz gerektiği, ilk 1000 km sonrasında 1500km'ye kadar ani yüklenmelerde bulunmadan tüm viteslerde üst devirlere çıkarak kullanmanız gerektiği, ilk 500 km'de lastiklere, ilk 1000km'de ise frenlere yüklenmemeniz gerektiği belirtilmiş.. Sonrasında serbestsiniz.. Ayrıca araç turboşarjlı olduğundan ilk çalıştırma sonrası turboyu ısıtma amaçlı olarak hemen yürütmemenizi (min. 30sn beklemenizi) stop etmeden önce de aynı şekilde turboyu soğutmak amacıyla aynı süre beklemenizi tavsiye ederim.

Arkadas yazmis gerekli aciklamayi. Bende araci eylul ayinda aldim, bursa dogustan. Bana da satis danismani rodaj doneminde dikkatli olun, asiri hiz yapmayin diye belirtti. Dogusla alakali degilde o kisi ile alakali bir durum bu bence. Hem oyle olsa neden kitapcikta aciklama yazmislar ki rodajla ilgili? Yapilmasi gerekenlerle ilgili? Sonucta o kitapcigi distributor firma hazirliyor. Seat'in da distributoru dogus oto olduguna gore (ben oyle biliyorum), neden oyle birsey yazsinlar ki, bunu soyluyolarsa?

teşekkür ederim ayrıntılı cevap için.. sizde ilk aldığınızda frenler benimki gibi miydi ? 4 lastik-disk frenlerin minimum dokunuşta sert tepki vermesini bekledim de .

Benim aracimda da frenlerin tepkisi azdi, sizinkisi gibi. Once ki aracimla kiyasladigimda bariz fark vardi. Otomatik oldugundandir diye dusunmustum basta ama sonralari ya ben alistim ya da frenler kendine geldi, bilmiyorum:) Su anda bir sorun yok ama.

araba gitmek için çok istekli ama durmasını da öğrenmesi lazım :)

Frenler ilk başta zayıf gibi geliyor, doğru; aracım şu an 818 km civarında, daha iyi tutuyor sanırım... Balata-disk alışma sürecinden kaynaklanıyor sanki... Ama yine de özellikle Japon araçlardaki dokunduğun an yerine yapışma hissi yok..

Frenler ilk başta zayıf gibi geliyor, doğru; aracım şu an 818 km civarında, daha iyi tutuyor sanırım... Balata-disk alışma sürecinden kaynaklanıyor sanki... Ama yine de özellikle Japon araçlardaki dokunduğun an yerine yapışma hissi yok..

Seatların sadece şanzıman ve motoru mu alman gerisi ispanyol mu ? frenler ispanyol mu yani ?

Test verisi 100 km hizdan 0 kmye fren mesafesi 40-41 mt.
Dikkat cekici.

bu forumdaki kritikleri okuyanlarin seat ibiza 1.2 tsi dsg almadan once cok daha titiz davranacaklarini dusunuyorum.

Ne zaman baslayacagi merakla beklenen tikirtili Dsg sorunsali, sehir ici tuketiminde pek de ekonomik kalmayan degerlere sahip olmasi, borularin birbirine degmesi, sungerle kaplanmasi gerekmesi, fren performansinin pek iyi olmamasi, turbo motor kullanma incelikleri gibi.

Sahsen ben bu aractan bu yazilan cizilenlerle iyice sogudum.

Hatta burada fiyatini elestirdigim Toyota Yaris' i bile estetik olmasa da 43 tl full cool paketli hali ile begenir oldum, belki de her sey estetik degildir otomobilde, ne dersiniz?

Selamlar mutlu salilar,
Bugunu sallayalim

Test verisi 100 km hizdan 0 kmye fren mesafesi 40-41 mt.
Dikkat cekici.

bu forumdaki kritikleri okuyanlarin seat ibiza 1.2 tsi dsg almadan once cok daha titiz davranacaklarini dusunuyorum.

Ne zaman baslayacagi merakla beklenen tikirtili Dsg sorunsali, sehir ici tuketiminde pek de ekonomik kalmayan degerlere sahip olmasi, borularin birbirine degmesi, sungerle kaplanmasi gerekmesi, fren performansinin pek iyi olmamasi, turbo motor kullanma incelikleri gibi.

Sahsen ben bu aractan bu yazilan cizilenlerle iyice sogudum.

Hatta burada fiyatini elestirdigim Toyota Yaris' i bile estetik olmasa da 43 tl full cool paketli hali ile begenir oldum, belki de her sey estetik degildir otomobilde, ne dersiniz?

Selamlar mutlu salilar,
Bugunu sallayalim

Kendi aracım diye savunma yapıyor gibi olmak istemem ama,

okuduklarınızı dikkate almadan önce muhakkak test sürüşü yapın arabayla.. Ekonomik olmadığını kim söylemiş merak ediyorum.. Daha ekonomik ve daha seri bir araba (benzinli) kendi sınıfında yok, sanırım diğer sınıflarda da yok.. Boru değmesi birkaç arkadaşımıza denk gelmiş, her markada bu tip sorunlar çıkabiliyor.. Audi, Mercedes, BMW gibi markalarda da benzer olaylar yaşanıyor, kul yapısı sonuçta.. Turbo motor incelikleri dediğiniz durum tamamen sizin yapınıza bağlı.. Siz titiz bir insansanız zaten atmosferik motorlu aracınızda da ısıtmadan yola çıkmaz/gaz vermez, kontak kapatmadan rölantide bir miktar beklersiniz diye düşünüyorum. DSG konusunda birşey diyemem, benim aracım manuel. Ancak DSG çok iyi bir şanzıman. Olumsuz yorumlar geneli hiçbir markada bağlamayacağı gibi Seat'ta da bu böyledir. Yaris diyorsunuz, 2-3 sene sonra Toyota forumlarını okursanız muhtemel sorunlar onda da var olacaktır, sonuçta mekanik bir yapı..
43 liralara çıkarsanız Leon'a (bir üst sınıfa) binmek daha makul diye düşünüyorum.

Geri
Üst Alt