Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2008 Cordoba 1.4 TDI Stylance alacağım, lütfen yardım

mfatihli

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba,

2008 model 80.000 km de Seat Cordoba TDI stylance alacağım için şimdiden araştırmalara başladım ve aranıza bu nedenle yeni katıldım.

Sizlerin de yardımını rica edeceğim sorularım şunlardır ;

1- Öncelikle bu aracı bakırköyde ALMAR oto galerisinden alacağım, kendileri aynı zamanda Seat yetkili servisiymiş. Aracın tüm kayıtlarını göstereceklerini söylediler ve araç sürekli servis bakımlıymış. Doğru bir şey mi yapıyorum ???

2- Diğer Cordoba konularını araştırdığımda performans isteniyor ise araca tuning yani yazılımının değişmesi gerektiğini okudum. Peki bu yakıt tüketimini arttırır mı ? Arttırıyorsa ne kadar fark eder Yakıt tüketimini düşürmek için ne yapabilirim ?

3- Sahibinden. com da baktığım cordobaların çoğunun kapı çerçevelerinde çamur, torpidoda ki havalandırma ızgaralarında çamur, koltuklarında çamur ve lekeler mevcut. Bunlar 2009 da selden perte çıkan araçlar mıdır ? Kasko olan araçların pert olduğu nihayetinde tramer kayıtlarına çıkıyor ama kaskosu olmayan arabaların perte çıkmasına karar verecek kişi kullanıcısı olduğundan bunu bilemiyorsunuz. Siz ne ne dersiniz ?

4- 2008 model Seat Cordoba stylance alırken nelere dikkat etmeliyim ? Mesela alacağım araç 80.00 de fakat pedallar aşınmadan dolayı dümdüz olmuş. Bu normal midir yoksa .... ? :)

5- Arabay alacağım Seat yekili servisi aracın 75.000 bakımını yaptıkv e galeriye koyduk dedi, 90.000 bakımı için geleceksiniz ve triger değişecek ve fiyatı 650 - TL dedi. Doğru mudur ?

6 - Aracı aldığım gün yazılım yüklettirmek ve bi xenon far taktırmak istiyorum, bunları nere de ve hangi fiyatlara yaptırmalıyım ?

7- Size sormadığım fakat sizlerin tecrübesine dayanarak yapacağınız açıklama, öneri ve tavsiyeleriniz var mıdır ?

Cevap vererek yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar....

ben diğer konuya yazmıştım ama bunu yeni görüyorum

1) Eğer servis bakımlı ise servis kayıtlarını görmeden buna inanmayın içiniz rahat etsin servisten kayıtları görün.

2)Performans konusu görecelidir kimine göre 1.4 TDI çok tatminkardır kimine göre değildir yani araçtan ne beklediğinize bağlıdır. Custom yani aracınıza özel yaptıracagınız yazılımla ekonomi sağlamanız bile mümkün ama performans artınca genelde daha seri kullanma isteği artar insanda ve daha cok yakar. Sakin kullanımda custom yazılımlı 1.4TDI daha az yakar

3)Tamamen kullanımla alakalıdır bu konuda görmeden bilmeden yorum yapmak yanlış olur.

4)80bin kmde ama pedalların dümdüz olması ilginç bende 80bin kmde cordoba sahibiyim pedallarım kar lastiği gibi:)

5) triger bakımı yaklaşık 350 TL tutuyor ayrıca yağ bakımı olunca ve su pompasıda değişirse 700ü buluyor ama aracın bakım periyodu 15bin km değildir 10bin kmde bir servise girilir yağ bakımı için yakıt filtresi için 30-40bin km de bir değişim yapsanız sakıncası yoktur ama ben yağı 5bin kmde bir filtreleri 10binkmde bir değiştiriyorum içim rahat geziyorum tertemiz olsun motorum diye.

6)yazılımı 500TL ye yaptırabilirsiniz bunun için size yer tavsiyesinde bulunacak daha bilgili arkadaşlar vardır. ama ben Mehmet Gazihan derim.

7) Aynı aracı yaklaşık 4 senedir kullanıyorum inanılmaz memnunum yakıtı mükemmel 1661km ye kadar menzil yakaladım tabilki sabır istiyor bu değeri yakalamak ama ekonomik oldugunu anlamanız için gayet güzel bir değer.
Onun haricinde ben Cupra tampon tavsiye ederim orjinal tampon benim hoşuma gitmiyor. sizde aradaki farktan daha cok yakıştıgına kanaat getireceksinizdir zaten.
zamanla daha farklı neler olabilir yardımcı oluruz

umarım kafanıza gönlünüze göre olan aracı alırsınız şimdiden hayırlı olsun.

Çok uzun yazmışsınız kısa cevap vereceğim.
Araç 90k kmde ağır bakıma girer ki bana göre tüm değişmesi gerekenleri değiştirilmesi gerekir buna debriyaj balatada dahil.
Aracı aldıktan sonra 1000 lirayı gözden çıkarmalısınız.
Cordoba stylance en full modeldir.Kaldıki 1.4 tdı zaten az yakan bir motordur 3 silindirlidir,80 hp gücündedir.
Bu araçta kaza vs yoksa servis bakımlıysa fiyatı size uygunsa bence alın ama çok iyi araştırmanız lazım.Ağır bakımlarını yapın 90k km elinizi sürmezsiniz.10bin bakımdan başka pek bişi çıkmaz.

xx

Araç 90k kmde ağır bakıma girer ki bana göre tüm değişmesi gerekenleri değiştirilmesi gerekir buna debriyaj balatada dahil.
Cordoba stylance en full modeldir.Kaldıki 1.4 tdı zaten az yakan bir motordur 3 silindirlidir,80 hp gücündedir.
Bu araçta kaza vs yoksa servis bakımlıysa fiyatı size uygunsa bence alın ama çok iyi araştırmanız lazım.Ağır bakımlarını yapın 90k km elinizi sürmezsiniz.10bin bakımdan başka pek bişi çıkmaz.

xx

Engin abi ben alıcı olsam bu yazıdan sonra gözüm korkardı:)
Debriyaj ve fren balatalarının değişimi için 90bin kmde değişmelidir demek çok yanlış olmuş kusura bakma bu yüzden ama 110bin kmde balata değiştirdiğim arabam oldu 40bin kmde balata değiştirdiğim arabamda oldu o yüzden kmye bağlayamayız almadan evvel aracı kullanacagı için frenlerin durumunu ve debriyajın durumunu anlayabilir ama benim arabam 80bin kmde ve debriyajı gayet iyi fren balatalarını ben 40bin de keyfiyetten değiştirdim şuan onun üzerine 40binden fazla yapmama rağmen ikinci kez değişmedim o yüzden bu parçalara km biçmek dogru olmaz.

Triger bakımı için geçende beni aradılar servisten ve özel indirim yapacaklarını indirimsiz fiyatın 360 TL yanlış hatırlamıyorsum oo civarda oldugunu söylediler buna yağ bakımı dahil değil yani yağ yağ filtresi hava polen mazot filtreleri dahil değil ama Triger bakımında su pompası değişimi önerilir yağ pompası zinciri değişimi önerilir bunlar öneriliyorsa muhakkak değişmesi gerekmez o yüzden bende 80bin kmde cordobaya biniyorum kesinlikle 1000TL bakım masrafı yapmam

xx
tamamen katılıyorum.
aracın zaten ağır bakımı yaklaşmış daha düşük kmli olsaydı yine daha iyi olur muzaffer abi triger sadece serviste 1200 fiyat çekiyorlar(doğuş otoda yaptırmak istersen) ama 350 ye felan yaptırabilirsin.bu arada benim araçta yeni onun için yazıyorum.bakımlarını ben yaptırmak zorunda kaldım.99000 deydi aldığımda ama bakımlarını yaptırabilirsende yine kullanırsın abi zaten motor ömrü 330000 km felan 330000 e kim öle kim kala :)

1200TL triger bakımı mı? :) arkadaşım saçma sapan bilgiler vermeyin buraya insanlar bilmediklerini öğrenmek için yazıyorlar daha bu ay içerisinde beni SEAT YETKİLİ SERVİSİ aradı ve bende o sırada TRİGER BAKIMI ne kadar dedim yani sadece TRiGER BAKIMINI sordum 360 TL civarında bir rakam verdiler 400den fazla değildi.

SU POMPASI
YAĞ POMPASI ZİNCİRİ
DEBRİYAJ BASKI BALATA
FREN BALATALARI

bunlar TRİGER BAKIMINA dahil değildir SU POMPASI için kontrol TRİGER BAKIMI yapılırken yapılır ve GEREK DUYULURSA DEĞİŞİR.
YAĞ POMPASI ZİNCİRİ İÇİN BELİRLENMİŞ BİR KM YOKTUR SORUNLUYSA 10BİN KMDE BİLE DEĞİŞİR
DEBRİYAJ BASKI BALATASI VE FREN BALATALARI İÇİN ZATEN YORUMA GEREK YOK bu parçalar tamamen kullanıma bağlıdır gerekirse debriyaj 5km yapmadan hatta 1km yapmadanda değişim yapılacak hale gelebilir!!!

burada milletin gözünü korkutmanın anlamı yok 80bin kmde bir araba alırken 10bin km sonra 1000TL yada 1200TL harcayacaksın diyerek insanları korkutmak yanlıştır.

bu arada Görkemde arabasını satıyor o yüzden böyle yazıyor demeyin benim aracımdan Muzaffer beyin haberi bile yoktur. Bize düşen yardımcı olmak bilgi vermektir böyle konularda lütfen herkes yazdıgı konuya doğru düzgün yazsın.

:) herkese emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim...

Cevaplar oldukça tatmin ediciydi, bugün birazdan aracı görmeye gidiyorum. Cupra tampon olayında ise Görkem hocama katılıyorum. Araç için 1.000 Tl ekstrayı da gözden çıkarttım. Cupra tampon, b1 xenon ve chip olayını da yaptırmadan binmek bence işgüzarlık olur.

1.661 km gibi bir rakam görünce tekrar okudum, başa döndüm tekrar okudum.. 1 depo ve 1.661 km :)))))))

Daha ne isteyeyim..

Performans olayına gelince , zaten evli olduğumdan dolayı agresif kullanım birileri özellikle delirtmediği sıkıştırıp sinirlerimi bozmadığı sürece pek başvurduğum bir yol değildir...

KEndi aracım olarak sırası ile ilk arabam peugot 206 HDI, palio tdi, getz crdi idi. tabii ki neredeyse kullanmadığım araba yok. Örneğin 2006 ibiza signo kullanmıştım ve gerçekten çok beğenmiştim ve çipsizdi...

Bunların ne kadar performansı varsa daha fazlasını beklemiyorum :)

Görkem haklısın ama şu anlamda bakman lazım olaya?
Aradaki farkları söyleyeyim.
Sen aracı sıfır aldın kullanıyorsun aracın ne durumda olduğunu ne kadar zorlandığını ne kadar sert kullanıldığını biliyorsun.Bu zaten avantajın.Bu söz konusu araçsa İstanbul gibi bir şehirde 2 yılda şehiriçi 80k km yapmış bu gözle bakman lazım.Buda şunu büyük ölçüde gösterir ibizanın debriyajı zaten sorunlu bana göre çok fazla kullanıldığında kesin olarak bitiyor.Zaten sacsh marka debriyajın bu modelide bu kadar dur kalka gelmez.İstanbul araçları diğer illerden çok farklıdır ciddi olarak irdelemen lazım.Şimdi sen; böyle kıyamet gibi trafik içinde 2 yılda 80bin yapmış dizeli uzun süre kullanacak olsan sen bu söylediklerimi imkanın varsa yaptırmazmıydın?
Fren konusuda böyle mesela fren balatalarına bakacaksın ama disk ne durumda diskte çizik çok ve incelmişse taktırdığın balatayada yazık olur.
Ben aracı aldığımda tüm bunları değiştirdim kafamda soru işareti kalmaması için.Biliyorsun dizel araç şaka yapmaz cebi yakar:D
Ama bu araç istanbul değilde başka biryerden alınacak olsa debriyaja bakmayadabilirsin derdim.

(Görkem senin dediğin doğru debriyajda hiçbirşeyde olabayabilir ama ş.içi kullanıldıysa araç, muhtemelen sorun çıkacak yada çıkması yakındır)
Benim görüşüme göre kullanılan yere göre değerlendirmektir bu tip araçları.

xx

1200TL triger bakımı mı? :) arkadaşım saçma sapan bilgiler vermeyin buraya insanlar bilmediklerini öğrenmek için yazıyorlar daha bu ay içerisinde beni SEAT YETKİLİ SERVİSİ aradı ve bende o sırada TRİGER BAKIMI ne kadar dedim yani sadece TRiGER BAKIMINI sordum 360 TL civarında bir rakam verdiler 400den fazla değildi.

SU POMPASI
YAĞ POMPASI ZİNCİRİ
DEBRİYAJ BASKI BALATA
FREN BALATALARI

bunlar TRİGER BAKIMINA dahil değildir SU POMPASI için kontrol TRİGER BAKIMI yapılırken yapılır ve GEREK DUYULURSA DEĞİŞİR.
YAĞ POMPASI ZİNCİRİ İÇİN BELİRLENMİŞ BİR KM YOKTUR SORUNLUYSA 10BİN KMDE BİLE DEĞİŞİR
DEBRİYAJ BASKI BALATASI VE FREN BALATALARI İÇİN ZATEN YORUMA GEREK YOK bu parçalar tamamen kullanıma bağlıdır gerekirse debriyaj 5km yapmadan hatta 1km yapmadanda değişim yapılacak hale gelebilir!!!

burada milletin gözünü korkutmanın anlamı yok 80bin kmde bir araba alırken 10bin km sonra 1000TL yada 1200TL harcayacaksın diyerek insanları korkutmak yanlıştır.

bu arada Görkemde arabasını satıyor o yüzden böyle yazıyor demeyin benim aracımdan Muzaffer beyin haberi bile yoktur. Bize düşen yardımcı olmak bilgi vermektir böyle konularda lütfen herkes yazdıgı konuya doğru düzgün yazsın.

Görkem şuan fiyatlar düşmüş ben serviste debriyajı yaptıraym dedim 500-600 civarı birşey söylemişlerdi (2010 eylül'de)triger için (devirdaim yok bunun içinde) 870 lira istemişlerdi ama bu sene fiyatlar daha uygun.

Arkadaşın verdiği rakamlar çok fazla o kadar yüksek olacağını sanmıyorum ama Doğuş otonun fiyatları diğerlerinden farklı oluyor.

Netice itibariyle ben tavsiyemi ve öngörümü belirttim artık alacak kişi kendisi karar verir yada buna göre etüt yaptırır,fiyat alır sorar.:)

xx

Geri
Üst Alt