Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2004 Leon Topsport 1.8T 20V 180hp Proje süreci....

LeonRider

Kayıtlı Üye
Herkese Selamlar
Bu sayfada aracımı hazırlama süreci yapılanlar aklımda kalanlar ve karşılaştıklarımla ilgili hem bilgilendirme hem soru işaretlerini giderme amaçlı verilen emek ve Türkiyede bir aracı yapmanın ne kadar güç olduğunu ve büyük emek istediğini göstermek amaçlı 1sene boyunca başımdan geçenleri ve yaptıklarımı sizinle paylaşıcam... Umarım sıkılmadan hikayeme ortak olursunuz....:eek:key:

1.9TDI 105 2008 model gri leonumla başladığım Seat macerasına 2sene de 105.000km kullanarak devam ettim aracımı ilk aldığımda yazılım coilover ve birçok ekstra ila baya bir masrafım olmuştu... aracımı satarken ondan çok memnun olmama karşı 1.8T motorlardaki aklım beni 1.9TDI leonumu satmama sebep oldu... Uzun zamandır takip ettiğim sarı az kmli 2004 1.8T 20V araç Bursadan İstanbul Erya ya satılmıştı ve beni günden güne kendine çekmeye başladı... Araç orjinal olmasına karşı proje amaçlı hayli masraf isteyecek bir araçtı bunları göze alarak 2008 1.9tdı aracımı satmadan Sarı Leonumu aldım alım işlemlerinde pazarlıklar bi hayli fazla sürmesine karşı sonunda istediğim rakama aracı satınaldım...

Araç 56900kmde temiz kullanılmış bir araçtı ancak orjinal stoplarının ve farlarının olmayışı beni çok fazla rahatsız etmemişti yapacağım masrafın farkındaydım... Lastikler bitik Vkayışı ve trigeri hiç değişmemiş silecekleri silsem mi bayram a mı bıraksam der gibiydi ancak daha olayın içine girmemiş ve herşeye vakıf durumda değildim kontrol ün aracın elinde olduğunu da elbette biliyordum...
Aracı satınalır almaz noter işlemlerinden hemen sonra Bostancı sanayinin yolunu tuttuk ve ağır bakım serüvenimiz başladı... ilk olarak yapılanların listesi şöyleydi

1.Araç ön cama kadar çekilen filmlerin sökülmesi
2.V kayışı Triger kayışı değişimi
3.Bujilerin değişimi
4.Motor yağı ve Hidroliklerin değişimi
5.benim için önemli bi etken olan ilk 10lt yağ bakımı (buna ben doldur boşalt diyorum :))
alt takım kontrolü...
6.sileceklerin bosh marka sileceklerle değişimi
7.Akünün Varta 60amper akü ile değişimi (ben biraz kılım kışın soğukta iki kere geç aldı hemen gidip aküyü taktırdım... ustam daha gider bu dedi bende sana hayırlı olsun o zaman tepe tepe kullan ben bunu arabamda istemiyorum dedim :)
8.Rot balans öncesi Dunlop sportmaxx TT 225-45-17 lastikler ve Enkei RP01 17inç jantlar...
9.Vogland 3.5cm yay (bu yayı hiç beğenmedim taktırdım bir ay dolaştım sonra söktüm)

Sonrasında Göztepe de ustamda Detaylı Temizlikten geçen yeni aracım Farların ve Stopların orjinal tedariğinden sonra pasta cila işlemleriyle birlikte istediğim kıvamı almaya başlamıştı... Ordan aracımı sevdiğimiz bir kardeşimizin yanına çalmayan kapı kolonları ve kapı izolasyonlarını halletmeye gönderdik ordada yapılan işlemler şunlardı

1.Kapı içlerinin sökülmesi çalışmayan kapı swichlerini tedarik ve montajı...
2.4 kapı kolonunun hertz midlerle değişimi ve kapı içi elyaf izolasyonu...
3.beni deli eden doubledeen dokunmatik ekranın yerine double cd kaset çalar teyp montajı

Burdaki işlemleri de özetlemek istersek önceki sahibinin yaptırdığı doubledeen teyp montajında arka ayakları kesmesi ve öle bırakmasını biraz hayretle karşılamakta en tabi hakkımızdı... ancak ustalarımın maharetiyle konsol ayakları yeniden yapılıp orjinal yerlerine montajlandı...
Aracın tekrar bostancı sanayiye gitme vakti gelmişti aldık götürdük başladık ya kim tutaR bizi :) egzost sisteminde büyük sıkıntı vardı baktık ki önceki sahibinde yapılan egzost sistemi hayli dar 1.6araca bile kasacak kadar dar ve bunu takmaktaki tek amacın ses olduğu aşikardı.... Mustafa usta geçici süreli olarak araca son susturucu olarak mustang son susturucu ve güzel bir oval uçla moralimi düzeltti... artık araç daha iyi ivmeleniyor hatta beni şaşırtmaya başlıyordu bile...

Topsport serüvenimin daha yeni başladığı ve kolay kolay bitmeyeceği aşikardı derken yurtdışında Utku kardeşim sayesinde Silikon basınç hortumlarım ve turbo emiş borum geldi onların montajıyla daha da bi hırslandık... 76mm Downpipe 76mm Düz Boru ve 76mm Varexle çıkan çabuk çıksın felsefesi araca rahat bir nefes aldırdı bu konuda da Mustafa Gider abimin Savaş ustamın işçiliği...

Bıkmadan yazmışsın serhat başkan gözlerim yoruldu walla Ama cok emek vermişsin helal olsun sana.

kısa kaldı 2.bölüm nezaman

Karakter sayısını doldurdun sanırım kank,tamamını yazana kadar yorum yazmam:eek:

xx

Yazdıklarımın yarısı çıkmış yarısı yok inat ya tamamlıycam tekrar ulen :)

Bunun Dışında Aracı İlk Aldığımız Ay Araç İzmitte Yasak Yerden U dönüşü yapan bi dallama sonucu yan çamurluktan sağlı sollu sürtme ile hasar aldı ön iki kapı ve iki çamurluk sayesinde de diyebilirki eveliyatında güneşte çok yatmış olan aracım soluktu ve bu kozmetik kaza tavan kaput tampon ve bagaj hariç komple boyatmama bahane oldu... çok şükür aracım önden hasar almadı aracı kullanan arkadaşım ve kimseye bişey olmadı en kötü talihsizliğim o olur inşallah...:)

2.Bakımda Yapılanlar:

1.Ön Arka Porya Bilyaların Değişimi (orjinal)
2.Baskı Balata Değişimi (Orjinal)
3.Carbon Clean
4.Ön Dİsk Ön Balata Arka Disk ve Balata Değişimi (orjinal)
5.Arka Amortisörlerin Değişimi (Monroe)
6.Şanzuman yağı değişimi ve katkı atılması

En Son Yapılan Tüm Motor Yürür Aksam Modifikasyonlarını Toparlıyayım

1.76mm Downpipe 76mm Düz Boru 76mm Varex Son Susturucu (Gider Egzostdan Savaş Ustamın El Emeği Göz Nuru)
2.Silikon Turbo Hortum Seti (Utku kardeşimden)
3.Silikon Turbo Emiş Hortumu (1Ay beklendi ancak gerekliydi)
4.Forge Dumpvalve ve sarı yayı
5.Greedy Turbo Basınç Göstergesi (Srkshop izmirden Serkan Kardeşimden)
6.Aem Açık Hava Filtre Kit (Borusu Aşağı Kadar Uzanıyor Ancak Islanıyordu Kısaltıp Motor İçine Aldık)
7.Jasma 6-7litre İntercooler ve Krom El Yapımı Ara Borular Gider Egzost dan Mustafa abimle beraber geçen 12 saat sonrası 2 gün kör olan gözünü kaynak alan Ben :D Ellerine sağlık ustam...
8.Pschiptuning Barbaros Bayrak Abim Ve Üzerinde Çok Çalıştığı İhtiyacımı Tam Olarak Anlayarak 5-6Defa Revize Ettiği Custom Yazılımı... Ellerine ve Yüreğine Sağlık Abim...:eek:key:
9.Sparco Yarış Koltukları (Bunun için 3 gün uğraştık ancak gerçek anlamda tam istediğim gibi oldu Koç Oto Kaporta Boya Ustalarımın sabrı ve işçiliği sayesinde...
10.Oz Ultraleggera 17*8 ET35 matsiyah jantlar Brigedstone S001 lastikler
11.Arkalara 15mm Alman malı spacer takıldı...
12.Philips 4200Kelvin Xenonkit takıldı...
E Dursun Usta Aracıma El Sürmeden Olmazdı Elektronik Üzerine Uzman Gurmemiz Dursun Usta aktif olmayan stoplarımızı aktive edip ön sinyallerimizi sabitledi aynı zamanda koltuk airbag lambalarını da halletti:) Bide bişeyi yapmam desin yok ne desek yaparım diyo ve sonunda gene bozulan biz oluyoruz korkuyorum Lahmacun yap desem çıkarıp iki röleden lahmacun yapacak bana :D Ellerine sağlık Ustam...:eek:key:

E tabi liste daha bitmedi çok ayrıntı ve detay var aklıma geldikçe ekliyorum.... Şuan aklımda olan yapmayı düşündüğüm işlemler:

1.Aem EGT göstergesi (egzost sıcaklığını görmek için)
2.Aem Wideband
3.Sparco yarış kemerleri
4.Oz ultraleggera mat siyah 17 jantlar yada Enkei Rp03 17 Jantlar halloldu :)
5.N249 valve bypass
6.Kilitli Difransiyel
7.Sağım solum belli olmaz bana güven olmaz k04 turbo manifold enjektörle pompa regülatör yeni bir yazılım veya gt28 turbo ile geri dönebilirim ancak 300hp üzeri tercihim olmayacak bu araçta...

k04 iyidir gt28 e gerek yok 300 üstü istemiyorsan zaten :)

k04 iyidir gt28 e gerek yok 300 üstü istemiyorsan zaten :)

Konumuzun kahramanlarından alo 1.8t hattı müşteri temsilcisi Can kardeşim emeğin büyük bıkmadan usanmadan anlattın yardımcı oldun sen ve utku bu konuda payınız çok büyük....:eek:key:

Geri
Üst Alt