Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2012 İbiza lpg tüketim değerlerim

bora55

Kıdemli Üye
Selam Arkadaşlar.
Öncelikle bu konuyu ibiza'nın lpg'deki yakıt tüketimini merak edebilecekler veya aracına lpg montajı yaptırmak isteyenler varsa onlara örnek olması açısından açıyorum. Çünkü bende aracıma lpg montajı yaptırmadan bu konu hakkında yorumlar aradım fakat çok tatmin edici şeyler görmemiştim.
Vereceğim yakıt tüketimi benim bölgeme ve benim sürüş tarzıma göre ortaya çıkan değerlerdir bire bir sizde de böyle ortalama çıkacak diye bir şey yok.
Ben aracıma bu sene 1 mayısta lpg montajı yaptırdım. (henüz ruhsata işletmedim 2015'de muayene olduğu için ancak kaskoya işlettim 23-24 lira gibi bir şey) 1750 liraya 9 taksitle landirenzo evo taktırdım. Yanlış hatırlamıyorsam "43 litrelik" simit tank monte edildi bagaja. Evet stepne bagajda duruyor...
Aklımda bir sürü soru işaretleri vardı. Ne bilim motora zararı olur mu, çok fazla performans kaybı olur mu, rolantide stop eder mi, gaz kokusu olur mu gibi sorular vardı kafamda, ancak bu soru işaretlerini aldığım yakıt ortalamalarıyla bir kenara atmış bulunmaktayım. He şunu da yerinde diyeyim herhangi bir performans kaybı yok. Varsada %5-6 civarıdır onuda kesinlikle hissetmiyorsunuz. Benzinle 180 km çıktığım yolda gazla da bu hıza gayet rahat çıkmış bulunmaktayım. Ayrıca herhangi bir koku olayı da yok...
Sürüş özelliğime gelirsem şunu belirteyim hız delisi değilim bunun içindir ki gazı kökleyerek gezmem adeta okşarım :) 2000 devirin üstü pek vites değiştirmem değişsem de 2500'ü geçmemeye çalışırım ki bence ekonomide çok büyük etkisi var. (50 liralık benzinle litresi 4.85 lira iken 180 km civarlarını bulurdum, 5 lira iken de 150 km'lere gelirdim ışık yanardı.)
Eğer lpg taktıracak arkadaşlar varsa benim araştırmalarıma göre ibizalarımıza her türlü kit uyum sağlıyor. Yeter ki ustanız iyi olsun...
Her gün işe geliş ve işten eve dönüş için aracımı kullanıyorum ve geliş gidiş olarak toplam olarak 45-50 km arası yol yapıyorum. Bu yaptığım yolun yaklaşık 30 km'sini uzun yol diye tabir edebiliriz çünkü yaklaşık hızım 90-120 km arası rahatlıkla oluyor. Geri kalan yaklaşık 20 km'si ise aşırı dur kalk ya da istanbul trafiği gibi aşırı sıkışık değil (Maşallah) ama yer yer dur kalklarım oluyor yavaşlamalarım hızlanmalarım da oluyor.
Haziran ayı gibi izmir'den istanbula geldim. 4 yetişkindik ve valizler eşliğinde stepnede dahil bagaj tıka basa doluydu gece yolculuğu olduğundan klimaya pek ihtiyaç duymamıştık hatta hatırlarsınız o sıralar bu kadiköyü sel götürmüştü havalar haziran olmasına rağmen yağmurlu ve biraz serindi :) Ortalama hızım 100 km'ydi.
Yaklaşık 550 km 4 kişi gittim. Sonrasında 60 km ise 2 kişi gittim.
Ve toplamda 610 km'yi 90 liraya gitmiştim. (ozamanlar lpg'yi 2.53 civarı alıyordum)
Sanırım konuyu çok uzattım daha fazla detaya girmeden,
Güncel verilerime gelecek olursam ;
2.37'den gazı Po gaz'dan alıyorum. Ortalama 30-32 litrede depo doluyor.
Bu da 72 - 73 lira demek oluyor.
Mesala en son fullediğimden bir önce ve gazı komple bitirdiğimde km 412'yi gösteriyor. Gittim tekrar fullettim 72 lira tuttu. Yani 72 liraya 412 km. (izmir-ödemiş gölcük toplam git gel 245 km ve geri kalan ev-iş arası)
En son fulletiğimden itibaren 308 km gittim gaz bitmeden cumartesi günü bir daha fulledim 53 liraya fullendi.
Yani 53 liraya 308 km...
Daha önceleri litresi 2.43'den aldığım gaz ile 30 litre 72 liraya 380 km gitmiştim. (biraz klima açıktı)
Kısacası sürüş tarzı ve sürüş güzargahına göre 72-73 liraya ortalama 400 km'yi bulmak içten değil...

Biraz uzun oldu ama lpg yakıt değerlerimi paylaşmak istedim :D Ara ara konuyu canlı tutma adına değerlerimi tekrardan yazarım.
İbiza sahiplerine lpg'yi öneririm. Gayet ekonomik. Ve eskilerin dediği gibi : "lpg candır." :)

Son düzenleme:
en son 2.37 den pogaz'dan 60 liralık gaz aldım. bu da yaklaşık olarak 25 litre oluyor...
lafın özeti 60 lira ile 352 km gittim.
nasip olursa yarın 1000 km'lkk uzun yola çıkacağım inşaAllah oradaki değerlerimide yazarım...

• Beğen
Reaksiyonlar: ULU
@bora55 takipteyim :) bende nasipse yarın benzinle 2500 km lik yola çıkacağım :) allah sonumuzu hayır eylesin inşallah :)

en azından bir ibizacının beni takip etmesi güzel :) şuana kadar yakıt verilerimle ortalama olarak bu 1000 km'yi 110-120 km'leri geçmezsem 150-170 lira civarında yapacağımı düşünüyorum :) nasipse tabi.
bu arada @muratgunay sanada hayırlı yolculuklar...

• Beğen
Bir ibizacı olarak bende takıpteyım

Beni EDS'ler İYİ Tanır

çok şükür 1000 km'lik yolu kazasız belasız atlatarak Allah'ın izni ile memlekete gelmiş bulunmaktayım... yol boyunca lpg fiyatları degiskenlik gosteriyor. ilk izmirde depoyu 72 liraya doldurdum. daha sonra 80 liraya doldurdum. en sonda 145 km daha gidip depoyu fullettim oda 22 lira tuttu.
yani dün depoma toplamda 175 liralık gaz girdi. ve halen gaz var. sanirim 30 km civari daha yaparim...sadece yol boyunca bir 20 km kısımda gaz bitmişti istasyon arayıp bulana kadar benzinle gittim.
arabada 2 kişiydik. bagajımız doluydu ve hızım 110 km idi.
kısacası 1000 km yolda 175 lik gaz yaktim.

• Beğen
Vallahi bu değer super.1000km yi benzinle gitsen 300-320 TL tutardi herhalde. LPG şart gorunuyor

Bahsettiğiniz rakamlar çok güzel arkadaşlar. Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin.

Vallahi bu değer super.1000km yi benzinle gitsen 300-320 TL tutardi herhalde. LPG şart gorunuyor
geçen gelişimde yalan olmasın git gel 650-700 lirayı bulmuştu benzinde...
ayrıca insan benzinde kullanınca gaza istediği gibi basamıyor. aynı yolu 90-100 arası gelirdim simdi 110-120 ile.

Geri
Üst Alt