Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2004 C3 1.4 HDI 16v mi, 2004 Punto 1.3 Multijet mi almalıyım?

twona

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar 15000 ile 16000 lira arsında 100 - 150 bin km arası dizel uzun süre sorun çıkarmayacak günde ortalama 100 km yapacağım dizel araç bakıyorum. aklımda 2 araç var.

1- Citroen C3 1.4 HDI 16V (2003-2006 model)
2- Fiat Punto 1.3 Dynamic (eski kasa)

Donanım ve performans olarak c3 daha çok beğenimi kazansada 1.3 multijetin uzun motor ömrü ve sorunsuzluğu kafamı karıştırıyor. c3 te kullanılan 1.4 hdi 16v 92 bg lik motor uzun vadede sorun çıkarırmı, yada kalite olarak bu iki motoru değerlendirdiğimizde sorunsuzca kullanabileceğim araç hangisidir? Kullanan ve araç hakkında bilgi sahibi alanlar fikir verirse sevinirim...

c3 kullanan tanıdıklarım hep memnunlardı araclarından. cok az yaktıgını söylüyorlardı. ama punto kullanan tanıdıklardan araclarını cok sevdiklerini pek görmedim.

punto motoru corsada kullanılan multijet motor zaten opel önce fiat a verdi motoru verim alınca kendiside kullanmaya başladı

donanımhaberdede dediğim gibi ( Nickim : ~Trabzon61~ ) C3 çok daha mantıklı bir seçim olacaktır..

Ama şunu söyliyim oraya ilave olarak.. Sakın ola darbeli bir c3 almayın o zaman başınız ağırır işte..

Haricinde araç bakımlıysa kullanıcısı memnun edecek bir araçtır.

Dijtal klima, yağmur ve far sensörü, 4 hava yastığı, sis farı, çelik jant standart donanımı 92 beygirlikte.

c3 ten çok fazla memnun olan duymadım. punto tercihim olurdu benim

c3 ten çok fazla memnun olan duymadım. punto tercihim olurdu benim

Ben memnundum..

Punto ile şehir içi ve şehir dışı sakin kullanım ile aynı yakıtı tüketiyor hatta uzun yolda yüksek hızlarda daha başarılı tüketim konusunda.

Grande Punto olsaydı o zaman belki tercih sebebi olabilirdi punto.. Ama diyorum ya eski puntonun devri bitti artık..

Kaputun altında o segmentteki bi araç için motor değil canavar vardı resmen puhaha uzun yolda beni hiç üzmedi rezil etmedi..

Fransız araçları biraz narin oldukları için darbe aldıktan sonra elektronik aksamda sorunlar çıkartabiliyor. Mesela benim eski c3'e arkadan vurmuşlardı.. Serviste yapılmış olmasına rağmen bagajı açıp kapatınca bazen sağ stop yanmıyordu. Tekrar açıp kapatıyodum biraz hızlıca yanmaya başlıyodu :D

Haricinde hiç bir masraf çıkarmadı bana..

Ayrıca C3'ün bagajı 305 litre hacmindedir.. Sınıfına göre oldukça iyi bir bagaj değeri.

Uzun yol tüketimi için buyrun kendi çektiğim video ;

Citroen C3 - Uzun yol tüketimi - YouTube

Citroen C3 HDI 92 HP - Yol bilgisayarı - YouTube

432060_424675007578618_970606512_n.jpg

36847_114497318596390_7428882_n.jpg

Ekli dosyalar

• 432060_424675007578618_970606512_n.jpg
    432060_424675007578618_970606512_n.jpg
    57.3 KB · Görüntüleme: 6
punto motoru corsada kullanılan multijet motor zaten opel önce fiat a verdi motoru verim alınca kendiside kullanmaya başladı

Multijet motor Fiat powertrain teknoloji tarafından geliştirilmiş bir motordur.Fiat ile gm arasında bulunan anlaşma nedeni ile Fiat gm dizel motor yapıp vermektedir.

Ayrıca Fiat powertrain teknoloji hakkında bilgi;
Yılda ortalama 2.9 milyon adet motor ve 2.4 milyon adet şanzıman ile aks üretimi gerçekleştiren FPT, 10 ülkede 17 fabrikası ve 12 araştırma merkeziyle birlikte 20 binden fazla çalışanıyla sektörünün dünya çapındaki en önemli oyuncularından biridir.

dizel 2. el almak gerçekten çok zormuş. ankarada bakmadığım dizel c3 kalmadı hepsi perişan halde. iyisi varsada 17.500 18.000 den aşşağıya istemiyor. bu nedenle daha önceden de kullandığım eski araçlarımdan biri olan 2005 model daihatsu sirion 1.3 touring modelini aldım. 2005 model 50.000 km de ilk sahibinden pırıl pırıl bir araba. dizel alınacaksa 100.000 km yi bulmamış, 2-3 yaşında araba almak mantıklı ama 150-200 binde araç almak gerçekten risk. fikir veren herkese tşk ederim...

2.el almak heleki dizel buiş gerçekten zor ben sırf bu yüzden gidip sıfır aldım.

Yeni aracınız hayırlı olsun. Başkaları bu ikilemde kalır diye yorum yapmak istiyorum yine de.

Citroen C3 1.4 Hdi 16V ; sınıfının en ekonomik aracıdır diyebilirim sizlere. 200-250 bin kilometrelere kadar motoru kolay kolay sıkıntı çıkarmaz. ( Kazası - darbesi yoksa ) . Donanımsal açıdan da verdiğiniz paraya oranla en dolu araçlardan biridir. ( O fiyat sekmentinde ) Kronik sorun açısından olaya bakarsak da, tek kronik sorunu araç arkadan darbe aldığı taktirde bagaj kilidinde sıkıntı oluşuyor sanırım kalıcı olarak. Bagajı açarken zorlanıyorsunuz sadece o kadar.

Punto'nun motoru dayanıklı bir motordur, uzun kilometreler gider ve parça sıkıntısı yaşamazsınız. Fakat donanımsal açıdan C3 ile karşılaştırılamaz bile. O yüzden bu tarz bir ikilemde kalanlar için hiç düşünmeden C3 derim ..

Geri
Üst Alt