2010 Sıralama kuralları değişti | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

2010 Sıralama kuralları değişti

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Beğeniler
79
Yaş
30
#1
FIA'nın yeni sportif ve teknik düzenlemelerde yaptığı son değişiklikler dün açıklandı. Gelecek yıl 26 araçlık bir mücadele izleyeceğimiz gridde sıralama prosedüründe küçük bazı değişiklikler oldu.Buna göre, bir saatlik sıralamalar yine üç seans üzerinden geçilecek ancak bu kez, 20 dakikalık ilk bölümde en yavaş sekiz pilot elenecek. İkinci bölümde de aynı uygulama geçerli olacak ve 10 dakikalık son seansta mücadele edecek yine 10 pilot kalacak.

Bununla birlikte taraftarları memnun etmek için, son seansta, yakıt ikmali yasağı gözönüne alınarak düşük yakıt konfigürasyonu ile sürüş yapacak.

FIA'nın resim internet sitesinde yayınlanan değişikliklerdeki bir diğer önemli nokta ise, mevcut puanlama sisteminin geçerliliğini koruyor olması. Yani Bernie Ecclestone'un daha önce önerdiği madalya sistemi uygulanmayacak.

Her bir aracın asgari ağırlığı, KERS'in getireceği ilave ağırlıkla birlikte 620 kilogram olarak açıklanmıştı. FOTA'nın sistemi kullanmayacağını açıklamasına rağmen, buna gelecek sene de devam edilecek.

Bu arada lastik battaniyelerine de izin verilecek. Daha önceki açıklamalara göre tasarruf tedbirleri çerçevesinde bunların yasaklanacağı belirtiliyordu.

TurkiyeF1.com